Wynik wyszukiwania - "ALERT" - Wiadomości

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

Padł nowy rekord w dziedzinie fuzji jądrowej w Korei Południowej

Koreański reaktor fuzyjny KSTAR przez prawie 50 sekund utrzymywał temperaturę 100 mln stopni C. Dalszy cel to 300 sekund.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Tysiące mieszkańców Galicji protestowało przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikiem

Ponad 15 tys. mieszkańców Galicji, na północnym zachodzie Hiszpanii, protestowało w niedzielę w Santiago de Compostela przeciwko zanieczyszczeniu wybrzeża plastikowym granulatem. Materiał ten dostał się do morza i na plaże wskutek wypadku kontenerowca u brzegów portugalskiego miasta Viana do Castelo.
22.01.2024

SolarEdge na targach Solar Energy EXPO 2024

Targi Solar Energy EXPO 2024 okazały się niezwykle udane dla SolarEdge Technologies - globalnego lidera w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych. Firma zaprezentowała szeroki asortyment swoich produktów, w tym innowacyjny system do zarządzania energią SolarEdge ONE. Zarówno stoisko SolarEdge, jak i scena z prelekcjami przyciągnęły uwagę licznych odwiedzających targi.
22.01.2024

Bardzo zła jakość powietrza w województwie śląskim

Wyż atmosferyczny, który przyniósł w nocy z poniedziałku na wtorek mróz i osłabienie wiatru w woj. śląskim poskutkował znacznym pogorszeniem jakości powietrza. Służby wydały w środę ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego stężeń pyłu zawieszonego. Najgorzej jest w Zabrzu i okolicach Pszczyny.
10.01.2024

Alert ekologiczny w Hiszpanii - plastikowe granulki zalewają północne wybrzeża

W hiszpańskich regionach Galicji i Asturii na północy kraju ogłoszono alerty ekologiczne pierwszego i drugiego stopnia w związku z zanieczyszczeniem wybrzeży, w tym kilkudziesięciu plaż, plastikowym granulatem do produkcji tworzyw sztucznych - poinformowała we wtorek telewizja RTVE.
10.01.2024

5 pozytywnych wydarzeń w walce o czyste powietrze w Polsce w 2023 r.

Powietrze, którym oddychamy w Polsce, nadal należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W 2023 roku nie brakowało jednak przełomowych wydarzeń, które w perspektywie kilku lat mogą okazać się kluczowe, by pożegnać polski smog na dobre.
03.01.2024

RCB informuje o złej jakości powietrza w woj. śląskim, możliwy alarm smogowy

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczący prognozowanej złej jakości powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 otrzymali w piątek mieszkańcy centralnej części woj. śląskiego. Rano najgorszy smog był w Zabrzu.
01.12.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Jak bardzo smart są Polki i Polacy? Samsung prezentuje wyniki badania dot. preferencji Polaków w zakresie rozwiązań smart home

Aż 3 Polaków posiada w swoim domu przynajmniej jedno inteligentne urządzenie, a 6 na 10 Polaków chciałoby sterować wszystkimi urządzeniami domowymi z poziomu jednej aplikacji - to wyniki najnowszego badania przeprowadzone przez Grupę IQS na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków na zlecenie Samsung.
06.11.2023

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

W związku z "poważnymi katastrofami meteorologicznym" w północno-wschodnich regionach Chin zamknięto szkoły, wstrzymano ruch pociągów i anulowano setki lotów – podają chińskie media w poniedziałek. Nagłe załamanie pogody, które przyniosło śnieżyce i niską jak na tę porę roku temperaturę, nastąpiło po rekordowo ciepłym październiku.
06.11.2023

Mimo niskich temperatur złota alga nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry

Mimo niskich temperatur "złota alga" nadal utrzymuje się w starorzeczach Odry; dla niektórych miejsc wydano odpowiednie alerty ostrzegające przed ewentualnym zakwitem glonu - poinformował we wtorek resort klimatu i środowiska. Eksperci rekomendują też rozszerzenie monitoringu na dorzecze Wisły.
25.10.2023

