Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy

Strona główna Klimat, Edukacja Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy

Partnerzy portalu

Pożary lasów w Kanadzie. Ewakuacje tysięcy mieszkańców z Kolumbii Brytyjskiej. Ogłoszono stan wyjątkowy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X

W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska ogłoszono dalsze ewakuacje w związku z szalejącymi pożarami lasów. W liczącym 150 tys. mieszkańców mieście Kelowna w piątek nad ranem wprowadzono stan wyjątkowy.

Tuż po północy czasu lokalnego Central Okanagan Emergency Operations, lokalne centrum zarządzania kryzysowego, wydało komunikat o nakazie ewakuacji dwóch północnych rejonów miasta Kelowna, a także o ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Pożary trwające na zachodnim brzegu jeziora Okanagan, nad którym leży Kelowna, przeniosły się już na wschodni brzeg.

Około godz. 7:30 czasu lokalnego centrum zarządzania kryzysowego zamieściło wpis na platformie X, dawnym Twitterze, że „aktywne pożary są wciąż widoczne w wielu miejscach, ocena sytuacji zostanie przeprowadzona w ciągu dnia, w zależności od widoczności”.

W czwartek leżące na zachodnim brzegu jeziora Okanagan miasto Zachodnia Kelowna ogłosiło lokalny stan wyjątkowy w związku ze zbliżającymi się pożarami lasów. Zachodnia Kelowna liczy 36 tys. mieszkańców. Jak podawały w piątek media, mieszkańcy ponad 2400 domów otrzymali nakaz ewakuacji, dla kolejnych 4800 domów wydano alert oznaczający, że ewakuacja może zostać zarządzona w każdej chwili.

Meteorolodzy federalnego resortu środowiska ogłosili w czwartek alert w związku z możliwymi silnymi porywami wiatru na znacznej części terenów Kolumbii Brytyjskiej w czwartek i w nocy z czwartku na piątek. Cytowani w mediach specjaliści uznali, że piątek i sobota przyniosą „największe wyzwania”. Według danych B.C. Wildfire Services, rządowej agencji monitorującej pożary w Kolumbii Brytyjskiej, w prowincji trwa obecnie 377 pożarów, z czego 16 pojawiło się w minionych 24 godzinach.

Poważny problem z pożarami mają obecnie także Terytoria Północno-Zachodnie. W piątek w południe czasu lokalnego ma się zakończyć ewakuacja stolicy Terytoriów, liczącego 20 tys. mieszkańców Yellowknife.

Lasy paliły się w piątek w odległości ok. 15 km od tego największego miasta kanadyjskiej Północy. Mieszkańcy 20-to tysięcznego Yellowknife zaczęli wyjeżdżać w środę autostradą, która jest jedyną drogą łączącą Yellowknife z innymi częściami Kanady.

W czwartek do akcji ewakuacyjnej włączyły się samoloty. Wieczorem tego dnia pierwszy wojskowy samolot przetransportował do Edmonton w prowincji Alberta 79 mieszkańców domów opieki. Miasto w piątkowym komunikacie poinformowało, że dla ewakuowanych drogą lotniczą przeznaczono specjalne centrum w Calgary, w Albercie.

Ewakuacja miasta została zarządzona w środę. W czwartek samolotami ewakuowano 1537 osób, na piątek zaplanowano 22 loty dla łącznie 1800 osób, będą też dodatkowe loty w sobotę – poinformował w piątek cytowany w mediach minister środowiska Terytoriów Północno-Zachodnich Shane Thompson.

Media informowały, że choć w czwartek chętni stali w długich kolejkach, pozostawały wolne miejsca w samolotach. W piątek samoloty ewakuacyjne zaczęły odlatywać o 6 rano czasu lokalnego.

Bieżący rok jest rekordowy pod względem liczby pożarów w Kanadzie. W ok. 5,5 tys. pożarów spłonęło ponad 13,4 mln hektarów lasów. Obecnie trwa ponad tysiąc pożarów.

Rząd Kolumbii Brytyjskiej ogłosił w piątek wieczorem stan wyjątkowy w całej prowincji z powodu pogarszającej się sytuacji i rozszerzających się pożarów lasów – poinformował premier prowincji David Eby.

„Bądźcie przygotowani. Jeśli otrzymacie nakaz ewakuacji, proszę, wyjedźcie” - apelował Eby do mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej, podkreślając podczas konferencji prasowej, że w tym roku pożary lasów przybrały nieznane wcześniej rozmiary. Eby wyjaśnił, że stan wyjątkowy zostaje ogłoszony na terenie całej prowincji ponieważ daje to rządowi większe możliwości korzystania z różnych zasobów.

„Sytuacja jest niemożliwa do przewidzenia” - podkreślił Eby dodając, że w ciągu minionych 24 godzin nakaz ewakuacji, który początkowo dotyczył 4800 domów, objął 15 tys. osób.

Minister ds. sytuacji kryzysowych Bowinn Ma podkreśliła, że rząd podjął decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego po wysłuchaniu opinii ekspertów. Dodała, że zmiany sytuacji są szybkie, a w wielu miejscach potencjalne zagrożenie zmieniało się w zagrożenie bezpośrednie „jakby padały kostki domina”. Zaapelowała do turystów planujących wyjazdy do Kolumbii Brytyjskiej, by zrezygnowali z tych planów i podeszli do „sytuacji tak poważnie, jak podchodzą do niej mieszkańcy tych terenów”.

Według danych rządu Kolumbii Brytyjskiej, obecnie 20 tys. osób zostało powiadomionych o alercie ewakuacyjnym, zaś nakaz ewakuacji otrzymało 15 tys. osób.

Z Toronto Anna Lach
lach/ ap/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.