Szwajcarzy będą rozwijać farmy fotowoltaiczne w Polsce

Strona główna Energetyka, OZE Szwajcarzy będą rozwijać farmy fotowoltaiczne w Polsce

Partnerzy portalu

Szwajcarzy będą rozwijać farmy fotowoltaiczne w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Szwajcarska grupa Axpo poinformowała, że będzie kontynuować rozwój swojej działalności w zakresie energetyki słonecznej poprzez budowę nowych elektrowni w Hiszpanii, Włoszech oraz w  Polsce o mocy 4 GW. Do 2030 roku Axpo zainwestuje w farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 GW. Polska jest dla zagranicznych inwestorów jednym z atrakcyjniejszym rynków energetyki słonecznej w Europie, ale nie tylko. Szwajcarzy działają także w obszarze energetyki wiatrowej. 

Grupa Axpo jest największym producentem energii z OZE w Szwajcarii, ale jest też aktywna w Europie. Zgodnie z zapowiedziami, 10 GW zostanie zainstalowanych na parkingach samochodowych, dużych dachach, szklarniach i obiektach już wykorzystywanych jako miejsca do pozyskiwania energii słonecznej. Planowane projekty w całej Europie obejmują budowę instalacji fotowltaicznych przede wszystkim na rynkach hiszpańskim, włoskim i polskim, gdzie Axpo od wielu lat oferuje klientom rozwiązania energetyczne.

W tych trzech krajach realizowane są już projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej 4 GW, dzięki którym w ciągu najbliższych 18 miesięcy powstanie około 100 miejsc pracy. We Francji, poprzez swoją spółkę zależną Urbasolar, Axpo jest również jedną z wiodących firm w zakresie rozwoju i budowy elektrowni fotowoltaicznych. Firma prowadzi również badania nad możliwością realizacji podobnych projektów w innych krajach, w których prowadzi działalność.

– Aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym, musimy znacznie zwiększyć ekspansję energii odnawialnej. Axpo wnosi w to znaczący wkład. Znaczące know-how w tej dziedzinie obejmuje cały łańcuch wartości energetyki słonecznej - od planowania i budowy instalacji po marketing energii słonecznej. Umożliwia nam to dalszy rozwój na ważnych rynkach, takich jak Hiszpania, Włochy i Polska – wyjaśnia Christoph Sutter, dyrektor Działu Odnawialnych Źródeł Energii w Axpo.

Ekspansja energetyki słonecznej w Szwajcarii

Inwestycje będą kontynuowane również w Szwajcarii, ponieważ rozwój energetyki słonecznej ma do odegrania ważną rolę w transformacji energetycznej tego kraju. Axpo odgrywa wiodącą rolę w takich projektach, jak AlpinSolar – jest to pionierski projekt PV Axpo przy zaporze Muttsee. Poprzez swoją spółkę zależną CKW, Axpo kontynuuje ekspansję fotowoltaiczną na szwajcarskich dachach i w większych budynkach. Do 2030 roku w Szwajcarii powstanie około 10 tys. nowych elektrowni fotowoltaicznych o mocy około 200 MW.

Oprócz zaangażowania w budowę elektrowni i produkcję energii, Axpo jest również wiodącym w Europie sprzedawcą energii odnawialnej. Łącznie firma sprzedaje swoim klientom około 19 700 MW energii słonecznej i wiatrowej. Ułatwiając rozwój energii odnawialnej poprzez swoje doświadczenie w długoterminowych umowach zakupu energii (PPA), Axpo pomaga również swoim klientom korporacyjnym w obniżaniu emisji CO2 na około 40 rynkach w skali globalnej. 

Szwajcarzy interesują się także energetyką wiatrową w Polsce

Axpo jest obecny takzże w polskim sektorze energetyki wiatrowej. Spółka Axpo Polska podpisała 9-letnią umowę typu off-take (umowa odkupu) dla farmy wiatrowej Ścieki należącej do Macquarie's Green Investment Group. Umowa zakupu energii elektrycznej (PPA) pomiędzy Macquarie's Green Investment Group (GIG) i Air Products została wsparta przez Axpo Polska poprzez dziewięcioletnią umowę na usługi route-to-market i umowę o świadczenie usług bilansujących dla farmy wiatrowej Ścieki. Tym samym Axpo jeszcze bardziej wzmocniło swoją pozycję na polskim rynku energetycznym.

Umowa ta jest najnowszą z długoletniej współpracy pomiędzy Axpo i GIG w różnych krajach Europy. W latach 2022-2030 polski oddział Axpo będzie świadczył usługi route-to-market i bilansowania dla całej mocy farmy wiatrowej Ścieki o mocy 22 MW. Nowy kontrakt obejmuje zabezpieczenie cenowe znacznej części polskich zielonych certyfikatów generowanych przez elektrownię, a także krótkoterminowe zabezpieczenia mocy.

Farma wiatrowa jest zlokalizowana w pobliżu miejscowości Ścieki, około 75 km na południowy zachód od Warszawy w centralnej Polsce. Składa się z 11 turbin wiatrowych Vestas V90 o mocy 2 MW i działa już od ponad ośmiu lat. Projekt przyczynia się do ograniczenia emisji na poziomie 39 000 ton CO2 rocznie.

– Widzimy duże zainteresowanie inwestorów i producentów zielonej energii w Polsce znalezieniem odpowiednich nabywców dla ich zielonej energii elektrycznej. Dlatego cieszymy się, że nasz wieloletni klient Green Investment Group zdecydował się na ponowną współpracę z nami w ramach umowy zakupu energii elektrycznej w Polsce – powiedział Grzegorz Biliński, dyrektor zarządzający Axpo Polska. 

Umowa wspiera również ułatwienie realizacji oddzielnej wirtualnej umowy zakupu energii (VPPA) wyprodukowanej w lądowej farmie wiatrowej Ścieki, należącej do GIG. Kontrakt podpisał na początku 2022 roku Air Products, wiodącą na świecie firma z branży gazów przemysłowych.

Źródło: Axpo


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.