Iberdrola chce mieć w Polsce znaczący udział w rynku OZE i stawia na rozwój organiczny

Iberdrola chce mieć w Polsce znaczący udział w rynku OZE i stawia na rozwój organiczny - ZielonaGospodarka.pl
28.11.2023 10:43
Strona główna Energetyka, OZE Iberdrola chce mieć w Polsce znaczący udział w rynku OZE i stawia na rozwój organiczny

Partnerzy portalu

Iberdrola chce mieć w Polsce znaczący udział w rynku OZE i stawia na rozwój organiczny - ZielonaGospodarka.pl

Iberdrola, która ma obecnie w Polsce 212 MW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej, chce osiągnąć znaczący udział w krajowym rynku OZE. Firma ma w portfelu projekty we wczesnym etapie na ok. 2 GW. Stawia na rozwój organiczny, choć monitoruje rynek pod kątem innych możliwości. Podtrzymuje zainteresowanie morską energetyką wiatrową - powiedział PAP Biznes Alejandro Rodriguez Anguita, szef Iberdrola w Polsce.

"W Iberdrola dostrzegamy duży potencjał polskiego rynku energetyki odnawialnej, dlatego zdecydowaliśmy się powrócić tu w 2021 roku po kilku latach nieobecności. Polska ma plan transformacji energetycznej i ten zwrot w kierunku niskoemisyjnym się dzieje, choć mógłby być szybszy. Zakładamy, że Polska będzie krajem, gdzie będziemy się znacznie rozwijać w najbliższych latach. Chcemy być tu kluczowym graczem w obszarze energetyki odnawialnej, ze znaczącym udziałem w zainstalowanych mocach" - powiedział PAP Biznes Alejandro Rodriguez Anguita, country director Iberdrola Renewables Polska.
"Nasza strategia zakłada w Polsce rozwój organiczny, choć na bieżąco monitorujemy rynek pod kątem innych ewentualnych możliwości" - dodał.

Jak poinformował, grupa ma obecnie w Polsce 212 MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie.

"Zbudowaliśmy zespół ok. 40 osób w naszym polskim oddziale i pracujemy nad kolejnymi projektami. Mamy już znaczący pipeline projektów we wczesnej fazie developmentu. To ok. 2 GW zarówno w energetyce wiatrowej, jak i fotowoltaice" - powiedział dyrektor.

"W kolejnych latach te projekty będą rozwijane. Jesteśmy w trakcie przeglądu naszych celów na kolejne lata, ale na pewno będziemy chcieli, by rozwijać zgromadzone dotychczas w pipeline projekty" - dodał.

Wskazał, że obecnie większość nowych projektów w portfelu Iberdroli stanowi PV, ale spółka będzie teraz mocniej koncentrować się na pozyskiwaniu projektów wiatrowych, po tym jak warunki dla ich rozwoju zostały w Polsce zliberalizowane.

"Na świecie większość zainstalowanych mocy w grupie Iberdrola stanowi wiatr, jesteśmy ekspertami w tym obszarze" - powiedział Alejandro Rodriguez Anguita.

Obecnie Iberdrola nie ma w Polsce projektów w budowie. Farma wiatrowa Korytnica II o mocy ok. 50 MW, zlokalizowana na Mazowszu, czeka na koncesję na wytwarzanie energii.

"Nie doświadczyliśmy mocno presji inflacyjnej, gdyż nasz ostatni projekt Korytnica II miał wszystkie kontrakty zabezpieczone przed kryzysem, a nowe projekty nie są jeszcze na zaawansowanym etapie. Liczymy więc, że gdy wejdą w fazę realizacji, otoczenie rynkowe będzie już bardziej sprzyjające" - powiedział dyrektor.

Ocenił, że w Polsce głównym wąskim gardłem przy inwestycjach OZE jest kwestia przyłączenia do sieci.

"Z danych wynika, że nawet 90 proc. wniosków o przyłączenia jest odrzucanych. Są zapowiedzi dużych inwestycji w sieci, więc liczymy, że sytuacja będzie się poprawiać. Szansę dostrzegamy w cable pooling. Pracujemy nad wykorzystaniem go w naszych projektach. Ta technologia pozwala ograniczać koszty, więc wpływa na ekonomikę, ale daje też pewność, że projekt nie będzie miał problemów z przyłączem" - powiedział szef Iberdroli w Polsce.

Iberdrola podtrzymuje zainteresowanie morską energetyką wiatrową na Bałtyku.

"Jesteśmy prawdopodobnie największym deweloperem morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i mieliśmy nadzieję na obecność w Polsce. Nie uzyskaliśmy pozwolenia lokalizacyjnego na budowę morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku, podobnie jaki inni zagraniczni inwestorzy, ale podtrzymujemy nasze zainteresowanie tym obszarem. Potencjał polskiej części Bałtyku jest większy niż to co zostało dotychczas rozdysponowane w koncesjach. Będziemy zatem rozważać udział w potencjalnej trzeciej fazie w przyszłości" - powiedział Alejandro Rodriguez Anguita.

"Nie można wykluczyć, że firmy, które pozyskały pozwolenia w drugiej fazie będą szukać partnerów. Będziemy monitorować sytuację, tym bardziej, że dojdzie do zmiany władzy i zobaczymy, jakie decyzje będzie podejmować nowy rząd" - dodał.

Iberdrola jest jedną z największych na świecie firm energetycznych. Firma działa na rzecz transformacji energetycznej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, koncentruje się na energii odnawialnej, inteligentnych sieciach i rozwiązaniach dla klientów.

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ gor/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.