W Wielkiej Brytanii powstanie zakład recyklingu polistyrenu, głównego budulca styropianu

29.11.2021 11:39 Źródło: Własne
Strona główna Odpady, Recykling W Wielkiej Brytanii powstanie zakład recyklingu polistyrenu, głównego budulca styropianu

Partnerzy portalu

W Wielkiej Brytanii powstanie zakład recyklingu polistyrenu, głównego budulca styropianu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Polistyren to popularne tworzywo sztuczne, które służy do uzyskiwania styropianu i styroduru. Na terenie Europy powstanie zakład recyklingowy, który pozwoli ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) w produkcji tworzyw sztucznych, oraz ponowne wykorzystanie styrenu. 

Firma chemiczna INEOS Styrolution zapewnia zastosowania styrenu w wielu produktach codziennego użytku w szerokim zakresie branż, w tym w motoryzacji, elektronice, gospodarstwie domowym, budownictwie, opiece zdrowotnej, opakowaniach i zabawkach.Firma jako światowy lider w branży styrenów potwierdziła swoją decyzję inwestycyjną dotyczącą pierwszego w Europie pilotażowego zakładu zaawansowanego recyklingu polistyrenu. Przedsięwzięcie będzie realizowane we współpracy z Recycling Technologies z Wielkiej Brytanii. Pierwszy w Europie zakład zaawansowanego chemicznego recyklingu polistyrenu ma być gotowy do działania w drugiej połowie 2022 roku. 

Jak czytamy w komunikacie, ogłoszona 25 listopada decyzja jest znaczącym krokiem naprzód w kierunku uruchomienia recyklingu polistyrenu za pomocą technologii depolimeryzacji. Jest to zaawansowana technologia, która przekształca odpady polistyrenowe z powrotem w ich główny budulec, styren, który może być następnie wykorzystany do produkcji nowego polistyrenu o właściwościach identycznych z materiałem pierwotnym.

Unikalne właściwości polistyrenu pozwalają na zastosowanie recyklingu monomerów, dzięki czemu nie ma potrzeby obniżania jakości polistyrenu. Dodatkową zaletą depolimeryzacji jest znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotnego polistyrenu z benzyny ciężkiej. Według literatury naukowej, w Polsce przed wybuchem II wojny światowej proces technologiczny otrzymywania polistyrenu opracował polski chemik Kazimierz Smoleński. 

Instalacja pilotażowa w Swindon będzie oparta na technologii reaktorów ze złożem fluidalnym firmy Recycling Technologies, która oferuje skalowalność, co czyni ją kluczową technologią dla jeszcze większych zakładów recyklingu.

Aż 88 proc. plastiku ląduje na wysypiskach

-  Wraz z Recycling Technologies znaleźliśmy partnera, który nie tylko oferuje bardzo atrakcyjną technologię, ale także podziela naszą wizję uniknięcia sytuacji, w której polistyren trafia na wysypiska lub jest spalany. Jesteśmy na dobrej drodze do uczynienia polistyrenu materiałem o obiegowym charakterze – komentuje Dr Alexander Glück, prezes INEOS Styrolution na region EMEA.

Warto dodać, że Recycling Technologies realizuje misję przyspieszenia ewolucji plastiku w kierunku bardziej zrównoważonego materiału. Obecnie 88 proc. plastiku używanego na świecie jest zakopywane, spalane lub przedostaje się do środowiska. Oznacza to, że świat poddaje recyklingowi zaledwie 12 proc. odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych każdego roku. Recycling Technologies opracowała już innowacyjne technologie przekształcania trudnych do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, w tym polistyrenu i opakowań elastycznych, w surowce do produkcji nowych tworzyw sztucznych. 

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.