Powstał FAMUR Gearo. Za cel obierze rozwój energetyki wiatrowej

Strona główna Energetyka, OZE Powstał FAMUR Gearo. Za cel obierze rozwój energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Powstał FAMUR Gearo. Za cel obierze rozwój energetyki wiatrowej  - ZielonaGospodarka.pl

FAMUR, będący częścią Grenevii, konsekwentnie rozwija kompetencje w obszarze nowych, zielonych technologii. Po akwizycji w lipcu 2023 r. spółki Total Wind PL, zrobił kolejny krok w kierunku dywersyfikacji i podjął decyzję o utworzeniu w ramach segmentu Famur oddziału FAMUR Gearo.

Oddział FAMUR Gearo powstał na bazie zasobów i aktywów FAMUR Machinery mieszczącego się w katowickich Piotrwicach i skupia wszystkie działania prowadzone w zakresie rozwiązań dla energetyki wiatrowej oraz produkcji przekładni przemysłowych.

FAMUR sukcesywnie buduje swoją pozycję w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE), wykorzystując szanse wynikające z transformacji energetycznej Polski i globalnego trendu przechodzenia do niskoemisyjnych gospodarek. Powołanie oddziału FAMUR Gearo jest otwarciem na nowe sektory rynkowe i konsekwencją działań związanych z budową kompetencji Famuru w obszarze zielonych technologii. Przedmiotem działalności FAMUR Gearo będzie rozwój potencjału w obszarze energetyki wiatrowej oraz wykorzystanie doświadczeń w produkcji przekładani przemysłowych. Oferta Famuru obejmuje remonty, badania i doradztwo techniczne, a także serwis przekładni.

Po ubiegłorocznej akwizycji spółki Total Wind PL uzupełniła ją instalacja turbin wiatrowych, wymiana głównych komponentów, a także usługi serwisowe, co pozwala w pełni wykorzystywać potencjał rynkowy.

– FAMUR jest od lat związany z energetyką, co w naturalny sposób sprawia, że aspirujemy do mocnej pozycji w dynamicznie kształtującym się sektorze energetyki odnawialnej. Nasze wieloletnie doświadczenie obejmuje między innymi projektowanie i budowę urządzeń dla przemysłu, w tym zaawansowanych przekładni przemysłowych – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA. – Konsekwentne zwiększenie naszego zaangażowania w obszarze energetyki wiatrowej poskutkowało podjęciem decyzji o utworzeniu oddziału FAMUR Gearo, który skupiać będzie wszystkie działania związane z rozwojem tego sektora. To kolejny krok w realizacji strategii przekształcania Famuru w podmiot uczestniczący w zielonej transformacji gospodarki – dodaje.

Za działalność FAMUR Gearo odpowiadać będzie Paweł Majcherkiewicz, który od 1 lutego 2024 roku zasiada  w zarządzie FAMUR SA oraz w radzie nadzorczej spółki Total Wind PL. Paweł Majcherkiewicz od 2007 roku związany jest zawodowo ze spółkami z rodziny TDJ, m.in. od 2007 do 2013 r. pracował w Grenevia SA (dawniej FAMUR SA), zajmując się obszarem finansów i relacji inwestorskich, w latach 2014-2023 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu FAMAK SA, a następnie ponownie dołączył do Famuru jako dyrektor  ds. rozwoju nowych rynków.

– Dzięki akwizycji spółki Total Wind PL stworzyliśmy kompleksową i unikatową na rynku ofertę. W naszym zakładzie produkcyjnym w Katowicach-Piotrowicach, prowadzimy remonty przekładni turbin wiatrowych wraz z ich testowaniem w hamowni. Obecnie, wspólnie z Total Wind PL, jesteśmy w stanie oferować ich wymianę oraz podstawowe usługi serwisowe. Prowadzimy też prace nad stworzeniem własnego magazynu przekładni, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Energetyka wiatrowa to obszar, który w Polsce w najbliższych latach będzie się bardzo dynamicznie rozwijał, a FAMUR Gearo, chce brać czynny udział w tym wzroście, systematycznie budując i rozwijając zakres oferty dla tego sektora – mówi Paweł Majcherkiewicz.

Grupa Grenevia integruje i rozwija działalność czterech segmentów biznesowych. Obok Famuru obejmują one także: fotowoltaikę wielkoskalową i rozwiązania PV dla biznesu skoncentrowane w Projekt Solartechnik; systemy bateryjne, magazyny energii i elektromobilność w ramach Impact Clean Power Technology; nowoczesne urządzenia    z obszaru automatyki dla przemysłu oraz rozwiązania dla sektora dystrybucji energii na bazie spółki Elgór+Hansen. Obecnie działalność Grupy koncentruje się na budowie wartości poszczególnych segmentów, prowadzonej na podstawie Strategii Zrównoważonego Rozwoju na lata 2023-2030.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.