Czerwone alarmy pogodowe w Europie: deszcze, burze i huragany

W piątek w departamencie Alpy Nadmorskie na południu Francji będzie obowiązywał czerwony alarm pogodowy z powodu intensywnych opadów deszczu i możliwych powodzi – podaje dziennik „Le Figaro”.
20.10.2023

Najwyższy stopień zagrożenia pogodowego w Madrycie i Toledo, władze apelują o pozostanie w domach

Hiszpańskie służby meteorologiczne AEMET ogłosiły w niedzielę najwyższy stopień zagrożenia pogodowego - czerwony alert w regionie Madrytu i Kastylii-La Mancha, w tym w Toledo w środkowej Hiszpanii ze względu na gwałtowne burze i ulewne deszcze, które trwają od soboty.
03.09.2023

Chorwacja. Pomarańczowy alert pogodowy po nagłym spadku temperatur; oczekiwane gwałtowne burze

W Chorwacji ogłoszono w poniedziałek pomarańczowy alert pogodowy w związku z drastycznym spadkiem temperatur i oczekiwanymi burzami. Zmianę pogody oraz towarzyszące jej deszcze i burze zaobserwowano już na północnym zachodzie kraju - poinformowały chorwackie instytucje.
28.08.2023

Chorwacja: nadciąga "piekielny weekend" – kulminacja fali gorąca, potem ochłodzenie

Nad Chorwację nadciąga "piekielny weekend" – kulminacja fali gorąca, po której w poniedziałek w końcu nadejdzie ochłodzenie - poinformowała w piątek telewizja HRT.
25.08.2023

Francja: koniec upałów, czas na burze

W piątek o godz. 6 rano we Francji zostanie zniesiony najwyższy, czerwony alert dla 17 departamentów, które doświadczyły rekordowych temperatur podczas największej fali upałów w tym roku – informują francuskie media. W najbliższych dniach gwałtownemu spadkowi temperatur będą towarzyszyć burze.
25.08.2023

Pomimo upałów mer Bordeaux nie używa klimatyzacji

Pomimo fali upałów i temperatur dochodzących do 40 stopni Celsjusza, mer Bordeaux w południowo-zachodniej Francji Pierre Hurmic konsekwentnie nie korzysta z klimatyzacji, bo zobowiązał się do tego przed wyborcami – podał dziennik „Le Figaro”.
25.08.2023

We Francji szczyt fali upałów - do 43 stopni - przed gwałtownym spadkiem temperatur w weekend

W środę nad dużą częścią Francji obowiązywał najwyższy, czerwony alert z powodu największej fali upałów w tym roku. W czwartek temperatury będą dochodzić do 43 stopni Celsjusza, a w weekend spodziewane jest gwałtowne ochłodzenie, miejscami nawet o 15 stopni – wynika z prognoz francuskiej państwowej służby meteorologicznej Meteo-France.
24.08.2023

Włochy. W 16 miastach najwyższy stopień alarmu z powodu upałów

W 16 z 27 włoskich miast obowiązuje w środę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, które - jak ostrzega ministerstwo zdrowia - stanowią zagrożenie dla całej populacji, nie tylko dla osób starszych, chorych i dzieci. Temperatury sięgają 40 stopni, a miejscami nawet są wyższe.
23.08.2023

Włochy. Nowy rekord zera termicznego, pogodowe anomalie w Alpach

We Włoszech padł nowy rekord tzw. zera termicznego, czyli wysokości, na jakiej woda zamienia się w lód. Zjawisko to miało miejsce w nocy w poniedziałek na wysokości 5328 metrów nad poziomem morza- ustalono na podstawie pomiaru dokonanego przez radiosondę. Prawie cały kraj znajduje się pod wpływem kolejnego antycyklonu afrykańskiego, który tym razem radykalnie zmienił też warunki pogodowe w Alpach.
22.08.2023

