Wynik wyszukiwania - "ceny energii" - Wiadomości

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Hołownia: Sejm zajmie się natychmiast kwestią zamrożenia cen energii i jak najszybciej tematem uwolnienia energii z wiatru

Sejm kwestią zamrożenia cen energii zajmie się natychmiast; tematem uwolnienia energii z wiatru zajmie się, być może w trybie projektu rządowego, jak najszybciej - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiadając, że te dwie kwestie zostaną najprawdopodobniej wydzielone z jednego poselskiego projektu.
05.12.2023

PKEE: Polacy wiedzą o programach wsparcia związanych z energią elektryczną

Dwóch na trzech Polaków słyszało o istnieniu choć jednego programu ograniczającego wpływ wzrostu cen energii na budżet gospodarstwa domowego – tak wynika z badania agencji YOTTA przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Najpopularniejszym programem jest dodatek węglowy, a jego znajomość deklaruje aż 80 proc. respondentów.
14.05.2023

Firmy myślą o własnej instalacji OZE [WIDEO]

W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia br. opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co znacząco zawyża ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost opłat przy utrzymującej się niestabilności na rynku energii, dlatego coraz więcej przedsiębiorców już teraz szuka sposobów na zabezpieczenie się przed tymi zmianami. Najprostszym sposobem jest inwestycja we własne odnawialne źródło energii. Stąd też zainteresowanie takimi rozwiązaniami ze strony biznesu jest coraz wię
24.04.2023

Włoski rząd przekaże 4,9 mld euro wsparcia dla rodzin i firm w związku z cenami energii

4,9 miliarda euro pomocy dla rodzin i firm w związku z wysokimi cenami energii przewiduje dekret przyjęty we wtorek przez rząd Włoch. Na tym samym posiedzeniu Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zakazie produkcji i sprzedaży syntetycznej żywności.
29.03.2023

Ipsos: blisko połowa Polaków krytycznie o działaniach rządu w sprawie cen energii i jej dostępności

47 proc. badanych wskazało, że rząd niewłaściwie zadbał o przygotowania do sezonu grzewczego, a kolejne 49 proc. obawia się, że nie będziemy należycie przygotowani do kolejnego sezonu - wynika z badania Ipsos opublikowanego we czwartkowym "SE".
23.03.2023

Prezes URE: w 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych powinny być niższe niż w taryfach z br.

W 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych w taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki powinny być niższe, niż w taryfach z tego roku, natomiast w porównaniu do 2020 r. będą zapewne wyższe - ocenił w środę prezes URE Rafał Gawin.
15.03.2023

Główna ekonomistka EBOiR: rynki oczekują wzrostu cen energii, co przełoży się na inflację

Rynki oczekują, że ceny energii pójdą w górę, a to się przełoży na wyższą inflację - mówiła we wtorek główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Beata Javorcik. Dodała, że szansą dla polskiego przemysłu jest natomiast m.in. poszukiwanie dodatkowych dostawców przez firmy niemieckie.
24.01.2023

Rzecznik rządu: cena energii elektrycznej jest wyższa; przekłada się to na ceny biletów kolejowych

Mamy kryzys geopolityczny, wojnę za wschodnią granicą - cena energii elektrycznej jest wyższa, a w Polsce większość składów kolejowych porusza się na prąd elektryczny, a to przekłada się na ceny również biletów kolejowych - mówił w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
11.01.2023

Belgia. Rekordowa produkcja energii wiatrowej obniża ceny energii elektrycznej do najniższego poziomu w tym roku

Produkcja energii wiatrowej w Belgii osiągnęła w środę najwyższy poziom w historii - poinformował operator sieci wysokiego napięcia Elia. W rezultacie belgijska cena energii elektrycznej osiągnęła najniższy poziom od 31 grudnia 2021 roku. Również europejskie ceny gazu nadal spadały w środę ósmy dzień z rzędu.
29.12.2022

Ceny prądu na 2023 rok – co wpływa na decyzję prezesa URE?

