Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Strona główna Energetyka, OZE Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Partnerzy portalu

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania - ZielonaGospodarka.pl

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind. 

W projekcie JIP-EMRED uczestniczą takie podmioty jak lider certyfikacji DNV, a także firmy energetyczne i operacyjne - ScottishPower Renewables, RWE, Vattenfall, Orsted, Jan De Nul Group, DEME, Ziton, Cadeler, Van Oord oraz Fred. Olsen Windcarrier. 

Zgodnie z prognozami DNV (raport Energy Transition Outlook 2050), morska energetyka wiatrowa powinna pokrywać 15% światowej produkcji energii. Jednak realizacja tego wzrostu będzie wymagała ogromnego przyspieszenia rozwoju i zaangażowania dużej liczby statków instalacyjnych do obsługi morskiej energii wiatrowej. To może wpłynąć na wzrost emisji w segmencie logistyki. Kluczowa jest dekarbonizacja floty, ale żeby wiedzieć o postępach, potrzebne są wiarygodne dane. Operatorzy statków powinni zapewnić przejrzyste raportowanie emisji.

- Większość obecnych wskaźników umożliwia monitorowanie transportu przez wzgląd na tzw. emisje na tonomilę. Tworzy to jednak lukę dla statków w segmencie morskich instalacji wiatrowych, gdzie rodzaje wykonywanych prac są znacznie bardziej złożone. Naszym celem jest stworzenie wspólnego zestawu standardów do śledzenia i raportowania tych emisji, takiego, który obejmuje te zróżnicowane tryby pracy, tryby napędu i działania operacyjne – powiedział dyrektor ds. statków w DNV Arnstein Eknes.  

Firmy czarterowe i instytucje finansowe będą mogły porównywać statki pod względem nowych wskaźników emisji i dokumentować efektywność swoich projektów. Projekt JIP zapewni zestaw mierników emisji, które będą stanowić podstawę do obiektywnego pomiaru emisji gazów cieplarnianych. Wynikiem tego będą parametry i pomiary "wykonanej pracy", które są odpowiednie dla poszczególnych typów statków i trybów pracy (np. instalacja turbin czy postów w porcie). 

Projekt skupi się przede wszystkim na statkach do instalacji fundamentów (pływających i typu jack-up), statkach do instalacji turbin wiatrowych oraz statkach do układania kabli.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.