Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga?

28.02.2021 22:36 Źródło: Własne
Strona główna Klimat, Edukacja Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga?

Partnerzy portalu

Startupy. Młodzi przedsiębiorcy z głowami pełnymi „eko” pomysłów. Jak je realizują i kto im pomaga? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Sławomir Stemplewski Prototyp urządzenia monitorującego pracę urządzeń grzewczych autorstwa Sławomira Stemplewskiego.

Znamy najlepsze pomysły na biznes z łódzkiego, opolskiego i małopolskiego. Laureaci ogólnopolskiego konkursu Warm Up Your Business mówią nam o swoich startupach oraz tym, jak ich działalność wpłynie na środowisko i otoczenie.

Trzecia edycja konkursu Warm Up Your Business skierowana była do szerokiego grona. Swoje pomysły zgłaszać mogli studenci, doktoranci, absolwenci, a nawet uczniowie szkół średnich.

– Kryteriami była między innymi innowacyjność, potencjał biznesowy zgłoszonego pomysłu, przewagi konkurencyjne i marketing – mówi Michał Wojczyszyn, specjalista ds. startupów z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu, który ogólnopolski konkurs zorganizował wspólnie z Energetyką Cieplną Opolszczyzny.

Ideą organizatorów, którzy również oceniali prace, było zgromadzenie najlepszych pomysłów na działalność w dziedzinie produkcji energii, technologii oszczędnych i z pożytkiem dla konsumentów i środowiska.
Innowacyjne działania zgłaszać było można w trzech kategoriach: rozwiązania proekologiczne i prośrodowiskowe, rozwiązania w zakresie zmiany lub rozwoju technologii oraz rozwiązania organizacyjno-marketingowe.

Łącznie do kolejnego etapu wyłoniono dziewięć projektów z całej Polski: z województwa łódzkiego, opolskiego i małopolskiego. O kulisy ich powstawania, inspiracje i prace nad całością zapytaliśmy wybranych laureatów.

Szansa na sukces. Nagrodzone pomysły rokują

Andrzej Piotrowicz, autor projektu „Williams”, ma pomysł na rozwiązanie problemów ze składowaniem popiołów i odpadów budowlanych.

– Mój biznes oferuje technologię przemiany tego, co potocznie uważa się za odpady: popiołów pochodzących ze spalania węgla oraz odpadów budowlanych w pełnowartościowe produkty jak tlenek glinowy oraz cement. To propozycja skierowana dla przemysłu, z finansową korzyścią dla inwestora oraz przy okazji dla środowiska naturalnego – podkreśla Andrzej Piotrowicz, który pochodzi z miejscowości leżącej niedaleko elektrowni.
– Nieraz miałem możliwość zobaczyć bezmiar składowiska popiołów, które po prostu sobie leżały i marnowały się. Obecne rozwiązania dotyczące popiołów to profilaktyka. Ja postanowiłem coś z tym zrobić. Oczywiście w ramach opłacalności, stąd startup – uzasadnia.

Laureat z województwa łódzkiego przypomina również, że to samo dotyczy odpadów budowlanych.

– Ich potencjał surowcowy zwyczajnie się marnuje. Startup podchodzi do kwestii odpadów nie jako uciążliwej konieczności, ale jako surowca, który można wykorzystać do produkcji czegoś wartościowego, przy okazji sprzyjając ochronie środowiska – zapewnia.

Sławomir Stemplewski, autor pomysłu „SSTE” z województwa opolskiego wskazuje, że główna idea, która mu przyświecała, to dostęp zdalny do urządzeń grzewczych w domach lub firmach.

–  W taki sposób aby umożliwić ich zdalną diagnostykę, ale również zbieranie informacji na temat urządzeń, dzięki czemu będzie możliwa optymalizacja ich działania – tłumaczy autor.

Jak przypomina, obecnie urządzenia są ustawiane „ręcznie” przez użytkowników, co nie zawsze jest rozwiązaniem optymalnym, jeśli chodzi o zużycie zasobów, a co za tym idzie emisją substancji szkodliwych dla środowiska.

– Moje rozwiązanie da możliwość sprawdzenia, jak w różnych przedziałach czasowych urządzenie działało i dzięki analizie, i wykorzystaniu narzędzi optymalizacyjnych zmniejszyć emisję przy zachowaniu odpowiedniego komfortu dla mieszkańców czy pracowników – wyjaśnia Sławomir Stemplewski, który podkreśla również, że inspiracją były możliwości, jakie dostarcza współczesna technika - jeśli chodzi o minimalizowanie kosztów zużycia czy też emisji substancji szkodliwych dla środowiska.