W najbliższych dniach Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzi taryfy na energię elektryczną na 2023 rok. Dzięki wprowadzonym przez rząd cenom maksymalnym dla odbiorców końcowych już od wielu tygodni wiemy, że niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2023 ceny prądu nie przekroczą 693 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 785 zł/MWh dla samorządów, odbiorców wrażliwych i małych oraz średnich przedsiębiorców. Dodatkowo cena netto prądu dla gospodarstw domowych, które nie przekroczą określonego limi
15.12.2022

Ceny energii uderzają w polskie firmy

Zdaniem firm przemysłowych z sektora MŚP w nadchodzących miesiącach wpływ na ich przyszłość będą miały przede wszystkim rosnące ceny energii. Tak odpowiedział co drugi (53,3 proc.) przedsiębiorca badany na zlecenie Siemens Financial Services w Polsce. 40 proc. ankietowanych wskazywało na wysoką inflację, a ponad 31 proc. na braki kadrowe. Łącznie przedsiębiorcy wymienili aż sześć najistotniejszych czynników, które mają najmocniej wpływać na badane branże w najbliższym czasie. To dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.
15.12.2022

Nowe rozporządzenie taryfowe dla energii elektrycznej - opublikowane

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało we wtorek rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczuty i magazynów energii.
08.12.2022

Rachunki za ciepło mogą być niższe nawet o kilkadziesiąt procent

Chociaż trzy czwarte Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że oszczędzanie ciepła w miejscu zamieszkania ma sens, to spora część niekoniecznie to ciepło oszczędza. Przez złe przyzwyczajenia część z nas może tej zimy zmierzyć się z wyższymi rachunkami. Organizatorzy kampanii „Liczy się ciepło” przekonują, że obniżenie opłat za ogrzewanie jest w zasięgu ręki. Wystarczą drobne zmiany w codziennych nawykach, aby cieszyć się komfortem cieplnym i oszczędnościami w domowym budżecie.
08.12.2022

Analiza: Węgry, Rumunia i Polska z najniższym wzrostem cen energii i gazu w UE

Węgry, Rumunia i Polska zanotowały najniższy w UE wzrost cen energii i gazu od stycznia do października br. wobec tego samego okresu 2021 r. - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Na walkę z kryzysem energetycznym kraje Europy wydały prawie 675 mld euro - dodał.
24.11.2022

NBP: ceny energii w I kwartale 2023 r. wzrosną o 39 proc. w ujęciu rocznym

39-proc. wzrost cen energii w I kwartale 2023 r. w ujęciu rocznym przewiduje NBP w opublikowanym w poniedziałek "Raporcie o inflacji". To najwyższy prognozowany wzrost w horyzoncie raportu, czyli do końca 2025 r.
14.11.2022

Zielona energia sposobem na kryzys dla przedsiębiorców?

Sposób na kryzys i falę upadłości? Co trzecia polska firma chce inwestować w zieloną energię.
14.11.2022

URE: dzięki realizacji założeń Karty Transformacji Sieci Dystrybucyjnych spadną ceny energii

Realizacja założeń Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych umożliwi osiągniecie ok. 50 proc. udziału energii elektrycznej z OZE w krajowej strukturze wytwarzania już w 2030. Dzięki temu trwale spadną ceny energii elektrycznej dla odbiorców - ocenił URE
07.11.2022

Eurostat: w I połowie br. prąd najdroższy w Danii i w Belgii; najtańszy w Holandii i na Węgrzech

W pierwszej połowie 2022 r. najdrożej za energię elektryczną trzeba było zapłacić w Danii, Belgii, Niemczech i we Włoszech; najtaniej było w Holandii, na Węgrzech, w Bułgarii i na Malcie - wynika z danych Eurostatu.
31.10.2022

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o działaniach rządu na rzecz obniżenia cen za energię

„Ustawa dotycząca mrożenia cen energii elektrycznej dla małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych oraz polskich rodzin została przekazana wczoraj do podpisu Prezydenta RP” – poinformowała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas wspólnej konferencji z wiceministrem aktywów państwowych Karolem Rabendą, która odbyła się 28 października 2022 r. w Warszawie.
28.10.2022

