Rzecznik rządu: pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa

Rzecznik rządu: pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa - ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023 10:29
Strona główna Prawo, finanse Rzecznik rządu: pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa

Partnerzy portalu

Rzecznik rządu: pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. rzecznik rządu Piotr Müller/Twitter
Pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa. Dywersyfikacja źródeł energii jest ważnym elementem tej strategii; w miksie tym będzie coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Chcemy jednak wykorzystać potencjał sektora górniczego - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Na środowej konferencji prasowej Piotr Müller pytany był, czy rząd uwzględni postulaty lidera Solidarnej Polski, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dotyczące polityki klimatycznej oraz o to, że Ziobro chce inwestycji w złoża węgla i krytykuje farmy wiatrowe, jako zawodne.

"My pracujemy w tej chwili nad aktualizacją polityki energetycznej państwa, ale ona uwzględnia też wszystkie elementy związane z umową społeczną, z sektorem górniczym. Wiemy doskonale, że jest pewnego rodzaju harmonogram zmian w tym obszarze, ale jednocześnie (chcemy) pełnego - tam gdzie to możliwe - wykorzystania tego potencjału sektora górniczego dla zabezpieczenia interesów energetycznych Polski" - powiedział Müller.

"W przyszłości coraz większy udział w miksie energetycznym kraju będą stanowiły siłą rzeczy odnawialne źródła energii, czy energia jądrowa, ale ma to na celu dywersyfikacje źródeł energii. Dywersyfikacja, w dobrym tego słowa znaczeniu, jest tutaj ważnym elementem tej strategii i my tę strategię realizujemy właśnie chociażby w sektorze jądrowym, czy w sektorze odnawialnych źródeł energii. Tam ten udział będzie zwiększany" - podkreślił rzecznik rządu.

Według Müllera, nie oznacza to "automatycznego z roku na rok ograniczenia sektora górniczego." "Ten plan rozpisany jest na wiele, wiele lat i on jest rozpisany w sposób rozsądny". W taki sposób, który zabezpiecza interesy Polski. Bo faktycznie były takie podmioty, takie osoby, które próbowały na przykład z dnia na dzień zdecydować o tym, żeby wydobycie węgla w Polsce zostało wyłączone" - zaznaczył.

"Tutaj trzeba pogodzić te wszystkie rzeczy, czyli dywersyfikację źródeł energii oraz możliwości wydobywcze Polski. Z nich chcemy korzystać cały czas" - dodał rzecznik rządu.


szz/ par/


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.