Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Strona główna Energetyka, OZE Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko

Partnerzy portalu

Cierpliwość jest kluczem do szczęścia. Modułowe reaktory jądrowe nie tak szybko - ZielonaGospodarka.pl
Materiały prasowe KGHM

Na początku miesiąca amerykańska firma NuScale anulowała umowę na budowę Carbon Free Power Project – 462-megawatowej elektrowni atomowej, co odbiło się szerokim echem w sektorze energetyki jądrowej. Echo dotarło również do Polski, gdzie planowana jest inwestycja z udziałem Amerykanów.

W 2020 roku amerykański Departament Energii zatwierdził finansowanie w wysokości 1,35 mld dolarów w ciągu 10 lat dla elektrowni, znanej jako Carbon Free Power Project. NuScale planowało opracować projekt sześciu modułowych reaktorów jądrowych o mocy 462 MW wraz z Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) i uruchomić go w 2030 roku, ale jak donosi Reuters, kilka miast wycofało się z projektu, ponieważ koszty wzrosły.

Dla zwolenników energii jądrowej, reaktory SMR (Small Modular Reactors), czyli małe modułowe reaktory jądrowe stanowiły – i nadal stanowią – obietnicę budowy elektrowni atomowych, które są szybsze i tańsze niż duże, konwencjonalne obiekty, które są wykonywane na zamówienie. NuScale jest jedyną firmą, która uzyskała amerykańską zgodę na budowę zaawansowanego reaktora rozszczepieniowego. Oczekiwano, że to właśnie NuScale dostarczy pierwszą komercyjną elektrownię wykorzystującą technologię nowej generacji.

Mimo anulowania budowy elektrowni, jest jednak zbyt wcześnie, by przedwcześnie skreślać reaktory SMR. Projekt NuScale był zasadniczo mniejszą wersją obecnie używanych reaktorów konwencjonalnych.

Administracja Joe Bidena, która wydała co najmniej 200 mln dolarów na projekt NuScale, nie odchodzi od energii jądrowej. Raport „Pathways to Commercial Liftoff:Advanced Nuclear” amerykańskiego Departamentu Energii z początku roku przewidywał potencjalne potrojenie energii jądrowej w Stanach Zjednoczonych do 2050 roku, czyli do momentu, w którym administracja chce w pełni zdekarbonizować amerykańską gospodarkę. 

Istniejące w Stanach Zjednoczonych elektrownie jądrowe, które są większe, zapewniają prawie połowę krajowej niemal bezemisyjnej energii. 

Co więcej, największy publiczny dostawca energii, Tennessee Valley Authority, planuje 20 reaktorów SMR jako część swojego portfela energetycznego.

„Pomimo wszystkich swoich problemów, NuScale jest jednym z projektów z najlepszymi perspektywami na komercjalizację ze względu na podobieństwo do konwencjonalnych reaktorów lekkowodnych, co pozwoliło firmie uczyć się na bogatym doświadczeniu operacyjnym i wykorzystać znaczną część istniejącego łańcucha dostaw energii jądrowej” – komentuje dr Edwin Lyman, dyrektor ds. bezpieczeństwa energii jądrowej w Union of Concerned Scientists (UCS). 

Warto odnotować, że NuScale ma związki z Polską. 

KGHM w lutym ubiegłego roku podpisała umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac wstępnych nad wdrożeniem małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. 

Mimo anulowania projektu budowy elektrowni w Stanach przez NuScale, KGHM w informacji prasowej z 10 listopada informuje o kontynuowaniu i realizacji planów związanych z SMR.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.