POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny

OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny - ZielonaGospodarka.pl
13.12.2023 09:52
Strona główna Energetyka, OZE OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny

Partnerzy portalu

OSGE: proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 w pełni transparentny - ZielonaGospodarka.pl
Fot. OSGE

Proces wdrażania technologii reaktorów BWRX-300 jest w pełni transparentny, wydanie przez ministra klimatu decyzji zasadniczej mimo negatywnej opinii ABW jest zgodne z prawem - poinformowała we wtorek spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE).

Wydanie przez Ministra Klimatu i Środowiska, mimo negatywnej opinii ABW, decyzji zasadniczych dla projektów jądrowych OSGE jest zgodne z prawem i zostało to również wskazane w piśmie ABW - napisał zarząd OSGE w przekazanym PAP oświadczeniu. "W naszej ocenie oznacza to, że argumenty zawarte w tej opinii nie mogły być na tyle istotne, aby wstrzymać proces wydawania decyzji zasadniczych" - podkreślił zarząd spółki.

Jak dodał, 13 listopada 2023 r. OSGE złożyła wniosek o odtajnienie uzasadnienia opinii przygotowanej przez szefa ABW tak, aby spółka mogła się odnieść do zawartych w niej informacji, ale spotkało się to z odmową. "Zwracamy uwagę na fakt, że w demokratycznym kraju prawa jakim jest Polska, każdy obywatel i firma powinni mieć możliwość komentowania i ustosunkowywania się do decyzji podejmowanych przez organy władzy, w tym ABW. W związku z zaistniałą obecnie sytuacją ponawiamy wniosek o upublicznienie pełnej opinii ABW" - napisał zarząd OSGE. Podkreślił, że od początku projektu współpracował z organami państwa. "Zawsze byliśmy gotowi do udostępnienia wszystkich niezbędnych informacji dotyczących działań prowadzonych przez spółkę" - brzmi oświadczenie.

Jak przypomniano w nim, instytucje merytorycznie przygotowane do oceniania projektów energetyki jądrowej i odpowiedzialne za bezpieczeństwo energetyczne kraju - Państwowa Agencja Atomistyki, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) wydały pozytywne opinie.

Skutki niewydania decyzji zasadniczych doprowadziłyby do sytuacji całkowitego zablokowania procesu budowy reaktorów przez OSGE i tym samym wstrzymania projektu, który jest krytyczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślił zarząd spółki.

W opinii zarządu OSGE, planowana przez spółkę budowa floty reaktorów opartych o amerykańską technologię jądrową i realizowana przy współpracy z amerykańskimi i kanadyjskimi firmami może umożliwić zapewnienie stabilnych i zero-emisyjnych źródeł energii wtedy, kiedy będzie to najbardziej potrzebne, czyli na początku przyszłej dekady. Wydanie pozytywnej przez Ministra Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczych dla projektów OSGE spotkało się z publicznym uznaniem, w szczególności przez Ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego oraz ze strony Departamentu Energii USA - podkreślił zarząd spółki.

Jak przypomniał, o strategicznym znaczeniu tego projektu stanowi fakt, że stał się on częścią „Projektu Phoenix” czuli wsparcia przez Departamentu Stanu USA wymiany starych, likwidowanych elektrowni węglowych na nowoczesne reaktory SMR.

Minister Klimatu i Środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-300 dla spółek Orlen Synthos Green Energy w lokalizacjach: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza.

Wnioski o decyzje zasadnicze OSGE złożyła 27 kwietnia 2023 r. Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodny z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Ustawa wskazuje, że decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji, oraz innych niezbędnych decyzji.

OSGE to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa.

wkr/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.