– Jedyną możliwością skorzystania z nich są jednak dane, stąd pomysł na skonstruowanie takiego urządzenia – mówi laureat, który na co dzień pracuje na uczelni wyższej, a jako jedną z pasji naukowych wymienia sztuczną inteligencję.

Filip Wylęgała i Bartosz Biesiadecki to studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na konkurs przysłali pracę „Materiał Kompozytowy”. W skrócie ich projekt polega na przetwarzaniu materiału kompozytowego wykorzystywanego przy budowie turbin wiatrowych… bez konieczności ich transportu.


– Transport elementów gabarytowych generuje zbędny ślad węglowy – uważa Filip Wylęgała. – Przez przetwarzanie tego materiału na miejscu można go łatwiej transportować. Produkt mógłby zostać wykorzystany jako wypełniacz do betonu lub materiał wygłuszający - tłumaczy.

Dlaczego ten biznes ma szansę bytu?

– Obecnie wiele odpadów kompozytowych turbin wiatrowych jest spalane lub składowane na wysypiskach. Nasze rozwiązanie pomoże w popularyzacji recyklingu tych materiałów – przekonuje Łukasz Wylęgała, współautor projektu, który zaznacza, że pomysł podsunęło życie: – Inspiracją były zdjęcia łopat turbin wiatrowych zalegające na składowiskach śmieci.

Co dziś jest na topie w Polsce i na świecie? Ekspert: „Bycie eko”

Specjaliści uważają, że strategia tzw. „zielonego ładu” oraz coraz większa świadomość konsumenta sprawia, że sektor ekologiczny stale wzrasta.

– Coraz więcej firm dostrzega możliwość dotarcia do nowego segmentu klientów poprzez bycie „eko”. Trendy, które obecnie występują, to m.in. opakowania z biodegradowalnych materiałów, budowanie świadomości wśród klientów na przykład poprzez wskazywanie materiału, z którego dany produkt został stworzony. Przykładem jest bawełna organiczna – wymienia Michał Wojczyszyn.

I jak dodaje specjalista, modne stało się również inwestowanie w startupy, np. DMDmodular (wytwarzanie domów modułowych), czy w markę Virtual Power Plant zajmującą się optymalizacją wykorzystania energii w budynkach.

– Pojawiły się również rozmaite bonusy jak e-faktury, dzięki którym nie marnujemy papieru. Popularna stała się ostatnio akcja Take!Cup, czyli wielokrotne wykorzystywanie kubków np. na kawę – wskazuje.


Laury na ich koncie. Co teraz?


Andrzej Piotrowicz badania naukowe ma już za sobą.

– Mam tę pewność, że z punktu widzenia technicznego wszystko działa – cieszy się. – Po kilku rozmowach z ekspertem biznesowym nabrałem pewności, że pomysł na biznes jest słuszny. Aktualnie opracowuję biznesplan. Po tym etapie pozostanie już tylko czekać na inwestorów.

Sławomir Stemplewski wskazuje, że udało się skutecznie połączyć z urządzeniami i zbierać dane.
– Kolejny etap to przygotowanie aplikacji prezentującej dane. Mamy nadzieję ukończyć ją, jak i cały projekt, w okolicach lipca tego roku – prognozuje.

Natomiast Filip Wylęgała i Bartosz Biesiadecki z województwa małopolskiego jako zespół pracują nad projektem zintegrowanego mobilnego centrum przeróbczego.

– Natrafiliśmy na kilka problemów, które sukcesywnie rozwiązujemy. Równolegle opracowujemy badania wytrzymałościowe gotowego produktu – relacjonują.  

Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na indywidualne sesje z mentorami biznesowymi oraz mentorami technologicznymi.

– Zadaniem mentora biznesowego jest wsparcie młodych, jeszcze niedoświadczonych przedsiębiorców na etapie wdrożenia wypracowanego przez nich rozwiązania – mówi dr Marcin Śledzikowski, wrocławski radca prawny, jeden z mentorów w konkursie Warm Up Your Business.

–  Młodzi przedsiębiorcy decydując się często na nowatorskie rozwiązania, poświęcają swoją pracę głównie na stworzeniu produktu pozostawiając na dalszym planie jego komercjalizację.

Wśród najczęstszych problemów wskazuje m.in. bariery regulacyjne związane z opracowywanymi przez nich projektami.

– Należy bowiem pamiętać, że rynek „zielonej energii”, czy też powiązane z nim kwestie środowiskowe, to jedne z najbardziej złożonych pod kątem prawnym (regulacyjnym) obszarów. Mentor ma im w tym zakresie służyć pomocą, wiedzą i jako bardziej doświadczony kolega wytyczyć konkretne kierunki postępowania. Rola mentora ma charakter wtórny, wobec aktywności uczestników konkursu, których pomysłowość nie zna granic. Z dumą możemy pomagać młodym ludziom rozwijać swoje pasje, które jednocześnie przyczyniają się społecznościom lokalnym – cieszy się mentor.

