Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

16.05.2022 18:00 Źródło: Wody Polskie
Strona główna Klimat, Edukacja Imponujące ptaki na Odrze Granicznej

Partnerzy portalu

Imponujące ptaki na Odrze Granicznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Piotr Chara

Na Odrze Granicznej w Zachodniopomorskiem powstały sztuczne wyspy umożliwiające odbudowę populacji ptaków. Projekt aktywisty Piotra Chary wsparł szczeciński oddział Wód Polskich. Na pływających platformach zadomowiły się już ostrygojady i rybitwy.

W ramach projektu rewitalizacji Odry (POPDOW) Wody Polskie wsparły budowę wysp lęgowych na wodach wyrobiska pokopalnianego w Chlewicach. Umiejscowione na Odrze Granicznej wyspy cieszą się gigantycznym zainteresowaniem ptactwa.

O zainteresowaniu ptaków świadczy rozpoczęcie na nich lęgów ostrygojada.

– Kiedy jeszcze myśleliśmy, żeby Odra Graniczna została przywrócona dla lodołamaczy, wiedzieliśmy, że odbudowa zabudowy regulacyjnej będzie wiązała się z jakąś formą ingerencji w środowisko – powiedział Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – W tej sytuacji ustaliliśmy wsparcie realizowanego od wielu lat przez p. Piotra Charę projektu budowy sztucznych wysp lęgowych dla ptaków. P. Chara pracuje w okolicach Chlewic (gmina Boleszkowice) na nieczynnym wyrobisku pokopalnianym w całości zalanym wodą.

Ptaki składają lęgowiska na prostokątnych wyspach na rzece.

– W ten sposób p. Charze udało się odbudować populację rybitw. Na Odrze nie występują łachy, a on, obserwując, jak to funkcjonuje w naturze, wymyślił te stanowiska. My pomogliśmy mu przy odbudowie pięciu lęgowisk. Cieszy nas to, bo już w tym roku ptaki kolonizują nasze wyspy. Ich gwar jest niesamowity i świadczy to o tym, że ten projekt się powiódł – dodał Duklanowski.

Wyspy pływają w oddaleniu od brzegu, dzięki czemu chronią ptaki przed drapieżnikami lądowymi. Bezpieczne odchowanie piskląt jest kluczowe dla rozwinięcia się populacji ptaków. Dzięki specjalnej konstrukcji, którą stworzył p. Chara – płotkami i podwyższeniu brzegów wyspy – zwierzęta stanowiące największe zagrożenie dla ptaków, jak wydra czy kuna, mają do nich utrudniony dostęp.

– To miejsce, obfitujące w pokarm, niezamieszkałe przez ludzi, powoduje, że ptaki z chęcią tu bytują.

Dyrektor Duklanowski przekonywał, że jest to jedyne takie miejsce na północy Polski.

– Choć odmienna morfologicznie, ta kraina jest naszą „zachodniopomorską Biebrzą”, unikalną na skalę całego kraju – podsumował.

ZielonaGospodarka
Fot. Piotr Chara

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.