Plan jest, czas na działania. Nowa inicjatywa energetyczna Światowego Forum Ekonomicznego

Strona główna Klimat, Edukacja Plan jest, czas na działania. Nowa inicjatywa energetyczna Światowego Forum Ekonomicznego

Partnerzy portalu

Plan jest, czas na działania. Nowa inicjatywa energetyczna Światowego Forum Ekonomicznego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

8 stycznia światło dziennie ujrzała nowa inicjatywa Światowego Forum Ekonomicznego –„Transforming Energy Demand” – która nakreśla działania dla przedsiębiorstw i krajów w celu poprawy zarządzania energią, efektywności i redukcji intensywności emisji dwutlenku węgla.

Światowe Forum Ekonomiczne (World Economy Forum – WEF) opublikowało we współpracy z PwC 8 stycznia kolejny dokument zawierający rekomendacje – raport/białą księgę „Transforming Energy Demand”.

W przywoływanym dokumencie została przedstawiona inicjatywa „Transforming Energy Demand”, która wytycza rekomendacje dla przedsiębiorstw i krajów w celu poprawy zarządzania energią, efektywności oraz redukcji emisji dwutlenku węgla. Wyróżniono w niej działania, które można wdrożyć przy użyciu istniejących technologii, aby znacząco wpłynąć na transformację energetyczną.

Zdaniem WEF, przyjęcie środków na rzecz energooszczędnej produkcji i świadczenia usług ma zasadnicze znaczenie dla przedsiębiorstw i krajów, aby utrzymać wzrost gospodarczy i osiągnąć cele w zakresie zeroemisyjności.

Efektywność energetyczna budynków priorytetem


Zwiększenie efektywności energetycznej budynków może potencjalnie zmniejszyć globalne zapotrzebowanie na energię o 12 proc. W białej księdze wskazane jest, że budynki mają największy potencjał oszczędności energii spośród wszystkich analizowanych trzech sektorów (budynki, przemysł oraz transport). W 2022 roku budynki zużywały 30 proc. światowej energii, przemysł – 38 proc., zaś transport pochłaniał 26 proc.

Jeśli chodzi o potencjał w zakresie oszczędności energii, to właśnie budynki znajdują się w czołówce z możliwością zmniejszenia energochłonności o 38 proc. Jak stwierdza WEF, gdyby te oszczędności zostały w pełni osiągnięte, globalne zapotrzebowanie na energię zmniejszyłoby się o wspomniane 12 proc.

W prezentowanej białej księdze WEF prognozuje, że zapotrzebowanie na energię można zmniejszyć o 31 proc. we wszystkich sektorach, jeśli firmy podejmą działania w zakresie zapotrzebowania na energię do 2030 roku.

Transformacja dostaw energii kluczem transformacji energetycznej


Aby przyspieszyć transformację energetyczną i zapewnić korzyści biznesowe, transformacja popytu na energię musi być w takim samym stopniu przedmiotem globalnych wysiłków, jak transformacja dostaw energii.

Jak wynika z białej księgi, oczekuje się, że do 2050 rok globalny produkt krajowy brutto podwoi się, zaś światowa populacja wzrośnie o 2 miliardy ludzi. Taka sytuacja zwiększy presję na systemy dostaw energii, w szczególności na rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się, które w chwili obecnej odpowiadają za około 60 proc. zapotrzebowania na energię.

Zdaniem WEF, aby zrealizować cele w zakresie transformacji dostaw energii, firmy powinny:
- Określić bazowe zużycie energii, zapewnić bezpośrednią, centralną odpowiedzialność i opracować program zwiększania efektywności na trzech poziomach: oszczędności energii, efektywności energetycznej i współpracy w ramach łańcucha wartości
- Włączyć ustalenie celów do pełnego planu transformacji energetycznej obejmującego samopomoc i współpracę z łańcuchem dostaw
- Zbadać koszty energii i możliwości wprowadzenia zmian
- Zobowiązać się do osiągnięcia celów w zakresie energochłonności
- Współpracować z decydentami politycznymi w celu opracowania szczegółowych ram politycznych i planów transformacji energetycznej, w szczególności w celu usunięcia obecnych przeszkód w podejmowaniu działań (np. dostępu do finansowania)

Rekomendacje z Davos nie zaskakują


Wytyczne przedstawione przez WEF nie stanowią niespodzianki, harmonijnie komponując się z wcześniejszymi wnioskami płynącymi z Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) oraz powielanymi przez OECD.

To właśnie w zeszłorocznym raporcie „Electricity Grids and Secure Energy Transitions” („Sieci elektroenergetyczne i bezpieczna transformacja energetyczna”) IEA wskazywała, że na świecie musi zostać przeprowadzona modernizacja linii energetycznych, aby osiągnąć klimatyczne i wspierać bezpieczeństwo energetyczne.

Przyspieszone tempo wdrażania energii odnawialnej – zdaniem IEA – wymaga modernizacji i utworzenia nowych korytarzy przesyłowych w celu połączenia zasobów odnawialnych, zarówno onshore, jak również offshore.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.