Wsparcie na każdym froncie. „Biznes trzeba dobrze sprzedać”


Na wyłonieniu projektów, konkurs ogólnopolski się nie kończy.

– Przewidujemy również możliwość sfinansowania projektu oraz konsultacje z rzecznikiem patentowym – zdradza Michał Wojczyszyn.

Ale to wciąż nie koniec dobrych wieści dla laureatów tego etapu konkursu. Jak informuje, Anna Monkiewicz, kierownik Biura Zarządu ECO SA, na pomysły biznesowe czekają jeszcze nagrody główne. Kolejno będą to: I nagroda 10 000 zł, II nagroda 3 000 zł oraz III nagroda 2 000 zł. O tym, kto je otrzyma, dowiemy się w najbliższych miesiącach.

– Dziewięciu laureatów tego etapu chcemy również zaprosić na warsztaty, które planujemy przeprowadzić w formie stacjonarnej. Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. Zespoły spotkają się z mentorami i specjalistami z naszej firmy. Ci z kolei podzielą się wiedzą z zakresu technologii, produkcji i sprzedaży energii – mówi Anna Monkiewicz. – W ramach konkursu zapewniamy wsparcie trenerów kompetencji miękkich, którzy wyszkolą naszych finalistów w zakresie autoprezentacji czy wystąpień medialnych.

WARM UP YOUR BUSINESS vol. 3 - wyniki:

1. HugAs. Prognozowanie emisji pierwiastków ekotoksycznych (Hg i As) w procesie spalania węgli w kotłach pyłowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Autorzy: Marta Marczak-Grzesik, Faustyna Wierońska-Wiśniewska, Krzysztof Bzowski
2. SSTE. Główna idea projektu opiera się na cyklicznym odkładaniu parametrów urządzeń grzewczych w chmurze, dzięki czemu jest możliwa ich analiza pod kątem optymalizacji zużycia energii oraz możliwa zdalna diagnostyka w razie awarii. Podłączone urządzenie będzie miało za zadanie odpytywać cyklicznie urządzenie pobierając parametry i przysyłać je do chmury, gdzie następnie będą analizowane. Urządzenie umożliwi również na zdalne połączenie z piecem gazowym/pompą ciepła i zmianę parametrów czy też ich odczyt w czasie rzeczywistym. Urządzenie pozwoli również na podłączenie dodatkowych czujników, jak np. czujnik czadu.

Autor: Sławomir Stemplewski

3. Williams. Projekt Williams to koniec problemów ze składowaniem popiołów i odpadów budowlanych. Co więcej: Williams zmienia odpad w wartościowy produkt - tlenek glinowy (Al2O3). Czemu akurat popiół i odpady budowlane? W wyniku ich reakcji powstaje spiek. Stąd już kilka kroków by otrzymać Al2O3. Projekt rusza ze względu na popyt na Al2O3, który obecnie sprowadza się z zagranicy. Projekt Williams oznacza: utylizację odpadów, wytwarzanie na skalę przemysłową, rozwój rodzimego przemysłu i rynku.

Autor: Andrzej Piotrowicz

4. Materiał Kompozytowy. W ostatnich latach coraz mocniej stawia się na odnawialne źródła energii. Przemawia za tym odpowiedzialność klimatyczna oraz międzynarodowe wymogi. Jednym z takich źródeł energii są elektrownie wiatrowe. Turbiny wiatrowe w dużej części wykonane są z materiałów kompozytowych. Utylizacja wiatraków stanowi problem. Podczas wichur turbiny często ulegają zniszczeniom, najczęściej śmigło trzeba wymienić na nowe. Recykling materiałów kompozytowych jest drogi, a tym samym niestosowany. Po kilkunastu latach służby, wiatraki lądują na składowisku, gdzie przysypywane są ziemią. Nasz pomysł niweluje ten problem oraz zimniejsza emisje CO2.

Autorzy: Filip Wylęgała, Bartosz Biesiadecki

5. Urban Jungle. Tworzy swoiste strefy zieleni w przestrzeni zurbanizowanej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i ekologów w zakresie rozwiązywania problemu zanieczyszczania powietrza. Polityka antysmogowa miast opiera się w dużej mierze na sadzeniu drzew liściastych, tymczasem największy problem ze smogiem występuje w okresie zimowym, kiedy mamy do czynienia z tzw. niską emisją, związaną głównie z ogrzewaniem obiektów. Projektowany kompleksowy system ogrodów wertykalnych nie tylko pomoże rozwiązać ten problem, ale też zaizoluje termicznie ściany budynków oraz poprawi estetykę substancji miejskiej.

