Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku

zk

21.01.2022 12:40 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku

Partnerzy portalu

Ekokryminologia - studia poświęcone zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku - ZielonaGospodarka.pl
Fot. George Prentzas/Unsplash

Problematyka zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku naturalnemu wypełni program podyplomowych studiów, uruchamianych w Głównym Instytucie Górnictwa (GIG) w Katowicach. Ekokryminologia ma przygotować słuchaczy do skutecznej walki z naruszeniami przepisów środowiskowych.

"Według unijnych danych przestępczość związana z wykroczeniami przeciwko środowisku jest obecnie czwartą co do wielkości działalnością przestępczą na świecie, po handlu narkotykami, handlu ludźmi i fałszerstwach" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka GIG dr Sylwia Jarosławska-Sobór.

Uruchamiane przez Centrum Rozwoju Kompetencji GIG studia podyplomowe z zakresu zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciw środowisku to efekt współpracy Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Program zająć przygotowano tak, by połączyć wiedzę naukowo-techniczną z zagadnieniami karno-administracyjnymi.

"Oprócz problematyki prawnej, w programie studiów są zagadnienia związane np. z monitoringiem wód powierzchniowych pod kątem skażenia biologicznego i chemicznego czy metodami identyfikacji skażeń promieniotwórczych" - poinformowała rzeczniczka katowickiego Instytutu.

Wśród omawianych tematów będą też m.in. nielegalne spalanie lub współspalanie odpadów komunalnych, postępowanie z odpadami niebezpiecznymi czy wykorzystanie tzw. teledetekcji (badania na odległość) w działaniach służących wykrywaniu przestępstw środowiskowych i gromadzeniu materiału dowodowego do wykorzystania w postępowaniach karnych.

Program studiów - jak oceniają jego autorzy - powinien poszerzyć wiedzę w zakresie tzw. zielonej kryminologii. "Ważnym kontekstem są tu unijne plany zaostrzenia kar za przestępstwa środowiskowe oraz zamiar rozszerzenia zakresu obowiązującej obecnie dyrektywy UE w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne" - wskazała dr Sylwia Jarosławska-Sobór.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.