Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku

zk

21.01.2022 12:40 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku

Partnerzy portalu

Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. George Prentzas/Unsplash

Problematyka zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku naturalnemu wypełni program podyplomowych studiów, uruchamianych w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach. Ekokryminologia ma przygotować słuchaczy do skutecznej walki z naruszeniami przepisów środowiskowych.

"Według unijnych danych przestępczość związana z wykroczeniami przeciwko środowisku jest obecnie czwartą co do wielkości działalnością przestępczą na świecie, po handlu narkotykami, handlu ludźmi i fałszerstwach" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór.

Uruchamiane przez Centrum Rozwoju Kompetencji GIG studia podyplomowe z zakresu zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciw środowisku to efekt współpracy Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Program zająć przygotowano tak, by połączyć wiedzę naukowo-techniczną z zagadnieniami karno-administracyjnymi.

"Oprócz problematyki prawnej, w programie studiów są zagadnienia związane np. z monitoringiem wód powierzchniowych pod kątem skażenia biologicznego i chemicznego czy metodami identyfikacji skażeń promieniotwórczych" - poinformowała rzeczniczka katowickiego Instytutu.

Wśród omawianych tematów będą też m.in. nielegalne spalanie lub współspalanie odpadów komunalnych, postępowanie z odpadami niebezpiecznymi czy wykorzystanie tzw. teledetekcji (badania na odległość) w działaniach służących wykrywaniu przestępstw środowiskowych i gromadzeniu materiału dowodowego do wykorzystania w postępowaniach karnych.

Program studiów - jak oceniają jego autorzy - powinien poszerzyć wiedzę w zakresie tzw. zielonej kryminologii. "Ważnym kontekstem są tu unijne plany zaostrzenia kar za przestępstwa środowiskowe oraz zamiar rozszerzenia zakresu obowiązującej obecnie dyrektywy UE w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne" - wskazała dr Sylwia Jarosławska-Sobór.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.