Węgry czeka tydzień upałów

Przez cały tydzień na Węgrzech temperatura w ciągu dnia będzie utrzymywać się powyżej 30 stopni Celsjusza, a miejscami będzie dochodzić nawet do 36 stopni – informuje portal Index, powołując się na dane węgierskiej Krajowej Służby Meteorologicznej (OMSZ).
21.08.2023

Francja. Największa w tym roku fala upałów rozszerza się na południową i wschodnią część kraju

Największa w tym roku fala upałów we Francji rozprzestrzenia się na południe i wschód, obejmując już 49 spośród 101 departamentów kraju – informuje portal dziennika „Le Figaro”, powołując się na państwową służbę meteorologiczną Meteo-France.
20.08.2023

Pożar na Teneryfie nadal poza kontrolą, 26 tys. osób ewakuowanych

Władze Teneryfy oficjalnie poinformowały biura podróży, że infrastruktura turystyczna na tej hiszpańskiej wyspie nie została dotknięta przez pożar, który wybuchł w środę i nie został jeszcze opanowany. "Nie ma ryzyka dla turystów przebywających na wyspie" - głosi komunikat.
19.08.2023

Alarm z powodu upałów również we Włoszech; rekordowy skwar w górach

W ośmiu włoskich miastach, w tym w Rzymie, obowiązuje w sobotę i niedzielę najwyższy stopień alarmu z powodu upałów, wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia. Falę gorąca przyniósł kolejny antycyklon z Afryki. Rekordowo ciepło jest też w górach.
19.08.2023

Francja. Od soboty w 28 departamentach pomarańczowy alert pogodowy w związku z upałami

Ze względu na zbliżającą się kolejną falę upałów francuscy meteorolodzy ogłosili w piątek pomarańczowy alert pogodowy mający od soboty obowiązywać w 28 departamentach - podała AFP. Kilka najbliższych dni ma być najgorętszym okresem w tym roku we Francji.
19.08.2023

Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska ogłoszono dalsze ewakuacje w związku z szalejącymi pożarami lasów. W liczącym 150 tys. mieszkańców mieście Kelowna w piątek nad ranem wprowadzono stan wyjątkowy.
19.08.2023

Kanada. Pożary lasów zagrażają dużemu miastu w Kolumbii Brytyjskiej [WIDEO]

Zachodnia Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej ogłosiła w czwartek lokalny stan wyjątkowy w związku z pożarami lasów. 5700 domów otrzymało informację o konieczności przygotowania się do ewakuacji.
18.08.2023

Hiszpania. Ponad 40-stopniowe upały w Walencji i Andaluzji

W masowo odwiedzanych przez turystów regionach Hiszpanii zanotowano w czwartek ponad 40-stopniowe temperatury powietrza. Największy upał panuje we wspólnocie autonomicznej Walencji i Andaluzji, gdzie słupek rtęci przekroczył 44 st. Celsjusza.
10.08.2023

EKG 2023: realne, że Polska wejdzie na ścieżkę atomu już w 2033 roku [WIDEO]

Polska zaczyna na poważnie przygotowywać się do realizacji jednego, a może kilku projektów, związanych z energetyką jądrową. Na Pomorzu Polskie Elektrownie Jądrowe i Westinghouse chcą w III kwartale tego roku podpisać kontrakt na prace projektowe pierwszej polskiej elektrowni atomowej, zaś 2025 rok - to termin zakończenia przez ZE PAK i PGE badań lokalizacyjnych w okolicach Pątnowa w Wielkopolsce.
25.04.2023

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby. Rząd musi podjąć działania, by zapobiec kolejnej katastrofie

W Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby i oleiste substancje, a jest to najprawdopodobniej miejsce, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęła się katastrofa na Odrze. Rząd musi podjąć działania, by nie dopuścić do zakwitu "złotej algi" i do kolejnej katastrofy - przekonywała posłanka Wanda Nowicka (Lewica).
24.04.2023

