Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Strona główna Energetyka, OZE Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd

Partnerzy portalu

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna. Innowacyjny projekt polskiego biura projektowego Wuprohyd  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Wuprohyd

Kilka lat temu, grupa inżynierów firmy Wuprohyd połączyła siły i powstał innowacyjny projekt Ekologicznej Morskiej Elektrowni wykorzystującej energię z trzech odnawialnych źródeł energii.

Dwa podstawowe czynniki do powstania projektu, jak powiedział Piotr Cieślak, prezes firmy to:

• zapewnienie zamówień dla upadających polskich stoczni produkcyjnych;
• wprowadzenie na rynek innowacyjnego rozwiązania dla turbiny wodnej pracującej poprzez wykorzystanie cyrkulacji cząsteczek wody.

Projekty turbiny i wyspy energetycznej zostały opatentowane i stanowią ogromną innowację na rynku energetyki morskiej, a dzięki wykorzystaniu w jednym miejscu trzech źródeł OZE wychodzą naprzeciw Zielonemu Ładowi. Słońce wiatr i falowanie, to trzy źródła energii Pływającej Wyspy Wuprohyd.

Nawet na Bałtyku, gdzie średnie parametry falowania głębokowodnego, przyjmują jedne z najniższych wartości na świecie, a energia wynosi 10kW/m szerokości grzbietu fali. Zatem na 400 km odcinku wybrzeża polskiego energia zawarta w falowaniu morza wynosi ok. 4000 MW. Inżynierowie znaleźli skuteczne rozwiązanie i wykorzystali te trudne warunki do generowania energii.

Ekologiczna Pływająca Wyspa Energetyczna – energia z fal, wiatru i słońca

W planie wyspa energetyczna jest trzykadłubowym statkiem wodnym z równolegle usytuowanymi względem siebie podwodnymi kadłubami lub nawodnymi (jednym centralnym i dwoma bocznymi) połączonymi ze sobą stalowymi kratownicami. Wymiary w planie ~250x200 m. Konstruktorzy wzięli pod uwagę bardzo wiele parametrów, i zaprojektowali wyspę tak, aby mimo jej olbrzymich rozmiarów bez problemu można było ją wybudować w doku, przetransportować do punktu docelowego na morzu i tam też ją doposażyć.

Ważnym elementem jest możliwość dostosowania konstrukcji do wielkości falowania w obszarze, w którym ma pracować jednostka. Inżynierowie z Wuprohyd-u projektując wyspę, mieli na uwadze również czynnik ekonomiczny, a w swoich pracach dążyli do  zastosowania jak najmniejszej ilości rzędów turbin, co obniży koszty projektu.

Trzeba wspomnieć o bardzo istotnym elemencie patentu, jakim jest konwerter morskiego falowania wiatrowego, który pochłania i zmienia energię z falowania w energię elektryczną. Z obliczeń konstruktorów wynika, że ze względów ekonomicznych, możliwe będzie pochłonięcie maksymalnie 60-70 proc. energii falowania. Zaproponowana przez firmę konstrukcja, została już wstępnie zweryfikowana obliczeniowo i charakteryzuje się bardzo dużą statecznością, również w trudnych warunkach sztormowych.

Wykorzystanie trzech źródeł OZE zwiększa stabilność i przewidywalność oraz obniża koszty wytwarzania zielonej energii.

W związku z przyjętymi powyżej założeniami na jednym module wyspy energetycznej można zainstalować ok. 16,6MW mocy, co koniecznie należy podkreślić w polskich warunkach.

Ważny jest każdy detal, a najważniejsze środowisko

Inżynierowie z Wuprohyd-u przeprowadzili próby modeli turbin w kanale falowym  IBW PAN w Gdańsku. Cały czas prowadzone są badania dotyczące optymalizacji poszczególnych elementów w tym profilu turbin. Niezbędne będzie przeprowadzanie badań  turbin w naturze, ale do tego będą potrzebne większe środki.

Zielona przyszłość energetycznej wyspy

Wielofunkcyjny patent biura projektowego Wuprohyd jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych, wykorzystujących energię z fal, wiatru i słońca, którą można dostosować do każdych warunków. Dodatkowym atutem jest ochrona brzegu morskiego i aspekt ekologiczny. Patent wyprzedził o krok trend ekologicznych źródeł energii.

Wuprohyd jest firmą z ponad 30-letnim doświadczeniem, specjalizującą się w projektowaniu i modernizacji istniejących portów, projektowaniu nowych i przebudowie istniejących nabrzeży portowych łącznie ze zwiększeniem ich parametrów eksploatacyjnych, budowie portów jachtowych, regulacjach i umocnieniach brzegu morskiego, pracach studialnych.

W ostatnim czasie Wuprohyd był autorem Koncepcji Budowy Portów Zewnętrznych w Świnoujściu i Gdyni i portów Offshor-owych. Realizowane ostatnio inwestycje w oparciu o projekty Wuprohyd-u to: Przebudowa Kanału Dębickiego w Porcie Szczecin, Nabrzeży Zbożowe i Wisłoujście w Porcie Gdańsk, Nabrzeży Słowackie i Norweskie w Porcie Gdynia.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.