DLA Piper: Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii zagraża przyszłości polskiego rynku

Projekt ustawy o maksymalnych cenach energii, którym w tym tygodniu zajmuje się Senat, może wywołać poważne perturbacje na polskim rynku energii i doprowadzić do upadłości znaczną część firm energetycznych, uważają eksperci z kancelarii prawnej DLA Piper.
27.10.2022

Radni zaniepokojeni skutkami kryzysu energetycznego

Rada Miasta Częstochowy przyjęła stanowisko w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Radni wyrazili w nim m.in. "głębokie zaniepokojenie skutkami kryzysu energetycznego, które dotykają mieszkańców oraz funkcjonujące w Częstochowie podmioty gospodarcze".
25.10.2022

Senat w środę zajmie się ustawami dotyczącymi cen energii

Pilne rządowe ustawy dotyczące cen energii będą omawiane i prawdopodobnie głosowane w środę, w pierwszym dniu posiedzenia Senatu; nie będzie żadnego opóźnienia - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
24.10.2022

Jak zmniejszyć rachunki za energię w firmie?

W ostatnich miesiącach Polacy muszą mierzyć się z falą podwyżek. Drożeje m.in. energia elektryczna, a na skutek tego, rosną ceny wszystkich produktów. Indywidualni odbiorcy są w większości chronieni przed drastycznymi zmianami w cennikach. W gorszej sytuacji są przedsiębiorcy, bo taryfy regulowane przez URE ich nie dotyczą i będą płacić takie rachunki, jakie wynikają z cen na rynkach. Z analizy najnowszych danych wynika, że w okresie od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. drastycznie zmieniły się ceny energii dla małych firm. Wz
24.10.2022

PSEW: ustawa o limitach cenowych niepokojąca dla rozwoju OZE

Ustawa o zamrożeniu cen energii zawiera błędy, które spowodują negatywne skutki dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Regulacja włącza w reżim cenowy długoterminowe kontrakty cPPA co eliminuje ich główną korzyść i nie uwzględnia skoku technologicznego ostatniej dekady. Zmiany nie zostały skonsultowane z branżą – co budzi niepokój i wprowadza zagrożenie dla sektora OZE.
24.10.2022

Wiceminister klimatu: OZE nie gwarantują niskich cen energii

Odnawialne źródła energii (OZE) nie gwarantują niskich cen energii, co widać po państwach Europy Zachodniej - podkreśliła w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Dodała, że Polska nie jest także beneficjentem systemu EU-ETS.
21.10.2022

"Dziennik Gazeta Prawna": Rząd obniży cenę prądu

Limit odzwierciedlający rzeczywiste koszty wytwarzania to pomysł, którym jutro mogą zająć się ministrowie - czytamy w poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej".
10.10.2022

"Puls Biznesu”: Resort klimatu myśli o sankcjach na import LPG

Resort klimatu analizuje polską infrastrukturę LPG, by ewentualne sankcje na import gazu z Rosji wprowadzić "odpowiedzialnie" i z "okresem przejściowym” – informuje we wtorek "Puls Biznesu".
04.10.2022

Wiceszefowa MKiŚ: energia w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie

Cena energii w Polsce jest jedną z najmniejszych w Europie - przekonywała w czwartek w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zwróciła uwagę, że sytuacja na wspólnotowym rynku energetycznym jest dramatyczna, bo trwa wojna.
30.09.2022

Włochy: Ceny energii w październiku wzrosną o 59 proc.

W październiku ceny energii we Włoszech wzrosną o 59 proc. - ogłosił w czwartek Urząd Regulacji Energetyki. Nadchodzą "ceny, jakich jeszcze nigdy nie widziano" - powiedział przedstawiciel urzędu Massimo Ricci podczas forum na temat energii, zorganizowanego przez ekonomiczny dziennik "Il Sole-24 Ore".
30.09.2022

Skąd się biorą hurtowe ceny energii?

