Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych

Strona główna Energetyka, OZE Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych

Partnerzy portalu

Wiatr wieje od Wschodu. Chiny liderem produkcji turbin wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl

Najnowszy raport Wood MacKenzie poświęcony rynkowi turbin wiatrowych stwierdza, że czterech chińskich producentów OEM znajduje się w pierwszej piątce światowego rankingu. 

  • Chiny odpowiadają za 65 proc. globalnej mocy elektrowni wiatrowych w ubiegłym roku 
  • Moc zainstalowana na lądzie osiągnęła nowy rekordowy poziom 67,8 GW, podczas gdy prawie 7 GW nowych instalacji morskich powstało w Państwie Środka, co stanowi wzrost o 41 proc. r/r
  • Intensywna konkurencja ze strony 14 różnych chińskich producentów OEM w ubiegłym roku spowodowała spadek cen turbin
  • Chiński eksport turbin wiatrowych wzrósł w 2023 roku o ponad 60 proc.  r/r 

Chiny odpowiadają za 65 proc. globalnej mocy elektrowni wiatrowych w ubiegłym roku, co sprawiło, że czterech chińskich producentów OEM do turbin wiatrowych znalazło się w pierwszej piątce światowych rankingów – donosi Wood MacKenzie w najnowszej analizie „China leads global wind turbine manufacturers’ market share in 2023” poświęconej rynkowi turbin wiatrowych.

Liderzy produkcji turbin wiatrowych z Państwa Środka

ZielonaGospodarka
Źródło: Wood MacKenzie


Jeśli chodzi o ranking producentów turbin wiatrowych na świecie, z rekordem 16,3 GW zainstalowanych mocy, Goldwind utrzymał pozycję lidera drugi rok z rzędu. 

Tuż za nim uplasował się Envision z wynikiem 14,1 GW, co było najlepszym rokiem w historii firmy, a na trzecim miejscu Vestas z wynikiem 11,5 GW, jedyny zachodni producent OEM w pierwszej piątce. 

Na czwartym i piątym miejscu Windey i MingYang zainstalowały odpowiednio 10,1 GW i 9,9 GW. Ogólnie rzecz biorąc, rynek pozostał skonsolidowany, a 54 proc. światowych rynków energii wiatrowej należy do pięciu największych producentów OEM.

Poza Chinami, Vestas był liderem rynku szósty rok z rzędu, z zainstalowanymi ponad 10 GW. Siemens Gamesa wyprzedził General Electric (GE) na drugiej pozycji. Siemens Gamesa wykorzystało sukces na morzu, instalując 9,7 GW, podczas gdy GE zainstalowało 7,2 GW na całym świecie, wspierane przez amerykański rynek lądowy. 

Nordex uplasował się na czwartym miejscu z 6,4 GW, a Enercon na piątym z 2,4 GW. Ogólnie rzecz biorąc, pięciu największych zachodnich producentów OEM odpowiadało za 93 proc. globalnego wolumenu poza Chinami.


ZielonaGospodarka
Źródło: Wood MacKenzie


Więcej onshore, więcej offshore. Chiński eksport też na plusie

Moc zainstalowana na lądzie osiągnęła nowy rekordowy poziom 67,8 GW, podczas gdy prawie 7 GW nowych instalacji morskich powstało w Chinach, co stanowi wzrost o 41 proc. r/r, co ostatecznie doprowadziło sześciu chińskich producentów OEM do pierwszej dziesiątki światowych rankingów.

„Pierwsza partia ogromnych baz odnawialnych źródeł energii w Chinach ma na horyzoncie termin 2024 r., co przyspieszyło instalacje do bezprecedensowego tempa 74,7 GW. W połączeniu z dojrzałym łańcuchem dostaw i ambitnymi celami prowincjonalnymi powoduje to, że rozwój energetyki wiatrowej w Chinach osiągnął bezprecedensowy poziom” – komentuje Endri Lico, główny analityk w Wood Mackenzie.

Jakby tego było mało, w ubiegłym roku eksport chińskich turbin wiatrowych wzrósł o ponad 60 proc.  r/r, zaś producenci wysłali na eksport ponad 3,6 GW mocy turbin – informuje Caixin Global.

Chiny nie spoczywają na laurach. Ale niesie to zagrożenia

Dynamiczny wzrost sektora energii wiatrowej w Chinach może okazać się niezrównoważony. W konsekwencji, wzrost produkcji turbin może podlegać tej samej presji, z którą borykał się Zachód. 

Jak wskazuje Wood MacKenzie, Goldwind odnotował stratę finansową w swoich działach produkcyjnych w I poł. 2023 r., rentowność została utrzymana jedynie dzięki działowi O&M i działowi rozwoju projektów. Problemy z jakością i niezawodnością rosną również wśród chińskich producentów, wraz ze wzrostem kosztów gwarancji oraz kosztów serwisowania. 

Rekordowe instalacje w kraju, poparte ponad 100 GW nowych zamówień na turbiny wiatrowe w 2023 roku, nie uchroniły lokalnych producentów OEM przed spadkiem rentowności. 

„Pomimo znaczących rezygnacji z odbioru i przeciwności w branży morskiej energetyki wiatrowej, w 2023 roku liczba regularnych zamówień w sektorze offshore potroiła się poza Chinami. Spadek zamówień z Chin o 56 proc. z powodu wstrzymania decyzji o zamówieniach spowodował niewielki spadek na całym świecie w stosunku do rekordu ustanowionego w 2022 roku. W sumie deweloperzy na całym świecie zamówili 19 GW mocy morskich turbin wiatrowych w 2023 roku" – stwierdza Luke Lewandowski, Wiceprezes ds. Globalnych Badań nad Odnawialnymi Źródłami Energii w Wood Mackenzie.

Intensywna konkurencja ze strony 14 różnych chińskich producentów obniżyła ceny turbin odpowiednio o 16 proc. i 9 proc. na lądzie i na morzu w ciągu ubiegłego roku.

"Moc lądowej energetyki wiatrowej przyznana w przetargach odbiła się w 2023 roku, ale została przyćmiona przez spadek fotowoltaiki. Wyższy udział energii wiatrowej był spowodowany zwiększoną konkurencyjnością i zainteresowaniem decydentów politycznych zwiększeniem jej wykorzystania jako kluczowej branży dla tworzenia miejsc pracy i rozwoju gospodarczego. Doskonałym tego przykładem jest unijny plan działania w zakresie energii wiatrowej" –  powiedziała Ana Fernandez Garcia, starszy analityk w Wood Mackenzie.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.