MKiŚ: sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach

MKiŚ: sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach - ZielonaGospodarka.pl
11.09.2023 14:59
Strona główna Energetyka, OZE MKiŚ: sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach

Partnerzy portalu

MKiŚ: sprzedawcy energii będą zobowiązani do jasnego informowania klientów o zmianach w rozliczeniach - ZielonaGospodarka.pl

Sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach; premiowana będzie też oszczędność energii - przewiduje podpisana nowela rozporządzenia taryfowego, o czym poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska.

MKiŚ poinformowało na swojej stronie internetowej o podpisaniu noweli rozporządzenia taryfowego, czyli nowego rozporządzenia ws. sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Resort podkreślił, że nowe przepisy przynoszą "nowe możliwości i korzyści dla przedsiębiorstw oraz odbiorców energii elektrycznej w Polsce".

Jak wyjaśniono, nowela zobowiązuje sprzedawców do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń z odbiorcami w gospodarstwach domowych, wynagradzającego "aktywnościowe i efektywnościowe postawy odbiorców energii". Premiowane będzie m.in.: oszczędzanie energii elektrycznej, wyrażenie zgody na otrzymywanie komunikacji marketingowej, otrzymywanie faktur VAT w formie elektronicznej czy bycie prosumentem. "Zmiana rozporządzenia przyniesie każdemu gospodarstwu domowemu wymierną korzyść finansową w postaci pomniejszenia rocznego rozliczenia za energię o równowartość jednego przeciętnego miesięcznego rachunku" - podkreślono.

Resort dodał, że zgodnie z nowymi przepisami sprzedawcy energii zobowiązani będą do jasnego informowania odbiorców o zmianach w rozliczeniach oraz o wysokości premii i terminie jej przyznawania. "Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie przejrzystości działań na rynku energii elektrycznej oraz wzmocnienie praw odbiorców w gospodarstwach domowych" - zauważono.

Nowelizacja rozporządzenia ma też wspierać operatorów systemu elektroenergetycznego i ułatwić im zarządzanie bilansem mocy w systemie. "Nowe przepisy zwalniają odbiorców z opłat za ponadumowny pobór energii biernej i przekroczenie mocy umownej w przypadku, gdy wynikają one z poleceń operatorów lub z usług świadczonych na ich rzecz. Wprowadzane zmiany przyczynią się do stworzenia dla odbiorców zachęt do bardziej świadomego zarządzania zużyciem energii, zwiększających elastyczność pracy systemu. Mogą one polegać m.in. na dodatkowym zużyciu energii elektrycznej na polecenie operatora w okresach nadpodaży generacji OZE w systemie, bez obciążania użytkowników systemu za dodatkową moc pobieraną z systemu" - wskazano.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy systemu będą mogli aktywnie uczestniczyć w wykorzystywaniu nadmiaru energii elektrycznej, co jest szczególnie istotne w kontekście rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce. (PAP)

autor: Michał Boroń
mick/ mk/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.