Wyznaczanie ceny energii na Towarowej Giełdzie Energii, czyli jak działa mechanizm ceny krańcowej.
27.09.2022

Gmina Nowy Targ wyłączy oświetlenie uliczne; rachunki wzrosły o 700 proc.

W związku z drastycznym wzrostem kosztów energii elektrycznej, Urząd Gminy Nowy Targ podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego w godzinach od 22 do 5. Rachunki wzrosły o 700 proc. – powiedział PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.
25.09.2022

Tusk: zbieramy informacje o skalach podwyżek cen prądu dla miast

Zabieramy informacje o skalach podwyżek cen prądu dla polskich miast. Wiemy, że od tego zależy życie i elementarny komfort tysięcy mieszkańców polskich miejscowości - powiedział w środę w Radomiu lider PO Donald Tusk. Dodał, że jest "bardzo zaniepokojony" tymi podwyżkami.
21.09.2022

Premier Truss obiecuje, że nie będzie racjonowania energii

Premier Truss obiecuje, że nie będzie racjonowania energii
21.09.2022

Holanderski rząd wprowadzi od listopada br. maksymalny pułap cen dla rachunków za energię

Już od listopada br. będzie obowiązywać maksymalna wysokość ceny energii, jaką będą płaciły gospodarstwa domowe, wynika z ustaleń między rządem a firmami energetycznymi, informują media. Program ma kosztować budżet „wiele miliardów euro” i ma zostać oficjalnie ogłoszony we wtorek.
20.09.2022

Branża funeralna: wzrost cen energii może podnieść ceny usług pogrzebowych

Wzrost cen energii może doprowadzić do wzrostu cen usług pogrzebowych, branża domaga się włączenia jej do grona podmiotów korzystających z regulowanych cen energii - poinformował prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak.
20.09.2022

Holandia. Wysokie ceny gazu skłaniają wielu Holendrów do ogrzewania domów lampami naftowymi

Ze względu na wysokie ceny gazu, coraz więcej Holendrów zamierza ogrzewać mieszkania przy pomocy turystycznych lamp naftowych, które służą nie tylko do oświetlenia, ale i ogrzania pomieszczenia, informuje portal NU. „Znacznie wzrósł popyt zarówno na lampy jaki i samą naftę” – twierdzi rzecznik Obelink, sieci sklepów sprzedających akcesoria kempingowe.
14.09.2022

"Rz": Komunikacja podrożeje przez ceny energii i paliw

Wobec galopujących kosztów zakupu prądu i diesla eksploatacja tramwajów, trolejbusów czy autobusów elektrycznych staje się kompletnie nieopłacalna - pisze w środę "Rzeczpospolita".
14.09.2022

Buda dla "Pulsu Biznesu": energia będzie, martwimy się o cenę

Energia będzie, martwimy się tylko o jej cenę. Dlatego Polska zaproponuje Brukseli wprowadzenie zmian na rynku energii, a duzi producenci dostaną pomoc wartą kilka miliardów złotych — mówi na łamach "Pulsu Biznesu” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
08.09.2022

Średni roczny rachunek za energię przekracza płacę minimalną w 16 krajach UE

Średni roczny rachunek za energię w 16 krajach UE jest wyższy niż miesięczna płaca dla osób pracujących z najniższymi zarobkami. Ujawniła to Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC), organizacja zrzeszająca związki zawodowe w Europie - informuje agencja Belga.
08.09.2022

Fiński rząd przyjął energetyczny pakiet pomocowy; VAT na prąd obniżony o ponad połowę

Obniżka stawki VAT na energię elektryczną z 24 do 10 proc., odpisy rachunków za prąd w rozliczeniu podatkowym, niższe opłaty za przedszkola oraz podwyżka kwot zasiłków – takie rozwiązania przewiduje przedstawiony w czwartek przez rząd Finlandii pakiet pomocowy, mający zrekompensować obywatelom skutki rosnących cen energii i wysokiej inflacji.
02.09.2022

