Minister klimatu: 2 września rusza program Mój Prąd 6.0

Minister klimatu: 2 września rusza program Mój Prąd 6.0 - ZielonaGospodarka.pl
19.07.2024 13:54
Strona główna Energetyka, OZE Minister klimatu: 2 września rusza program Mój Prąd 6.0

Partnerzy portalu

Minister klimatu: 2 września rusza program Mój Prąd 6.0 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ricardo Gomez Angel / Unsplash

2 września rusza program Mój Prąd 6.0 z budżetem 400 mln zł - poinformowała w piątek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Maksymalne dofinansowanie może wynieść 28 tys. zł - za instalację PV i magazyny energii elektrycznej oraz ciepła.

Nabór wniosków do programu Mój Prąd 6.0 z budżetem 400 mln zł rusza 2 września - poinformowała na konferencji prasowej Hennig-Kloska, dodając, że nabór będzie trwał do 20 grudnia 2024 r. albo do wyczerpania budżetu.

Dla mikroinstalacji PV zgłaszanych do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia br. warunkiem otrzymania dofinansowania z programu będzie dodatkowo zakup magazynu energii. Magazyn nie będzie konieczny dla uzyskania dofinansowania dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do 31 lipca. Warunkiem dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0 jest rozliczanie się prosumenta w systemie net-billing, wprowadzonym 1 kwietnia 2022 r.

Dofinansowanie do instalacji PV wyniesie maksymalnie 7 tys. zł, do magazynu energii elektrycznej - 16 tys. zł, a do magazynu ciepła - 5 tys. zł. Kwoty te można łączyć, dlatego prosument inwestujący w instalację PV, magazyn energii oraz magazyn ciepła może liczyć maksymalnie na 28 tys. zł dofinansowania.

W programie, w stosunku do poprzedniej edycji, podniesiono maksymalną moc dofinansowywanej mikroinstalacji z 10 do 20 kW, odpowiadając na głosy obywateli - zaznaczyła Hennig-Kloska. O dopłaty mogą się starać wszyscy, którzy wydatki na swoje instalacje ponieśli po 1 stycznia 2021 r., ale nie korzystali dotychczas z dofinansowania.

Z dopłat wykluczona będzie jednak inwestycja polegająca na powiększeniu mocy posiadanej instalacji. Jednak posiadacz instalacji, chcący rozbudować ją o magazyn, będzie mógł skorzystać z dofinansowania właściwego dla magazynów. Jeżeli jednak będzie rozliczany w systemie net meteringu, będzie musiał przejść na net-billing.

Jak zaznaczyła ministra, rekomendacją, ale nie warunkiem koniecznym dla magazynu energii elektrycznej jest jego pojemność w kWh półtora raza większa od mocy maksymalnej instalacji w kW. Na przykład dla instalacji o mocy 2 kW ministerstwo rekomenduje magazyn o pojemności co najmniej 3 kWh.

Szefowa resortu klimatu przyznała, że ministerstwo widzi problem z interpretacją przepisów przez niektórych operatorów systemów dystrybucyjnych, którzy przy przyłączaniu magazynów maksymalną moc przyłącza określają jako sumę mocy instalacji i magazyny. W rezultacie prosument musi płacić za dodatkową moc przyłącza, której nigdy nie wykorzystuje, ponieważ instalacja i magazyn w praktyce nigdy nie oddają energii do sieci jednocześnie. Trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu - zaznaczyła Hennig-Kloska.


wkr/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.44 $ baryłka  -4,14% 25.06.2026 18:05
 Cyna 49525 $ tona -4,57% 25.06.2026 18:05
 Cynk 3436.5 $ tona -1,89% 25.06.2026 18:05
 Aluminium 3149 $ tona -3,50% 25.06.2026 18:05
 Pallad 1177.5 $ uncja  -4,87% 25.06.2026 18:05
 Platyna 1582.6 $ uncja  -4,28% 25.06.2026 18:05
 Srebro 57.49 $ uncja  -6,72% 25.06.2026 18:05
 Złoto 4016.45 $ uncja  -2,73% 25.06.2026 18:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.