Morskie farmy falowe nabierają energii dzięki algorytmom

zk

10.04.2023 20:30
Strona główna Energetyka, OZE Morskie farmy falowe nabierają energii dzięki algorytmom

Partnerzy portalu

Morskie farmy falowe nabierają energii dzięki algorytmom - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ocean Harvesting Technologies

Szwedzka firma Ocean Harvesting Technologies rozpoczęła pozyskiwanie środków finansowych w wysokości 400 tysięcy euro, które są niezbędne do dalszej optymalizacji urządzenia do pozyskiwania energii z fal InfinityWEC jeszcze przed rozpoczęciem prób morskich.

Fundusze wesprą Ocean Harvesting w ulepszeniu systemu kontroli i optymalizacji projektu konwertera energii fal InfinityWEC, przed próbami morskimi InfinityWEC w skali 1:3, zaplanowanymi na początek 2024 i trwającymi do końca 2025 roku.

Projekt otrzymał już dofinansowanie w wysokości 2 mln euro od Szwedzkiej Agencji Energetycznej (ang. Swedish Energy Agency), a dodatkowe 3 mln euro mają zostać pozyskane jeszcze w tym roku.

Jak twierdzi Ocean Harvesting InfinityWEC może uwolnić potencjał energii fal dzięki zaawansowanemu systemowi odbioru mocy (ang. power take-off PTO) i kontroli, który dostosowuje się do każdej pojedynczej fali, aby wydajnie produkować energię elektryczną we wszystkich warunkach morskich.

Ponadto funkcja end-stop InfinityWEC ma zapewnić zarówno przetrwanie, jak i ciągłą, niezawodną produkcję energii nawet w najtrudniejszych warunkach falowych.

Według firmy boja wykonana jest z betonu o wysokiej wytrzymałości, o wadze zbliżonej do konwencjonalnego stalowego kadłuba, z tą różnicą, że wynosi ona jedną czwartą kosztów, przy jednej trzeciej śladu CO2 i jednej dziesiątej czasu produkcji.

Konwerter energii fali InfinityWEC został zmodernizowany o innowacyjne rozwiązanie, które wykorzystuje ciśnienie hydrostatyczne do zapewnienia stałej siły napięcia wstępnego w przystawce odbioru mocy (WOM), zmniejszając rozmiar, wagę, złożoność, a ostatecznie koszt produkcji energii elektrycznej (LCoE).

Technologia ta jest wyjątkowa pod względem możliwości obsługi i korzystania z zaawansowanych algorytmów sterowania predykcyjnego, a firma Ocean Harvesting Technologies wdraża obecnie najnowsze osiągnięcia wiodących naukowców w tej dziedzinie, wykazując bardzo obiecujące wyniki w zakresie zwiększania produkcji energii, minimalizowania obciążeń i szybkości systemu sterowania w czasie rzeczywistym.

"Zademonstrujemy wydajność algorytmów kontroli predykcyjnej opartych na modelach w testach na prawdziwym morzu" - powiedział Ocean Harvesting.


Farma falowa proponowana przez firmę, składa się z urządzeń InfinityWEC ułożonych w gwiaździste klastry 6 MW po 12 jednostek WEC. Taka topologia jest efektywna pod względem powierzchni, zapewnia dobry dostęp do wszystkich jednostek WEC dla statków serwisowych, a całkowita długość kabli energetycznych jest stosunkowo niewielka.


W poniższej farmie falowej trzy węzły kablowe są połączone kablem linowym z centralną podstacją farmy falowej, gdzie energia jest przekształcana na wyższe napięcie i eksportowana.  Łącznie 21 klastrów ułożonych w siedem ciągów zapewnia łączną moc znamionową 126 MW, przy czym infrastruktura elektryczna jest bardzo podobna do morskiej farmy wiatrowej.System można zainstalować przy minimalnej liczbie skomplikowanych operacji na morzu. Klatka kotwiczna jest opuszczana na dno morskie za pomocą dźwigu i wypełniana 500 tonami balastu o wysokiej gęstości ze statku instalacyjnego. 100-tonowa boja i 30-tonowy PTO są holowane oddzielnie do miejsca instalacji. PTO jest najpierw podłączany do kabla zasilającego wyciągniętego z węzła kablowego za pomocą ROV, a następnie opuszczany do pozycji pionowej i podłączany do kotwicy. Boja jest ostatecznie podłączona poprzez przeciągnięcie górnej liny cumowniczej z PTO przez środek boi i zablokowanie jej sworzniem od góry.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.