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji

Badania śniętych ryb ze zbiornika Czernica nie wykazały niepokojącego przekroczenia stężenia niebezpiecznych substancji – przekazał w piątek Wojewódzki Inspektor Weterynarii Zdzisław Król. Z punktu widzenia zagrożenia metali ciężkich, zwłaszcza jeśli chodzi o rtęć, sytuacja absolutnie nie jest niepokojąca – dodał.
21.04.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
20.04.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

MKiŚ: w przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
01.04.2023

Wdrożenie procedury monitoringu GIOŚ z alertami

Minister Krzysztof Gołębiewski Główny Inspektor Ochrony Środowiska poinformował o obowiązywaniu Procedury alertowej dotyczącej wykrywania masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksynami „złotych alg”.
01.04.2023

PSE udostępniły mobilną aplikację, pokazującą godziny szczytu systemu energetycznego

Operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE udostępnił mobilną aplikację Energetyczny Kompas, dzięki której można sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ewentualnie ograniczyć zużycie prądu.
23.03.2023

Moskwa: przeprowadzimy badania nad możliwością neutralizacji "złotej algi"

W najbliższym czasie przeprowadzimy badania, które sprawdzą możliwość neutralizacji "złotej algi" w Odrze – poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Zanieczyszczone powietrze a zdrowie płodu

Każde dodatkowe 10 µg/m3 cząstek stałych PM 2,5 w powietrzu może zwiększać ryzyko urodzenia martwego dziecka o ponad 10 proc. - wskazuje nowe badanie. Zanieczyszczone powietrze może szkodzić niemal od momentu poczęcia.
21.02.2023

Na ulice Szczecina wyjadą kolejne bateryjne Urbino 18 electric

Solaris wyprodukuje kolejne dwa przegubowe autobusy elektryczne dla Szczecina. Pojazdy zakupione przez Gminę Miasto Szczecin zostaną przekazane do Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” sp. z o.o.. Dostawa zaplanowana jest na przełomie 2023 i 2024 roku.
23.01.2023

TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji

Po tym, jak Greenpeace opublikował raport, w którym twierdzi, że emisje TotalEnergies są czterokrotnie wyższe niż zgłoszone przez firmę, francuski gigant energetyczny podjął decyzję o podjęciu działań prawnych i oskarżył grupę środowiskową o rozpowszechnianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.
05.11.2022

Rozwój i upowszechnianie odnawialnych źródeł energii na wsi to dzisiaj konieczność

Już tylko 1 dzień dzieli nas do rozpoczęcia V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo” w pełni poświęconej odnawialnym źródłom energii. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu organizowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion, przyjęli m.in.– Kadri Simson, komisarz ds. energii UE, Norbert Lins, przewodniczący parlamentarnej Komisji ds. rolnictwa i rozwoju wsi (AGRI) oraz prof. Jerzy Buzek, przewodniczący rady programowej Fundacji EFRWP, członek Komisji Przemysł
20.10.2022

RCB: Drugi stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami RP

Premier podpisał zarządzenie wprowadzające 2. stopień alarmowy BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - poinformowało w czwartek RCB.
06.10.2022

Energia kobiet niezbędna do transformacji

Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft. Jego celem jest podkreślenie i docenienie roli kobiet, ich wysiłków i sukcesów w sektorze energetycznym, a więc w obszarze fundamentalnym dla rozwoju gospodarek na całym świecie, a także dla bezpiecznego funkcjonowania społeczeństw. W tym roku wśród nagrodzonych znalazły się Agata Staniewska-Bolesta z nagrodą w kategorii „Energia Przyszłości”, Monika Gawlik – zwyciężczyni w kat
29.09.2022

„Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką

Enea, jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych, zorganizowała w Poznaniu konferencję „Współpraca – Energia – Przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową współpracę i zebrane doświadczenia spółek z Grupy Enea współtworzących program wspierania szkolnictwa branżowego i technicznego. Nauczyciele szkół objętych patronatem Enei mogli uczestniczyć w wykładach i panelach dyskusyjnych, a uczniowie – m.in. w warsztat
28.09.2022