Zarządcy kolejek górskich i wyciągów: sezon zimowy zagrożony z powodu cen energii

Z powodu wysokich cen energii zagrożony może być sezon zimowy w górach we Włoszech - alarmują zarządcy kolejek górskich i wyciągów narciarskich. Ich zdaniem nieuchronne wydają się podwyżki cen usług turystycznych, w tym skipassów.
01.09.2022

Jazda samochodem elektrycznym obecnie droższa niż benzynowym

Korzystanie z samochodu zasilanego energią eklektyczną w Holandii jest obecnie droższe niż jazda samochodem benzynowym - informuje dziennik „De Telegraaf”. Z wyliczeń gazety wynika, że przejechanie 100 kilometrów autem benzynowym kosztuje około 15 euro, natomiast "elektrykiem" - o jedno euro więcej.
31.08.2022

Morawiecki: musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii

Musimy zmienić mechanizm kształtowania cen energii w Europie – mówił we wtorek w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że transformacja energetyczna musi iść ręka w rękę z bezpieczeństwem energetycznym.
31.08.2022

Belgijskie Deinze wyłączy oświetlenie miejsc publicznych ze względu na koszty energii

Ze względu na wysokie ceny energii miasto Deinze w północnej Belgii od końca września wyłączy większość oświetlenia miejsc publicznych - informuje dziennik „Het Nieuwsblad”.
31.08.2022

Zużycie gazu w Niderlandach spadło w I połowie roku o 25 proc.

Holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zużyły w pierwszej połowie 2022 roku o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - podał Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).
30.08.2022

PKN Orlen: Anwil wznawia produkcję nawozów azotowych, pomimo wzrostu cen energii

Włocławska spółka Anwil, w 100 proc. należąca do PKN Orlen, zdecydowała o wznowieniu produkcji nawozów azotowych - poinformował w poniedziałek PKN Orlen.
29.08.2022

UK: rekordowa podwyżka cen energii o 80 proc.

Brytyjczyków czeka rekordowa, wynosząca 80 proc. podwyżka cen energii. Od 1 października średnie rachunki zwiększą się z 1971 do 3549 funtów rocznie - ogłosił w piątek Ofgem, regulator rynku energii.
26.08.2022

20 milionów amerykańskich domostw zalega z opłatami za energię

Jedno na sześć amerykańskich gospodarstw domowych zalega z opłatami za energię elektryczną, co jest najwyższą liczbą w historii. Niektórzy eksperci przewidują w związku z tym „tsunami wyłączeń".
25.08.2022

Niemcy w obliczu wysokiej inflacji obywatele oszczędzają m.in. na zużyciu energii

Krótsze prysznice, mniej gotowania, mniej zakupów m.in. odzieżowych - tak Niemcy ograniczają wydatki w obliczu wysokiej inflacji; z kolei oszczędzanie na podróżach jest mniej popularne - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut YouGov na zlecenie agencji dpa.
25.08.2022

Ceny gazu stopują produkcję kolejnej spółki Grupy Azoty

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn ograniczyły od środy produkcję nawozów azotowych z powodu wysokich cen gazu. Sytuacja na rynku gazu, determinująca rentowność produkcji jest całkowicie niezależna od Grupy Azoty - podkreśliła spółka.
24.08.2022

Kosiniak-Kamysz: zamrozić ceny energii dla małych przedsiębiorstw

Proponujemy zamrożenie cen energii dla małych i mikroprzedsiębiorstw na poziomie z czerwca 2022 r. - poinformował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, projekt trafił już do Sejmu. Wezwał do natychmiastowego zwołania posiedzenia Izby i rozpatrzenia tej propozycji.
23.08.2022

Problem z rachunkami za prąd

Coraz więcej Belgów ma problemy z płaceniem rachunków za energię i prosi o rozłożenie płatności na raty - wynika z ankiety przeprowadzonej wśród największych dostawców energii przez dziennik „Het Laatste Nieuws”. Dotyczy to ponad dwa razy większej liczby osób niż w 2021 r.
12.08.2022

