Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii - ZielonaGospodarka.pl
29.11.2023 15:57
Strona główna Energetyka, OZE Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii

Partnerzy portalu

Klaster energii i wodoru w Rudzie Śląskiej ma walczyć z kosztami energii - ZielonaGospodarka.pl

W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru, który ma służyć m.in. optymalizacji kosztów energii. Przy europejskiej dotacji opracowana zostanie też koncepcja wykorzystanie infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowania.

O zainicjowanym przez władze Rudy Śląskiej klastrze poinformowało w środę biuro prasowe rudzkiego magistratu. Oprócz urzędu miasta w przedsięwzięciu uczestniczy pięć działających na terenie Rudy Śląskiej spółek - miejskich, państwowych i prywatnych.

„Klaster przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego, dając realną szansę na obniżenie kosztów związanych z zakupem energii” - powiedział cytowany w informacji miasta jego prezydent Michał Pierończyk. ”To niezwykle ważne w kontekście wysokich cen rynkowych, z którymi musimy się mierzyć, planując bieżące wydatki” - dodał.

Założono, że głównymi zadaniami klastra będą: wytwarzanie, dystrybucja i obrót energią, budowa instalacji odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej i wspieranie rozwiązań w zakresie zapobiegania lub ograniczania emisji zanieczyszczeń związanych z wytwarzaniem energii.

Sygnatariuszami porozumienia, oprócz miasta, są: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego, spółka Aquadrom (zarządzająca miejskim parkiem wodnym), Węglokoks Energia oraz PreZero Service Południe.

O kierunkach działań klastra będzie decydować rada klastra z przedstawicielami poszczególnych podmiotów. Koordynatorem ma być Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej.

Spółka ta w ramach Europejskiego Instrumentu Miejskiego (European City Facility - EUCF) w imieniu miasta pozyskała już grant w wysokości 60 tys. euro na opracowanie koncepcji inwestycyjnej zakładającej m.in. wykorzystanie istniejącej infrastruktury pogórniczej do produkcji energii z odnawialnych źródeł i jej magazynowanie.

„Rozważamy możliwość magazynowania energii w postaci wodoru oraz przy wykorzystaniu magazynów grawitacyjnych energii. W pierwszej fazie projektu planuje się wykorzystanie zmagazynowanej energii do bilansowania zapotrzebowania na energię wśród członków klastra” - zasygnalizował dyrektor ekonomiczno-finansowy rudzkiego PWiK Piotr Stangrett.

European City Facility (EUCF) to inicjatywa wspierająca samorządy lokalne w opracowaniu koncepcji inwestycyjnych, przyczyniających się do realizacji działań określonych w lokalnych planach działań na rzecz klimatu i energii; jej nadrzędnym celem jest mobilizacja inwestycji w obszarze zrównoważonej energii w europejskich miastach i gminach.

autor: Mateusz Babak

mtb/ skr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.