Wodór z pary wodnej

Wodór ma ogromny potencjał jako czyste, zeroemisyjne paliwo: nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji, a także może być wykorzystany do przechowywania energii ze źródeł słonecznych, wiatrowych i pływowych.
22.09.2022

Prosty sposób na produkcję wodoru w temperaturze pokojowej

Paliwo wodorowe zapowiada się jako przyszłościowe, czyste i obfite źródło energii - o ile naukowcy będą w stanie wymyślić sposób na jego praktyczną i tanią produkcję bez paliw kopalnych.
21.09.2022

Kalifornia ostrzega przed przerwami w dostawach prądu, szczególnie gdy są rekordowo wysokie temperatury

W Kalifornii we wtorek pojawiły się ostrzeżenia, że przerwy w dostawach prądu "mogą być nieuchronne". Rośnie bowiem zapotrzebowanie na energię elektryczną, a prognozy zapowiadają rekordowo wysokie temperatury.
07.09.2022

Z powodu złej jakości powietrza - w czwartek bezpłatna komunikacja miejska w Białymstoku

W czwartek przez całą dobę przejazdy miejskimi autobusami w Białymstoku są bezpłatne. Władze samorządowe podjęły taką decyzję w związku z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza i zachęcają mieszkańców, by tego dnia korzystali z transportu publicznego.
25.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Rzeczniczka wojewody łódzkiego: analizy nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie Neru

Analizy próbek zarówno wody, jak i ryb nie wskazują na chemiczne zanieczyszczenie rzeki Ner - powiedziała w środę PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sobotę z Neru, na granicy powiatów łęczyckiego i poddębickiego, wyłowiono ponad 200 kg śniętych ryb.
17.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Skażenie rzeki Ner - Aktualizacja

RCB po znalezieniu śniętych ryb w Nerze rozszerza alert o powiat kolski
13.08.2022

Ruszyły konsultacje społeczne projektu zmian uchwały antysmogowej

Do konsultacji społecznych trafił projekt uchwały zarządu województwa małopolskiego, zakładający przesunięcie o rok terminu wymiany pieców bezklasowych, czyli tzw. kopciuchów – poinformował w poniedziałek urząd marszałkowski.
01.08.2022

Columbus przejdzie na główny parkiet bez emisji akcji

Spółka Columbus Energy S.A. chce złożyć prospekt emisyjny jeszcze w wakacje. Wprowadzenie notowań do obrotu na GPW odbędzie się bez publicznej oferty akcji.
04.07.2022

Innowacyjne rozwiązania od Energii usprawnią prognozowanie wydajności OZE

ENERGA-OPERATOR wdraża rozwiązania, które usprawnią prognozowanie wydajności Odnawialnych Źródeł Energii z uwzględnieniem warunków pogodowych. Podczas realizacji tego zadania zautomatyzowany zostanie także proces publikowania ostrzeżeń meteorologicznych. Wszystko to nie tylko ułatwi prace dyspozytorom, ale pozwoli również na szybsze rozpoczynanie przygotowań organizacyjnych, związanych z ryzykiem wystąpienia ewentualnych awarii.
09.05.2022

Czas ograniczyć zaśmiecanie kosmosu

Przemysł kosmiczny skupia się już nie tylko na poszerzeniu możliwości eksploracji kosmosu, ale i na ograniczeniu wpływu na środowisko naturalne. Jednym z celów sektora jest opracowanie technologii umożliwiających wydłużenie eksploatacji satelitów, a także „sprzątanie” śmieci, jakie zostają po obecności człowieka w kosmosie. Kolejnym etapem będą ekologiczne paliwa.
03.05.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

Paliwa płynne z dwutlenku węgla, czy to możliwe?

