Szczyt w Teksasie nie pozostawia złudzeń. Paliwa kopalne zostają z nami

Strona główna Energetyka, OZE Szczyt w Teksasie nie pozostawia złudzeń. Paliwa kopalne zostają z nami

Partnerzy portalu

Szczyt w Teksasie nie pozostawia złudzeń. Paliwa kopalne zostają z nami - ZielonaGospodarka.pl

Za nami CERAWeek 2024, doroczny szczyt branży paliwowej, którego celem jest wyznaczenie dalszych strategii rozwoju. Mimo licznych wezwań do transformacji energetycznej oraz drastycznej dekarbonizacji sektora energetycznego, sektor paliwowy z ufnością patrzy w przyszłość, nie obawiając się odejścia od paliw kopalnych.

Liderzy branży energetycznej zebrali się w dn. 18-24 marca na dorocznym szczycie branży paliwowej CERAWeek w teksańskim Houston, aby prowadzić dialog na temat dalszych strategii rozwoju branży, gdy świat coraz bardziej wkracza w transformację energetyczną.

Jako pierwsze globalne spotkanie branży paliwowej o tak dużym potencjale po konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) z grudnia ubiegłego roku, CERAWeek 2024 był okazją do podzielenia się wiedzą i planami na temat dalszych perspektyw rozwoju sektora paliwowego.

Transformacja energetyczna tegorocznym motywem CERAWeek


Dążenie do transformacji energetycznej zmienia krajobraz dla firm i krajów, tworząc nowe możliwości i zagrożenia w całym łańcuchu wartości energii.

Konieczność redukcji emisji stała się coraz pilniejsza – podkreśla agenda szczytu.

Oczekiwania dotyczące prostej liniowej globalnej transformacji zostały zachwiane, ponieważ cele klimatyczne konkurują z obawami o to, jak zapewnić wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, dostępu do energii i przystępności cenowej.

Paliwa kopalne były, są i będą


Przemysł naftowy utrzymuje, że jego główne produkty – ropa naftowa i gaz ziemny – będą nadal odgrywać dominującą rolę w nadchodzących dziesięcioleciach. Mając to na uwadze, sektor intensywnie inwestuje w rozwój, szczególnie w dziedzinie gazu, jak również w nowe technologie, np.magazynowania dwutlenku węgla.

Jak stwierdza YahooFinance w analizie komentującej wydarzenie, dla akcjonariuszy sektora energetycznego wszystko wraca do pierwotnego przesłania: ropa i gaz nigdzie się nie wybierają, ani pod względem globalnego popytu, stanowiąc główne źródło zysków branży.

„Powinniśmy porzucić fantazję o stopniowym wycofywaniu ropy i gazu” – stwierdził Amin Nasser, prezes i dyrektor generalny największego na świecie producenta ropy naftowej, Saudi Aramco. Nasser dodał, że prognozy dotyczące zbliżającego się szczytu popytu na ropę i gaz są całkowicie błędne.

Stwierdzenie prezesa Nassera nie jest pozbawione podstaw.

Wood MacKenzie opublikował raport Global gas in the 2050 net zero world, który poświęcony jest globalnemu rynkowi gazu.  Zdaniem raportu, popyt na gaz będzie stabilny przez co najmniej kolejne dwie dekady, zaś popyt na LNG będzie wzrastał do 2050 roku, wymagając kolejnych inwestycji w nowe projekty gazowe.

Co więcej, według raportu Gas Glut 2023: Global gas power expansion continues to thwart energy transition opublikowanego przez Global Energy Monitor (GEM), liczba elektrowni zasilanych gazem lub ropą naftową, które są w fazie rozwoju, w fazie przedkonstrukcyjnej tudzież w fazie budowy, tylko w ubiegłym roku wzrosła o 13 proc.

Jak widać, sektor paliwowy mimo niekorzystnego klimatu politycznego w różnych częściach świata – w szczególności w Europie – z optymizmem patrzy w przyszłość, zaś realizowane inwestycje stanowią najwymowniejszy przykład, że słowa to jedno, działania zaś to drugie.

fot. Depositphotos
Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.