PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

zk

05.09.2022 20:45 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu

Partnerzy portalu

PAIH: rozwój technologii wodorowej w Polsce, powojenna odbudowa Ukrainy tematami Forum Biznesu - ZielonaGospodarka.pl

Rozwój technologii wodorowej w Polsce, perspektywy związane z powojenną odbudową Ukrainy, prowadzenie działalności e-commerce w Europie i Azji znajdą się wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego Forum Biznesu - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

PAIH Forum Biznesu to wydarzenie w formule bezpłatnych warsztatów branżowych i rynkowych oraz indywidualnych konsultacji z ekspertami - przekazała Agencja w poniedziałkowej informacji. "Jego celem jest pokazanie małym i średnim polskim firmom szans eksportowych i inwestycyjnych na rynkach zagranicznych oraz wskazanie, w jakie sektory, gdzie i z jaką intensywnością zaangażować kapitał oraz potencjał technologiczny" - wskazano.

"Zależy nam, żeby polscy przedsiębiorcy zwrócili uwagę na region Bliskiego Wschodu, czy ASEAN, ale też kraje afrykańskie, by patrzyli szerzej, poza granice Europy. Wybuch wojny w Ukrainie tylko spotęgował słuszność tego kierunku" - stwierdził cytowany w poniedziałkowej informacji prezes PAIH Krzysztof Drynda. Zwrócił uwagę, że polskie firmy mają już konkurencyjne towary i usługi, które "odgrywają rolę ambasadorów naszego kraju zagranicą".

Podczas Forum - jak zapowiedziano - przedsiębiorcy będą mogli skonsultować pomysł na projekt biznesowy z przedstawicielami Zagranicznych Biur Handlowych PAIH z różnych regionów świata oraz ekspertami z Centrali Agencji w Warszawie.

"Wśród paneli tematycznych znajdą się m.in. zagadnienia poświęcone prowadzeniu działalności e-commerce w Europie i Azji, rozwojowi technologii wodorowej w Polsce, wyzwaniom i perspektywom związanym z powojenną odbudową Ukrainy, czy szanse ekspansji zagranicznej takich branż jak: kosmetyczna, spożywcza, fintech, budowlana czy IT/ICT, w tym gamingowa" - poinformowano. Warsztaty mają uwzględniać możliwy wpływ wojny i "stan łańcuchów dostaw po +koronakryzysie+ w międzynarodowej wymianie handlowej".

Tegoroczne forum ma być też dla przedsiębiorców okazją do poznania aktualnych szans i wyzwań na rynkach międzynarodowych oraz możliwości inwestycyjnych w Polsce. "W agendzie tegorocznego spotkania nie zabraknie perspektywy współpracy międzynarodowej w trudnych warunkach rzeczywistości wojennej i +pocovidowej+" - zapowiedziano.

Drynda wyraził nadzieję, że podczas PAIH Forum Biznesu eksperci pomogą przedsiębiorcom wybrać "optymalną ścieżkę ekspansji czy podjąć właściwe decyzje inwestycyjne". "Ale także przekonać jeszcze więcej polskich firm do zaangażowania się w odbudowę Ukrainy" – wskazał.

Do dyspozycji uczestników będą też partnerzy PAIH z Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, instytucje szczebla centralnego oraz regionalnego, gotowi doradzić w zakresie realizacji projektów eksportowych i inwestycyjnych za granicą. Specjalny program PAIH Forum Biznesu kierowany jest także do potencjalnych inwestorów w Polsce, którzy zapoznają się z warunkami działania Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) - podano.

Jak przypomniano, w 2021 r. polski eksport wzrósł o 20,1 proc. rdr – do 288,1 mld euro. "Taka dynamika to w dużej mierze efekt ożywienia gospodarczego po +koronakryzysie+ z 2020 r." - stwierdzono. Wedle wiosennej prognozy Komisji Europejskiej, załamanie w handlu z Rosją i Ukrainą będzie ograniczać wzrost polskiego eksportu i importu - dodano.

"Słabszy popyt krajowy i prognozowana deprecjacja złotego powinny mieć ujemny wpływ na import, prowadząc do dodatniego wkładu eksportu netto do wzrostu w latach 2022 i 2023" - wskazała PAIH. Przypomniano, że wśród największych odbiorców polskich towarów i usług znajdują się państwa europejskie: Niemcy, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Szwecja oraz USA.

"Jesteśmy w gronie 25 największych eksporterów na świecie, a od 3 lat notujemy rekordowe wzrosty wartości eksportu" - zaznaczył Drynda. Dodał, że choć fundamentem polskiej gospodarki są mikro, małe i średnie firmy, "to ich aktywność na międzynarodowych jest wciąż mało widoczna".

PAIH Forum Biznesu odbędzie się 5 października na PGE Narodowym. W poniedziałek ruszyła rejestracja na to wydarzenie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24350,00 $ tona 2,20% 24 mar
 Cynk 2899,00 $ tona 0,21% 24 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 0,00% 24 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.