Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi - ZielonaGospodarka.pl
06.11.2023 11:24
Strona główna Klimat, Edukacja Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi

Partnerzy portalu

Chiny zmagają się z ekstremalnymi anomaliami pogodowymi - ZielonaGospodarka.pl

W związku z "poważnymi katastrofami meteorologicznym" w północno-wschodnich regionach Chin zamknięto szkoły, wstrzymano ruch pociągów i anulowano setki lotów – podają chińskie media w poniedziałek. Nagłe załamanie pogody, które przyniosło śnieżyce i niską jak na tę porę roku temperaturę, nastąpiło po rekordowo ciepłym październiku.

W ciągu ostatniego tygodnia północne Chiny doświadczyły nietypowych kontrastów pogodowych, od pojawienia się rzadkiego w tym okresie smogu po drugi najcieplejszy październik od dziesięcioleci, po którym od piątku nastąpił gwałtowny spadek temperatur.

W weekend centralne obserwatorium meteorologiczne wydało po raz pierwszy w drugiej połowie roku najwyższe "czerwone" ostrzeżenie dotyczące zamieci śnieżnych dla części regionów w północno-wschodnich prowincjach kraju.

Chiny mają czteropoziomowy system alertów pogodowych oznaczonych kolorami, z czerwonym najwyższym, a następnie pomarańczowym, żółtym i niebieskim.

W poniedziałek w wielu miastach wprowadzono zasadę "pięciu zawieszeń", tj. zawieszenie zajęć szkolnych, pracy biurowej, produkcji, transportu i działalności gospodarczej oraz utrzymano pomarańczowe alerty dotyczące zamieci i wprowadzono niebieski alert dotyczący fal zimna i silnego wiatru.

Do poniedziałkowego przedpołudnia na międzynarodowym lotnisku Harbin Taiping w stolicy Heilongjiang, najbardziej wysuniętej na północ prowincji kraju, zostało anulowanych 400 lotów. Podobna sytuacja panuje na lotniskach w prowincjach Jilin i Liaoning oraz w regionie Mongolii Wewnętrznej.

W poniedziałek władze wielu miast podjęły również decyzję o zamknięciu wszystkich autostrad krajowych po tym jak zmiecie i zawieje utworzyły wysokie zaspy, blokujące drogi.

Według prognoz w poniedziałek opady śniegu prawdopodobnie "przebiją historyczne rekordy" dla tego okresu. Obfite burze śnieżne będą nadal występować w niektórych częściach Mongolii Wewnętrznej, Heilongjiang, Jilin i Liaoning, a głębokość śniegu osiągnie 20 cm.

Napływ zimna zmusił władze Pekinu i Tiencin do uruchomienia miejskich systemów grzewczych od poniedziałku, czyli około dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.
Centralna Administracja Meteorologiczna podała, że w tym tygodniu w większości północno-wschodnich Chin spodziewane są spadki temperatur do wartości jednocyfrowych lub poniżej zera, ponieważ zimny front przemieszcza się na wschód i południe. 

krp/ adj/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.