Prezes PGE:nie złożymy w tym roku wniosków o podwyżkę cen energii

W 2022 r. nie złożymy wniosków o podwyżkę cen energii; nasi klienci będą płacili za energię tak, jak do tej pory - powiedział w poniedziałek prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
01.08.2022

Premier: chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe

Chcemy zrobić wszystko, żeby podwyżki energii były jak najniższe - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

Prezes Taurona: to nie spółki energetyczne ani rząd odpowiadają za wzrost cen energii

To nie spółki energetyczne ani polski rząd odpowiadają za wzrost cen energii – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Taurona Paweł Szczeszek. Wskazał na wojnę w Ukrainie wraz z wojną gospodarczą, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne.
27.07.2022

Badanie IBRiS: Polaków do oszczędzania energii elektrycznej najbardziej motywuje obniżenie kosztów

Jak wynika z najnowszego badania IBRiS, dla 86 proc. Polaków kluczowym argumentem przemawiającym za ograniczeniem zużycia prądu jest chęć zmniejszenia wysokości rachunków, zaś dla 72 proc. – troska o środowiska naturalne. Co ciekawe, aż 91 proc. uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną.
20.07.2022

Niemiecki minister spraw wewnętrznych ostrzega przed radykalnymi protestami z powodu eksplodujących cen energii

W atmosferze niepewności związanej z konserwacją gazociągu Nord Stream 1 i związanym z tym pytaniem, czy po 21 lipca, czyli oficjalnym terminie zakończenia prac, rosyjski gaz znów popłynie do Niemiec, minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser ostrzegła w rozmowie z dziennikiem Handelsblatt przed radykalnymi protestami, które mogłyby być skutkiem gwałtownego wzrostu cen energii.
18.07.2022

Liczy się energia – 34 % badanych zauważyło kampanię edukacyjną PKEE

Od stycznia do marca Polski Komitet Energii Elektrycznej realizował kampanię „Liczy się energia”, której głównym celem było zbudowanie świadomości odbiorców na temat racjonalnego zużycia energii elektrycznej oraz czynników kształtujących ceny energii. Jak wynika z badania przeprowadzonego po jej zakończeniu, Kampania została zauważona przez 34% Polaków.
22.06.2022

Rekordy na Towarowej Giełdzie Energii

Wysokie ceny energii elektrycznej przebiły rekordowy poziom 1000 zł za MWh dostarczony na 2023 r. Ten poziom notujemy od początku tygodnia. Rodzą się pytania, co stoi za takimi wzrostami - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
12.05.2022

URE: wysokie ceny energii raczej się utrzymają

Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu prawdopodobnie utrzymają się na dłużej, trudno się spodziewać, że sytuacja w przyszłym roku gwałtownie się zmieni - ocenił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
14.04.2022

KO: oczekujemy, że PiS sfinansuje kampanię w sprawie cen energii

Oczekujemy, że to PiS z własnej subwencji sfinansuje polityczną kampanię na temat cen energii, a z jej finansowania wycofają się spółki Skarbu Państwa - mówili w poniedziałek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
15.02.2022

Anna Moskwa: Polska za energię musi płacić więcej

Polska jest na etapie transformacji energetycznej i jest zmuszona płacić więcej, co wynika z opłaty emisyjnej - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odpowiadając na pytanie "Super Expressu" o obawy Polaków związane z podwyżkami cen energii.
08.02.2022

Niespełna co piąty Polak jest świadomy, z czego wynikają ceny energii [GALERIA]

Koszty zakupu uprawnień do emisji CO2 mają obecnie największy udział w kosztach produkcji energii elektrycznej. Tymczasem jako główną składową ceny wytworzenia prądu wskazuje je tylko 17% Polaków. Co czwarty badany uważa, że głównym składnikiem ceny energii są koszty surowców, niewielu mniej wymienia akcyzę i inne podatki oraz marżę sprzedawcy i producenta. W rzeczywistości akcyza i marża stanowią razem zaledwie 2% ceny prądu.
07.02.2022

Łuczkowski: inflację w roku 2022 będą napędzać ceny energii i żywności

Inflację w roku 2022 będą napędzać ceny energii i żywności, ale wskaźnik wzrostu cen podbije również inflacja bazowa, wynikająca z przenoszenia wysokich kosztów energii oraz pracy na ceny wyrobów gotowych – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
07.02.2022

Apel Sztabu Pomorskich Pracodawców o działania minimalizujące wzrost cen gazu i energii elektrycznej.