Większość globalnego zapotrzebowania na energię jest nadal zaspokajana przez spalanie paliw kopalnych, co przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego poprzez uwalnianie ogromnych ilości CO2. Aby ograniczyć postępowanie tego procesu, trzeba szukać możliwości wykorzystania tego gazu cieplarnianego jako surowca do produkcji podstawowych substancji chemicznych.
29.03.2022

Ranking Firmy przyjazne elektromobilności - zgłoś się

Przedsiębiorco! Jeśli masz w swojej firmie auta elektryczne – weź udział w rankingu „Firmy przyjazne elektromobilności. Ranking realizowany jest przez Fundację Czyste Powietrze w ramach kampanii Elektromobilność – Zielone Światło dla Klimatu.
14.03.2022

Już 30 marca Kongres Energetyki Przyszłości

Dyskusje dotyczące transformacji energetycznej, a tym samym udziału odnawialnych źródeł energii w tym procesie, dotykają w ostatnim czasie wiele grup społecznych – od osób na co dzień związanych z branżą energetyczną, przez obywateli angażujących się w problematykę odnawialnych źródeł energii, aż po polityków inicjujących nowe rozwiązania oraz tworzących regulacje prawne wspierające rozwój OZE.
01.03.2022

Sasin: Inwestycja Amerykanów w małe reaktory KGHM jest potencjalnie największą tego typu na świecie

Polski KGHM i amerykańskie NuScale Power mają podpisać ważne porozumienie. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie 4 małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR o mocy zainstalowanej ok. 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie – mówi szef MAP Jacek Sasin dla BiznesAlert.pl.
15.02.2022

Pakiet mobilności: jak zabezpieczyć firmę w 2022 roku przed stratami

Mimo że kolejne zmiany związane z pakietem mobilności zaczęły obowiązywać oficjalnie od 2 lutego tego roku, to nadal budzą wiele zastrzeżeń i wątpliwości wśród firm transportowych. Nic więc dziwnego, że część polskich przewoźników obawia się nowych regulacji.
07.02.2022

Dzieci wracają do szkół – sprawdź jakość powietrza w okolicy

Pamiątkowo, Gliwice i Sucha Beskidzka – w tych miejscach szkoły odnotowują dziś (stan na godz. 9.30) największe zanieczyszczenie powietrza i zagrożenia smogiem. Już 461 placówek w całej Polsce uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Sprawdź, jakim powietrzem oddycha dziś, w pierwszym dniu nauki stacjonarnej, Twoje dziecko! Więcej informacji na esa.nask.pl
10.01.2022

Szkolne boiska zamknięte z powodu fali smogu

Władze Pekinu zamknęły część dróg, nakazały zawieszenie niektórych prac budowlanych i wstrzymały zajęcia fizyczne na boiskach szkół podstawowych i średnich w związku z gęstym smogiem, który spowił w piątek duże obszary północnych Chin – przekazały lokalne media.
06.11.2021

Jakóbik: Gazprom używa gazu jako broni

Rosjanie manipulują podażą gazu na rynku UE, wykorzystując kryzys energetyczny do swoich celów. Nord Stream 2, który zdaniem Rosjan ma rozwiązać problem, może go tylko pogłębić - ocenia redaktor naczelny portalu biznesalert.pl Wojciech Jakóbik w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
07.10.2021

Rusza program „Agroenergia” - finansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, wiatrowych oraz pomp ciepła

1 października 2021r. ruszy nabór w 1., wdrażanej przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, części programu „Agroenergia”. Będzie ona dotyczyć dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych i wiatrowych oraz pomp ciepła o mocy powyżej 10 kW, ale nie większej niż 50 kW, w tym także instalacji hybrydowych oraz magazynów energii elektrycznej jako instalacji towarzyszącej zwiększającej autokonsumpcję energii w miejscu jej wytworzenia. Nabór w niej potrwa do wyczerpania
29.09.2021

Obajtek: w Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu

W Europie od transformacji energetycznej nie ma odwrotu, a pakiet Fit for 55 pomoże w jej przeprowadzeniu. Ja chcę, abyśmy w Polsce nie tyle dogonili, co wyprzedzili przyszłość - mówi w wywiadzie dla branżowego portalu Biznesalert.pl prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
17.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne" - transmisja na żywo

VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpoczyna się 13 września 2021 r. o godzinie 9:00 na Politechnice Rzeszowskiej. Będą to dwa dni dwa dni debat, prelekcji i prezentacji, a także spotkań kuluarowych i biznesowych z udziałem przedstawicieli gospodarki, administracji i nauki. Wszystkie panele transmitowane są na żywo!
13.09.2021

Badania nad wodorem mogą być szansą dla polskiej nauki

W najnowszym podcaście Instytutu Polityki Energetycznej „Polityka Energia Klimat” dr Paweł Kwaśnicki, dyrektor Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki ML System S.A. mówi o perspektywach rewolucji wodorowej, o zaletach i wadach technologii technologii, a także zastanawia się, w którą stronę powinna pójść polska nauka, by wyróżnić się na świecie.
07.09.2021

WIG20 odbił po serii spadków; wzrostom przewodziła energetyka

Po trzech spadkowych sesjach WIG20 zyskał w poniedziałek 1,4 proc. i na fali dobrych nastrojów, panujących na rynkach zagranicznych, ponownie zbliżył się do górnego ograniczenia konsolidacji. Wzrostom na GPW przewodziły spółki energetyczne, a także górnicze, odzieżowe i banki.
24.08.2021

Wyciekły dane przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z Tauronem

Wyciekły dane części klientów Taurona, gromadzone i przetwarzane przez dwie firmy współpracujące z tym największym w Polsce dostawcą energii. Chodzi o nagrania rozmów telefonicznych z klientami na temat oferowanych produktów i usług. Tauron zapewnia, że dane na jego własnych serwerach są bezpieczne.
02.08.2021

Palący problem Chevrolet Bolt EV – pożary samochodów i ostrzeżenia dla właścicieli pojazdów

Jak donosi agencja Reutersa, ponad 50 tys. właścicieli samochodów Chevrolet Bolt dostało ostrzeżenie od producenta samochodów General Motors, aby nie zostawiali samochodów w garażu oraz nie próbowali ładować ich w ciągu nocy. Ostatnie przypadki pożarów samochodów rodzi ryzyka dla ich użytkowników oraz straty dla samego producenta.
29.07.2021

Doliny wodorowe szansą dla gospodarki

Zastosowanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie oraz wdrożenie technologii wodorowych w energetyce – to główne cele Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku.
19.07.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Francuski Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego żąda ustalenia polityki w sprawie odpadów jądrowych

Urząd Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) wezwał w poniedziałek władze do szybkiego podjęcia decyzji w sprawie ustalenie polityki gospodarowania odpadami jądrowymi, ostrzegając przed niewydolnością obecnego systemu.
08.06.2021

IBL: duże zagrożenie pożarami lasów w czterech województwach, średnie w większości Polski

W większości województwa zachodniopomorskiego, północno-zachodnim krańcu Wielkopolski oraz zachodniej i północnej cześć lubuskiego, a także w zachodnich powiatach woj. podlaskiego występuje duże zagrożenie pożarowe - ostrzega IBL.
05.06.2021

W USA Google Maps będzie pokazywało kierowcom przyjazne środowisku trasy

Google Maps będzie kierowało podróżujących samochodami na trasy, które na podstawie różnych czynników uzna za przyjazne środowisku.
31.03.2021

Zła jakość powietrza. Służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór w kilku miastach.

W Warszawie, Krakowie, Legnicy, Katowicach, Łodzi czy Zgierzu występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone, służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
26.02.2021

GIOŚ informuje o złej jakość powietrza w wielu miastach kraju

W wielu miastach w kraju m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku występuje zła i bardzo zła jakość powietrza - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.
23.02.2021

Topnienie lodowców przyspiesza w rekordowym tempie

Tempo topnienia globalnych pokładów lodu w ciągu ostatnich 23 latach wzrosło. W latach 1994 - 2017 Ziemia straciła jego ilość odpowiadającą powierzchni Wielkiej Brytanii i grubości 100 metrów - wynika z badania zespołu z University of Leeds.
27.01.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.