Wynik wyszukiwania - " atom" - Wiadomości

Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Na początku miesiąca amerykańska firma NuScale anulowała umowę na budowę Carbon Free Power Project – 462-megawatowej elektrowni atomowej, co odbiło się szerokim echem w sektorze energetyki jądrowej. Echo dotarło również do Polski, gdzie planowana jest inwestycja z udziałem Amerykanów.
23.11.2023

To dopiero początek. Czy czeka nas złoty wiek energii atomowej?

Dyrektor Generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, wygłosił wykład David J. Rose Lecture in Nuclear Technology 2023 na Massachusetts Institute of Technology (MIT). W trakcie wykładu Grossi zaprezentował argumenty świadczące na rzecz dalszego rozwoju energetyki jądrowej.
11.11.2023

Haters gonna hate, a Polska jedzie dalej. Atomowe plany Polski w ślepym ogniu krytyki

We wrześniu Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel w celu budowy elektrowni atomowej. Atomowe plany Polski budzą różne reakcje na arenie międzynarodowej, w tym krytyczne, którym trudno nie zarzucić hipokryzji.
01.11.2023

Nowy Prometeusz? Ameryka pragnie stworzyć ośrodek fuzji jądrowej w ciągu 10 lat

Stany Zjednoczone coraz mocniej zwiększają rolę sektora nuklearnego w krajowej energetyce. Tym razem spore nadzieje wiązane są z wykorzystaniem fuzji jądrowej, nad którą prace dotowane są przez rząd.
27.10.2023

Nuklearny geszeft w cieniu wojny. Kto kupuje produkty jądrowe z Rosji?

Mimo toczącego się konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, kraje unijne nie rezygnują z handlu produktami w sektorze jądrowym z Rosją. Liderem atomowej współpracy unijno-rosyjskiej jest Francja, która odpowiada za ponad połowę unijnego import rosyjskich przemysłowych produktów jądrowych.
16.10.2023

Moskwa: PGE musi się dostosować do polityki energetycznej państwa i umowy społecznej

Dokument, który został ogłoszony, nie jest zgodny z polityką energetyczną państwa i umową społeczną; spółka musi się do nich dostosować - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Radiu Zet, pytana o strategię grupy PGE.
05.09.2023

Rząd uchwalił program wsparcia inwestycji na Pomorzu, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. ustanowienia programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w woj. pomorskim, m.in. na potrzeby elektrowni jądrowej. Na realizację programu w latach 2023-2029 przewidziano ponad 4,7 mld zł.
20.06.2023

Dąbrowski: rozmawiamy z bankami o finansowaniu elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie

Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami o finansowaniu budowy elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie, poinformował w środę Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dodał, że spółka planuje jej uruchomienie do 2035 roku.
14.06.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy - finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
04.05.2023

O energii atomowej na Forum Wizja Rozwoju

19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni odbędzie się VI edycja Forum Wizja Rozwoju. To jedno z ważniejszych wydarzeń ekonomicznych w Polsce, gromadzących wybitnych ekspertów, komentatorów gospodarczych, przedstawicieli świata biznesu oraz władz, którzy podczas debat dyskutować będą nad najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed polską gospodarką. Jednym z nich jest energetyka jądrowa, która będzie budować naszą niezależność energetyczną.
26.04.2023

Energetyka jądrowa ma być w Polsce podstawą i uzupełnieniem dla niestabilnych źródeł OZE

Ostatnie dni przyniosły ważne rozstrzygnięcia dla polskiej energetyki jądrowej. Rząd podjął decyzję, że pierwszą elektrownię jądrową wybuduje w oferowanej przez amerykański Westinghouse technologii AP1000. Zapowiedział też działania przygotowujące do budowy kolejnej wielkoskalowej inwestycji tego typu w Polsce. Elektrownię jądrową chcą też wybudować spółka PGE i kontrolowany przez Zygmunta Solorza ZE PAK, które podpisały w tej sprawie list intencyjny z koreańskim KNHP. Ta inicjatywa może być uzupełnieniem rządowego programu energ
07.11.2022

Durham, Westinghouse: możemy dać Polsce najbardziej bezpieczną technologię reaktora na świecie

Możemy dać Polsce najbardziej bezpieczną technologię reaktora na świecie. To konstrukcja, która wcześniej zmierzyła się z szeregiem wyzwań, ale problemy zostały rozwiązane – powiedział w rozmowie z PAP prezes Energy Systems and Environmental Services, Westinghouse, David Durham.
25.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.