Firma Canon wprowadza innowacyjną technologię na rynek systemów recyklingu

Strona główna Odpady, Recykling Firma Canon wprowadza innowacyjną technologię na rynek systemów recyklingu

Partnerzy portalu

Firma Canon wprowadza innowacyjną technologię na rynek systemów recyklingu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Canon

Canon Inc. ogłasza wprowadzenie na rynek nowego urządzenia do sortowania tworzyw sztucznych, które oparte jest na innowacyjnej technologii identyfikacji materiałów i wykorzystuje spektroskopię Ramana. Zastosowany mechanizm śledzenia odpadów, pozwala z dużą dokładnością wykrywać znajdujące się wśród nich fragmenty plastiku. Możliwe jest to nawet wtedy, gdy czarne kawałki tworzywa sztucznego są wymieszane z innymi kolorami – a do tej pory stanowiło to spore wyzwanie. Od 6 czerwca firma rozpoczęła przyjmowanie zamówień z rynku na "Serię TR", która obejmuje "TR-S1510".

Obecnie ok. 20%1 odpadów z tworzyw sztucznych generowanych codziennie w naszym życiu poddaje się recyklingowi. Wykorzystywane są one jako materiał do nowych produktów (recykling materiałowy), podczas gdy pozostała ich część jest spalana lub wykorzystywana jako paliwo. Co istotne, tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu muszą zachować pewien stopień czystości, dlatego materiały wykonane z odpadów tworzyw sztucznych, takich jak ABS2 i polipropylen (PP), powinny być dokładnie identyfikowane. Jednak czarne tworzywa sztuczne – często używane w elektronice domowej lub tapicerce samochodowej – nie przepuszczają, ani nie odbijają światła widzialnego. Utrudnia to ich identyfikację za pomocą konwencjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni3. Nowy system opracowany przez Canon wykorzystuje metodę spektroskopii Ramana do szybkiego i bardzo precyzyjnego sortowania wszystkich kawałków plastiku, niezależnie od ich koloru, włącznie z kolorem czarnym.  Wprowadzając ten rodukt, Canon podkreśla swoją obecność na rynku systemów recyklingu, dążąc do współtworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Precyzyjne i szybkie sortowanie tworzyw sztucznych – w tym czarnych odpadów – możliwe jest dzięki unikalnemu połączeniu spektroskopii Ramana z mechanizmem śledzenia. Spektroskopia Ramana to metoda wykrywania, która wykorzystuje światło laserowe do oświetlania kawałków plastiku w celu uzyskania informacji o właściwościach molekularnych substancji, umożliwiając w ten sposób wykrywanie materiału. Metoda ta ma techniczne zastosowanie właśnie do czarnego plastiku. Jednak ze względu na ograniczoną zdolność odbijania światła przez czarne kawałki tworzywa, czas pomiaru jest zbyt długi w stosunku do prędkości i przepustowości wymaganej do skutecznego sortowania wszystkich odpadów niezależnie od ich koloru. Praktyczne zastosowanie spektroskopii Ramana do sortowania czarnego plastiku okazało się więc jak dotąd trudne. Teraz, łącząc ją ze sprzętem pomiarowym i kontrolnym  marki Canon, firma opracowała technologię, która skanuje kawałki plastiku światłem nakierowanego na nie lasera4. Dzięki temu czas pomiaru wymagany dla każdego z nich jest wystarczający i odpowiednio dobrany dla każdego koloru, a cały proces odbywa się z dużą szybkością i dokładnością.

Nowy system powoduje, że odpady w postaci czarnych kawałków, można teraz identyfikować nawet gdy są zmieszane z innymi kolorami. Niesie to ze sobą pozytywny wpływ na wydajność firm. Nowy produkt utrzymuje prędkość przenośnika na poziomie 1,5 metra na sekundę i może sortować do 1 tony plastiku na godzinę. Można dostosować jego przepustowość i miejsca instalacji do oczekiwań klienta, zmieniając zarówno moduł, który śledzi i mierzy kawałki plastiku, jak i kombinację taśmowych przenośników.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.