Autorzy: Agnieszka Szlapa, Sebastian Michalczyk

6. Płyta KnOwa. Innowacyjna płyta, z której można wykonywać ściany działowe lekkie, sufity podwieszane lub suche tynki. Produkt ten wykonany jest z granulowanej gumy wulkanizacyjnej uzyskiwanej ze zużytych opon, warstwy lekkiego gipsu oraz cienkiej kartonowej okleiny. Pomysł nasz jest bardzo przyjazny dla środowiska, gdyż wykorzystujemy w nim zaśmiecające środowisko opony, które dają nam bardzo dobrą izolację akustyczną.

Autorzy: Patryk Knapik, Jacek Warzyc

7. Leaf Block. To bloczek z autoklawizowanego betonu komórkowego z pelletem roślinnym, który stanowi 40 % jego objętości. Dla tego komponentu, uzyskiwanego ze sprasowanej, odpadowej masy zielonej, zaproponowano nazwę handlową white pellets (biały pellet). Bloczek jest zunifikowanym, budowlanym materiałem ściennym, występującym w kilku podstawowych gabarytach, służącym do murowania zarówno ścian wewnętrznych, jak i zewnętrznych - jedno i wielowarstwowych. Materiał posiada bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz niską cenę.

Autorzy: Tomasz Morawietz, Tomasz Walerus

8. ISP. Inteligentny System Przewietrzania - Opracowany przez nas projekt jest odpowiedzią wzrost śmiertelności w związku z zanieczyszczeniem powietrza. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska, co roku jest dwa razy więcej ofiar – już nie tylko wśród osób starszych, ale także tych najmłodszych. W tym celu wykonaliśmy dwa, innowacyjne i nieskomplikowane w obsłudze urządzenia. Ich zadaniem jest poprawienie komfortu naszego życia oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa o powietrzu, którym oddychamy każdego dnia.

Autorzy: Daniel Czech, Mateusz Niedobecki

9. Inteligentny czujnik zanieczyszczeń powietrza – ICZP. Zdaniem Gary'ego Fullera zanieczyszczenia generowane przez firmy, domy, piece, samochody odpowiadają w dużych miastach za około 1/4 zgonów spowodowanych pyłem PM2,5. Inteligenty czujnik ma zadanie być cały czas przy nas w formie zawieszki, którą możemy umieścić np. na plecaku. Dane z czujnika są na bieżąco przesyłane do aplikacji w naszym telefonie i w przypadku przekroczenia dopuszczalnej normy zostajemy o tym powiadomieni. Dodatkowo każdy z czujników będzie wyposażony w czujnik gazów LPG, CNG, propanu i wodoru.

Zastosowanie takiego czujnika na szeroką skalę może przynieść wielkie korzyści zdrowotne dla nas i naszego społeczeństwa. Sam czujnik jest w stanie w szybki sposób poinformować nas o złej czystości powietrza, czy też poinformować nas, że w naszym mieszkaniu nagle zaczął rozprzestrzeniać się gaz, a my jeszcze tego nie poczuliśmy, daje nam to możliwość szybszego zareagowania i zmniejsza czas, w którym przebywamy w domu. Nasza codzienna droga do pracy, którą pokonujemy, może okazać się wielką pułapką, w którą wpadamy codziennie rano, taki mały moduł pomoże nam to zdiagnozować i znaleźć drogę do pracy, która nie będzie dla nas szkodliwa. Ponadto wszystkie dane pobrane z czujników, będą magazynowe w postaci wykresów. W przyszłości jeśli liczba użytkowników ICZP w przyszłości jeśli liczba użytkowników wzrośnie, będzie istniała możliwość stworzenia mapy miejsc, gdzie takie zanieczyszczenie powietrza występuje. Czujnik może być używany nie tylko w życiu codziennym, a także zawodowym. Jeśli ktoś pracuję w miejscu, w którym narażony jest na wysokie stężenie różnych pyłów czy gazów, będzie istniała możliwość skomponowania indywidualnego rodzaju czujnika. Dobrym przykładem jest zawód spawacza, w którym to osoba spawająca jest narażona cały czas na działanie różnego rodzaju gazów takich jak argon, co2 wystarczy zmienić moduł w obudowie i zamiast czujnika LPG itp. klient otrzyma czujnik smogu w raz z czujnikiem gazów, w których otoczeniu musi pracować.

Autor: Dawid Kubas

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.