Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni - ZielonaGospodarka.pl
20.02.2023 13:35
Strona główna Energetyka, OZE Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Partnerzy portalu

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Mieszkańcy Raby Wyżnej (Małopolska) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o swoje zdrowie i życie. Mieszkańcy skierowali pismo do wojewody małopolskiego z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.

Decyzję o pozwoleniu na budowę małej biogazowni i na potrzeby gospodarcze, na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego i przepisów prawa budowlanego, wydało starostwo powiatowe w Nowym Targu. Jak wyjaśnił PAP tamtejszy starosta Krzysztof Faber, inwestor złożył wniosek, który został sprawdzony pod kątem lokalnych przepisów, a finalnie została wydana decyzja pozytywna. Biogazownia ma powstać na terenie byłego PGR, w budynku dawnej kotłowni.

„Ponieważ chodzi o biogazownię na własne potrzeby przy gospodarstwie rolnym, a plan przestrzenny gminy Raba Wyżna dopuszcza taką inwestycję w tym miejscu, pozwolenie zostało wydane. Mieszkańcy odwołali się od decyzji do wojewody, ale wojewoda utrzymał pozwolenie w mocy. Ze względu na różne obawy mieszkańców wystąpiłem do wojewody o ponowne rozpatrzenie pozwolenia na budowę biogazowni” – wskazał PAP starosta nowotarski.

Przeciwko budowie biogazowni opowiedziało się Stowarzyszenie „EKO Raba Wyżna”, które zainicjowało petycję do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

„Brak akceptacji społecznej dla budowy biogazowni nie wynika z chęci bojkotowania odnawialnych źródeł energii, ale z uzasadnionych obaw o życie i zdrowie nie tylko nasze, ale i naszych dzieci i wnuków. Nie możemy przyzwolić na to, aby wnioskowana biogazownia, nazwana przebudową istniejącej kotłowni, powstała w samym centrum naszej wsi. Planowana inwestycja znalazłaby się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych, w odległości 420 m w linii prostej od szkoły podstawowej, do której uczęszcza 443 uczniów” – argumentuje w petycji Stowarzyszenie „EKO Raba Wyżna”.

W ocenie sygnatariuszy petycji uciążliwości powstałe w wyniku działania planowanej biogazowni wykroczą daleko poza granice działki, na której miałaby być położona. Ich niepokój budzi zanieczyszczenie powietrza powstające przy tego typu inwestycjach i powstające przykre zapachy.

„Wobec braku ustawy normującej sposób i zakres badania oraz oddziaływania odorów na środowisko nie możemy liczyć, że w przypadku wystąpienia takich problemów po wybudowaniu biogazowni będziemy w stanie skutecznie wymóc na inwestorze zniwelowanie tych uciążliwości. Działanie tego typu biogazowni może też znacząco wpływać na stan zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego w zakresie substancji normowanych jak: dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla, pył, węglowodory aromatyczne czy siarkowodór” – czytamy w petycji.

Autorzy petycji wyliczają, że działanie takiej biogazowni może przyczynić się do wielu chorób i dolegliwości, w tym między innymi: depresji, znużenia, problemów z oddychaniem, podrażnienia oczu i gardła oraz alergii.

Kolejne problemy, na które zwracają uwagę mieszkańcy Raby Wyżnej, to możliwość powstania plagi insektów i gryzoni czy uciążliwy hałas. Mieszkańcy obawiają się także utrudnień w ruchu drogowym spowodowanym wzmożonym przejazdem pojazdów ciężarowych.

Sygnatariusze petycji zwracają także uwagę, że budowa biogazowni spowoduje znaczną utratę wartości nieruchomości i utratę walorów turystycznych miejscowości. Mieszkańcy uważają, że budowa biogazowni rolniczej powinna być poprzedzona konsultacjami społecznymi, a także analizą niezależnych ekspertów. Tymczasem - jak dodali - inwestycja już na etapie starań o pozwolenie na budowę nie była konsultowana z mieszkańcami.(PAP)


Szymon Bafia/szb/ pad/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.