Czarnecka: potrzebny głos przedsiębiorców ws. prawodawstwa dot. transformacji energetycznej

Czarnecka: potrzebny głos przedsiębiorców ws. prawodawstwa dot. transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
03.06.2024 14:15
Strona główna Energetyka, OZE Czarnecka: potrzebny głos przedsiębiorców ws. prawodawstwa dot. transformacji energetycznej

Partnerzy portalu

Czarnecka: potrzebny głos przedsiębiorców ws. prawodawstwa dot. transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl

Potrzeba głosu przedsiębiorców ws. zmian prawodawstwa dotyczącego transformacji energetycznej - mówiła w poniedziałek minister przemysłu Marzena Czarnecka na otwarciu Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki „Industry in Transition” w Katowicach.

Minister uściśliła, że szczególnie ważne są tu pomysły, które przełożą się na zwiększenie produktywności polskich firm.

„Mam do państwa uprzejmą prośbę, żebyście państwo (zgłaszali - PAP) wszystkie życzenia dotyczące zmian prawa, nowelizacji i potrzeb - oczywiście nie mówimy o pieniądzach, bo tych pieniędzy ministerstwo ani Skarb Państwa nie ma - wobec czego najbardziej otwieramy się na procedury administracyjne i na uproszczenie tych procedur i spowodowanie łatwości inwestycji” - mówiła Czarnecka.

Nawiązując do swego ostatniego spotkania w Brukseli z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej ds. Europy na miarę ery cyfrowej Margrethe Vestager minister zrelacjonowała jej słowa, że Europa będzie inwestować i popierać inwestycje stalowe.

"Zakłada się, że wzrost produkcji stali w Europie to będzie między 3 proc., a 5 proc. w stosunku do 2023 r. już w 2024 r., a potem w 2025 r. Więc ten przemysł, z którym ja jestem sercem, będzie miał szansę na rozwój właśnie tu, na Śląsku. Pokażmy nie tylko w Polsce, lecz w Europie, że się da” - podkreśliła minister Marzena Czarnecka.

Prezes organizującej kongres Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony poinformował, że tegoroczna formuła wydarzenia to rozwinięcie zorganizowanego przed rokiem po raz pierwszy spotkania poświęconego przemysłowi stalowemu. Zjawiony zwrócił przy tym uwagę na kontekst przygotowanej dyskusji.

„Jeśli chcemy zabezpieczyć, mówiąc górnolotnie, bezpieczeństwo naszej planety: obok wyzwań związanych z transformacją energetyczną musimy niestety stawiać również czoła zagrożeniom wynikającym z konfliktów zbrojnych, które destabilizują regiony na całym świecie i wpływają bardzo negatywnie na globalne bezpieczeństwo, również i energetyczne” - zaznaczył.

„Kryzysy takie, jak obecnie, obserwujemy w różnych częściach naszego globu. Przypominają nam one, jak kruchy jest nasz system energetyczny i jak ważne jest dywersyfikowanie źródeł energii oraz zapewnienie bezpiecznych i stabilnych dostaw nie tylko energii, ale również surowców. Występuje więc naturalna konieczność inwestycji w przemysł, energetykę” - zdiagnozował.

Szef Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski akcentował na otwarciu konferencji, że Unia Europejska jest w stanie efektywnie i racjonalnie konkurować na światowym rynku tylko jako jedna gospodarka. W tym kontekście zaakcentował, że rynkiem stanowiącym wciąż szczególne wyzwanie jest rynek afrykański.

„Jako Agencja Rozwoju Przemysłu niebawem będziemy starali się zaistnieć właśnie na tym rynku, bo w naszej ocenie (…) ten rynek to kolejne dekady jak nie setki lat bezpieczeństwa dla Europy” - uznał Dąbrowski, sygnalizując m.in. przygotowywanie misji gospodarczej do Ugandy.

Uczestnicy dwudniowego kongresu mają dyskutować o kluczowych trendach kształtujących przemysł i energetykę, aby dostosować je do wyzwań związanych z katastrofą klimatyczną i nowymi technologiami. Debaty dotyczą m.in. osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju z uwzględnieniem jednoczesnego rozwoju ekonomicznego i społecznego, a także miejsca Unii Europejskiej w globalnej gospodarce.

mtb/ malk/ js/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.