Misz-masz bez konsekwencji. Amerykańscy naukowcy z nową metodą recyklingu plastiku

Strona główna Odpady, Recykling Misz-masz bez konsekwencji. Amerykańscy naukowcy z nową metodą recyklingu plastiku

Partnerzy portalu

Misz-masz bez konsekwencji. Amerykańscy naukowcy z nową metodą recyklingu plastiku - ZielonaGospodarka.pl

Zmieszane, plastikowe śmieci stanowią istotny problem w sprawnym recyclingu. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że dzięki sprawnemu procesowi możliwy jest recycling różnorakich tworzyw sztucznych.

Zmieszane plastikowe śmieci, takie jak butelki po napojach, reklamówki po zakupach czy też pojemniki po żywności trafiają do śmietników. Z uwagi na fakt wykonania z różnorakich materiałów, powinny być one w trakcie recyclingu sortowane, aby mogły zostać stopione w celu produkcji nowych produktów. Okazuje się, że dzięki amerykańskim naukowcom mamy do czynienia z nowym procesem, który posłuży w sprawniejszym procesie recyklingu wspomnianych materiałów, o czym informuje październikowy Scientific American.

„Jeszcze około rok temu wszyscy myśleli, że jedyną rzeczą, jaką można zrobić, to wziąć plastik, rozbić go z powrotem na monomer, a następnie ponownie uformować” – mówi kierownik zespołu badawczego z Columbia University, profesor Sanat Kumar. Jego zespół opracował nowy proces, który umożliwia recykling różnorakich tworzyw sztucznych.

Nowy proces rozwiązuje problem recyklingu produktów wykonanych z różnych materiałów poprzez dodanie do mieszanki substancji chemicznych zwanych uniwersalnymi dynamicznymi środkami sieciującymi.

Tak jak mydło łączy olej i wodę, tak wspomniane substancje sieciujące pod wpływem temperatury tworzą kowalencyjne wiązania molekularne, które łączą ze sobą różne monomery. Proces ten tworzy polimery, które mogą zachować pewne charakterystyczne właściwości każdego z tworzyw sztucznych podczas procesu obróbki, takie jak zapobieganie przenikaniu tlenu lub światła ultrafioletowego. Materiały te mogą być topione i ponownie wytwarzane, ponieważ substancje sieciujące mogą przerywać, a następnie ponownie tworzyć swoje wiązania.

Profesor Kumar twierdzi, że proces zużywa mniej energii niż rozkładanie tworzyw sztucznych na ich oryginalne monomery. Póki co przeszkodą w masowym wdrożeniu nowo odkrytej metody jest jej znaczny koszt. Jednak nie ma co się zrażać kosztami, poszukując rozwiązania problemu związanego ze zwiększającą się ilością odpadów z tworzyw sztucznych. „Problem tworzyw sztucznych jest ogromny i trzeba będzie szukać wielu rozwiązań” – dodaje Kumar.

Tomasz Burdzik

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

eco_consult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.