Wiceprezes BOŚ: banki w Polsce są przygotowane do finansowania transformacji energetycznej

Wiceprezes BOŚ: banki w Polsce są przygotowane do finansowania transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
23.04.2024 11:06
Strona główna Energetyka, OZE Wiceprezes BOŚ: banki w Polsce są przygotowane do finansowania transformacji energetycznej

Partnerzy portalu

Wiceprezes BOŚ: banki w Polsce są przygotowane do finansowania transformacji energetycznej - ZielonaGospodarka.pl

Banki w Polsce są przygotowane by finansować transformację energetyczną - powiedział w poniedziałek wiceprezes BOŚ Bartosz Kublik. M.in. "potężna strukturalną nadpłynność" pozwala umiejscowić w bilansie tego sektora dodatkowe 250-300 mld zł na ten cel - dodał.

Wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) Bartosz Kublik w poniedziałek podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR podkreślił, że obawiając się wielkich kosztów, które trzeba ponieść na transformację energetyczną, trzeba jednocześnie pamiętać, że chodzi też "o wielki bodziec rozwojowy, wielki bodziec inwestycyjny" dla wszystkich podmiotów działających w naszym kraju w Unii Europejskiej i na świecie.

"Z punktu widzenia bankowca wydaje mi się, że tych pieniędzy nie zabraknie. Raczej będzie problem z czymś innym tzn. z tym, żeby w tym krótkim czasie, który sobie bardzo ambitnie założyliśmy sprostać strumieniowi środków i inwestycjom, które musimy zrobić" - wskazał. Jego zdaniem ogromnym wyzwaniem może być pozyskanie odpowiedniej liczby różnych specjalistów, inżynierów, czy też pracowników fizycznych, którzy zajmą się realizacją inwestycji.

Kublik zwrócił uwagę, że sektor bankowy ma "potężna strukturalną nadpłynność", ale też "bardzo dobrą pozycję kapitałową". "Pozwala ona od dzisiaj umiejscowić w bilansie polskiego sektora bankowego dodatkowe - nie zawaham się powiedzieć - 250-300 mld zł finansowania, kredytowania (...) bez szkody dla współczynników wypłacalności banków" - zaznaczył.

Wiceprezes BOŚ dodał, że wsparciem finansowym transformacji energetycznej są też środki europejskie, które są "bezprecedensowe, ogromne". Wymienił Politykę Spójności, Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Krajowy Plan Odbudowy. Zaznaczył, że w przypadku KPO problemem jest granica 2026 r., kiedy to te środki trzeba wykorzystać.

"Podobną sytuację mieliśmy przed 2012 r. Przygotowywaliśmy się do Euro i dużo chcieliśmy zbudować na raz. Pamiętam z tego okresu szereg problemów w przedsiębiorstwach wykonawczych" - wskazał Kublik.

Podsumował, że "banki są gotowe" by finansować inwestycje w ramach transformacji energetycznej.

"Bank Ochrony Środowiska również, choć nie jest największą instytucją finansową, to do tej port zainwestował w kredytowanie proekologiczne około trzydziestu, trzydziestu kilku miliardów zł. W tamtym roku 41 proc. strumienia środków było kierowane na takie inwestycje" - poinformował Kublik.

BOŚ to bank wyspecjalizowany w finansowaniu i wspieraniu zielonej transformacji.

Tegoroczna edycja V Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR rozpoczęła się inauguracyjną dyskusją, w której wzięli udział Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński.

"Zbudowanie zrównoważonej przyszłości wymaga komunikacji, integracji oraz konstruktywnej dyplomacji. Wymaga skupienia, nie na tym co nas dzieli, ale na rzeczach, które nas łączą, jako sąsiadów i obywateli świata, bo największe zagrożenie dla nas nie zna granic" – podkreślał Brzeziński.

"Wierzę, że Europa może zrobić jeszcze więcej, jeśli nadal będziemy działać razem" – zaznaczyła Metsola.

autor: Anna Bytniewska

ab/ wkr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.