Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą

zk

24.08.2022 12:48 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą

Partnerzy portalu

Maląg: Wsparciem może zostać objętych ok. 10 tys. podmiotów działających nad Odrą - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl
Szacujemy, że wsparciem może zostać objętych około 10 tys. podmiotów działających wzdłuż Odry, około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki – powiedziała minister rodziny i polityki Społecznej Marlena Maląg, mówiąc o projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom znad Odry.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poinformował, że założenia do projektu ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, zostały przedyskutowane na posiedzeniu Rady Ministrów. Podał, że zostały zaproponowane odpowiednie rozwiązania przez ministra infrastruktury Marka Gróbarczyka i minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg z udziałem wiceminister rozwoju i technologii Olgą Semeniuk.

W środę w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej pytana była o pomoc przedsiębiorcom działającym wzdłuż Odry.

"Za chwilę wyjdziemy z ustawa o pomocy tym przedsiębiorcom (...). Wczoraj omówiliśmy na roboczo na Radzie Ministrów projekt tej ustawy. Dzisiaj ten projekt, właściwie wczoraj wieczorem, wysłaliśmy już na Radę Ministrów" – powiedziała Maląg.

"Szacujemy, że około 10 tys. podmiotów wzdłuż Odry, 34 powiaty, mogą być tym wsparciem objęte. To jest około 68 tys. podatników, za których odprowadzane są składki" – poinformowała.

"Jeżeli ostateczny kształt będzie taki, że będzie to świadczenie postojowe wysokości minimalnego wynagrodzenia, to szacujemy, że może to być w maksymalnej kwocie do 200 mln zł, ale myślę, że 80 mln, bo nie wszyscy z takiego wsparcia skorzystają" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej, mówiąc, ile pieniędzy z budżetu trafi na wsparcie przedsiębiorców znad Odry.

Pytana, ile pieniędzy może dostać jedno przedsiębiorstwo, odpowiedziała, że zależy to od tego, ilu zatrudnia pracowników.

"To będzie dofinansowanie na pracownika, na płatnika składki". Pytana zaś, ile to będzie w przypadku jednoosobowej działalności, powiedziała: "3010 zł – tak jak minimalne wynagrodzenie". "Ale to jest projekt, nad którym dzisiaj będziemy jeszcze pracować na roboczo, w obiegu" – zaznaczyła. Wskazała, że ostateczny kształt projektu, jaki trafi do Sejmu, będzie dopiero po przyjęciu go przez Radę Ministrów.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół rzeki, martwe ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Zakaz wstępu do Odry wprowadzono w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że w projekcie ustawy o pomocy przedsiębiorcom, którzy działają wzdłuż Odry, będą rozwiązania finansowe "tak skonstruowane, aby w krótkim czasie przedsiębiorcom, którzy wykażą się stratą, można było tę stratę zrekompensować".

"Postaram się, aby projekt został przyjęty albo w trybie obiegowym, albo na specjalnym posiedzeniu rządu, jeśli jakiś minister sobie tego zażyczy, bo założenia do tej ustawy zostały przedyskutowane na dzisiejszej Radzie Ministrów. I wtedy ta ustawa mogłaby trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu, aby można było nad nią procedować" – dodał.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.