„Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką

zk

28.09.2022 11:34 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE „Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką

Partnerzy portalu

„Współpraca – Energia – Przyszłość” – debata o przyszłości zawodów związanych z nowoczesną energetyką - ZielonaGospodarka.pl
Fot. debata „Współpraca – Energia – Przyszłość”/enea

Enea, jeden z największych w Polsce koncernów energetycznych, zorganizowała w Poznaniu konferencję „Współpraca – Energia – Przyszłość”. Wydarzenie poświęcone było współpracy branży energetycznej ze szkolnictwem ponadpodstawowym. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową współpracę i zebrane doświadczenia spółek z Grupy Enea współtworzących program wspierania szkolnictwa branżowego i technicznego. Nauczyciele szkół objętych patronatem Enei mogli uczestniczyć w wykładach i panelach dyskusyjnych, a uczniowie – m.in. w warsztatach z doradztwa zawodowego czy pokazach nowoczesnych technologii wykorzystywanych w energetyce.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” była okazją do spotkania przedstawicieli koncernu energetycznego ze szkołami branżowymi i technicznymi, które od ponad trzech lat kształcą młodzież pod patronatem Grupy Enea. W programie edukacyjnym, którego celem jest wsparcie rozwoju szkół branżowych i technicznych, uczestniczy już szesnaście placówek. W ramach programu organizowane są zajęcia praktyczne z udziałem specjalistów – pracowników koncernu energetycznego, a szkolne pracownie doposażane są w urządzenia niezbędne do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu. Firma pomaga też w opracowaniu programu nauczania opartego na innowacyjnych koncepcjach. Taka forma współpracy przyczynia się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności szkół, a zarazem do podnoszenia kompetencji przyszłych specjalistów na rynku pracy. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat z praktyk w Grupie Enea skorzystało ponad sześciuset uczniów, a wielu z nich znalazło później zatrudnieni właśnie w spółkach Grupy.

Enea przygotowała również specjalny program dofinansowania zakupu sprzętu, wyposażenia sal do zajęć praktycznych, pomocy dydaktycznych do kształcenia zawodu elektryka czy elektromontera, w zależności od potrzeb konkretnej placówki.

− Rozwój szkolnictwa branżowego i zawodowego to ważna gałąź edukacji w Polsce. Energetyka i gospodarka potrzebują wielu specjalistów i wizjonerów z zakresu rozwoju nowych technologii. Chcemy pomóc w kształceniu profesjonalistów, którzy w przyszłości będą decydować o obliczu sektora energii i jego transformacji. Szkoły objęte naszym patronatem to najlepsze placówki w regionach, w których Enea jest obecna. Jesteśmy zbudowani tym, że możemy wspierać i przekazywać praktyczną wiedzę nauczycielom i uczniom tych placówek. Chcemy pomóc zaangażowanym szkołom i uczniom tworzyć dobre warunki do rozwoju – powiedział Lech Żak, wiceprezes Enei ds. strategii i rozwoju.

W trakcie konferencji zainaugurowano także czwartą edycję konkursu „Moc na start”. Jego celem jest promowanie wśród młodzieży zagadnień związanych z rozwojem nowoczesnych technologii w energetyce, zainteresowanie młodzieży trendami w branży oraz rozwijanie zainteresowań poznawczych i badawczych. Konkurs ma również za zadanie wzmacniać relacje pomiędzy Grupą Enea i uczniami oraz zainteresować ich przyszłą pracą zawodową w Grupie. Laureaci konkursu otrzymają stypendia, ale przede wszystkim bezcenną wiedzę i nowe kompetencje.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o perspektywach i potrzebie rozwoju zawodu energetyka, który zmienia się i obejmuje swoimi kompetencjami nowoczesne technologie informatyczne, analityczne, zarządzania zaawansowanymi urządzeniami i systemami. Spotkanie przyczyniło się również do integracji grona nauczycielskiego i szkolnego, będąc okazją do wymiany nowych pomysłów oraz doświadczeń. Nauczyciele mieli okazję spotkać się z przedstawicielami spółek Grupy Enea, uczestniczyć w wykładach, m.in. o technologii VR w energetyce i w panelach dyskusyjnych o rozwoju branży energetycznej oraz jego wpływie na program nauczania. Dla uczniów zorganizowano warsztaty z doradztwa zawodowego, prelekcje o nowych technologiach oraz pokaz najnowszych urządzeń wykorzystywanych w energetyce.

Konferencja „Współpraca – Energia – Przyszłość” została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Wojewody Wielkopolskiego – Michała Zielińskiego, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Partnerami wydarzenia byli: Enea Operator, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu oraz Our Future Foundation, a patronat medialny nad konferencją objęły: Radio Poznań, Głos Wielkopolski, portal Cire.pl, BiznesAlert oraz Energetyka24.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.