Apel do rządu i władz państwa o pilne podjęcie działań, których celem jest ochrona przedsiębiorców przed drastycznym wzrostem cen gazu i energii elektrycznej wystosował Sztab Pomorskich Pracodawców (SPP).
04.02.2022

Po rekordowym wzroście cen energii rząd ogłasza wsparcie dla odbiorców

Większość brytyjskich gospodarstw domowych dostanie zniżkę sięgającą 350 funtów, która ma złagodzić rosnące koszty energii - ogłosił w czwartek minister finansów Rishi Sunak w odpowiedzi na wzrost maksymalnego pułapu cen energii o 54 proc.
04.02.2022

Podwyżki cen energii, to wzrost cen biletów PKP Intercity

W ciągu ostatnich 8 lat koszt energii trakcyjnej wzrósł o 65 proc., co sprawiło, że konieczna była aktualizacja cen biletów kolejowych. Wchodzi ona w życie 13 stycznia. Nawet jednak po podwyżce, podróż pociągiem pozostaje konkurencyjna cenowo i czasowo wobec przejazdu samochodem, autokarem czy samolotem.
13.01.2022

Polacy zaskoczeni podwyżkami rachunków; nie chcą płacić więcej za ochronę klimatu

Polacy są zaskoczeni skalą podwyżek rachunków za prąd i gaz - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Jednocześnie tylko 1/3 z nich jest gotowa płacić wyższe rachunki, żeby w ten sposób chronić klimat.
13.01.2022

PKEE: nie mamy wpływu na ceny prądu, ale na wysokość rachunków już tak

Wzrost cen prądu wynika z obiektywnych czynników, na które firmy energetyczne nie maja wpływu - podkreśla Polski Komitet Energii Elektrycznej. Wskazuje wzrost cen uprawnień do emisji CO2, wzrosty na cenach surowców energetycznych oraz rosnące zapotrzebowanie na energię w związku z ożywieniem gospodarczym. Indywidualni odbiorcy mogą jednak zredukować dotkliwość podwyżek, zmniejszając zużycie prądu.
10.01.2022

MKiŚ: podpisano nowelę ws. procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej

Minister Klimatu i Środowiska podpisała nowelę rozporządzenia, które nakłada sprzedawców energii z urzędu obowiązek dołączania do faktury informacji dotyczących procentowego określenia kosztów zakupu energii elektrycznej - przekazał w środę resort.
06.01.2022

KO: podwyżki cen energii to dramat wielu rodzin i firm

Podwyżki cen energii to dramat wielu rodzin i firm; wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków i stąd projekt noweli Prawa energetycznego zakładający, że wszyscy indywidualni odbiorcy gazu będą mieli takie same taryfy - podkreślali politycy KO w poniedziałek na konferencjach różnych miejscach kraju.
04.01.2022

Hołownia: Trzeba zamrozić ceny gazu

Ceny gazu używanego do celów grzewczych powinny być zamrożone na pół roku - mówi lider Polski 2050 Szymon Hołownia w rozmowie z wtorkowym "Super Expressem".
04.01.2022

Müller: przygotowujemy warianty dodatkowych rozwiązań rekompensujących podwyżki cen gazu i energii

Przygotowujemy potencjalne warianty dodatkowych rozwiązań, które mogłyby zrekompensować albo zmniejszyć obciążenia związane z podwyżkami cen energii i gazu - zapewnił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.
04.01.2022

Ustawa o dodatku osłonowym wchodzi w życie

We wtorek wchodzi w życie ustawa o dodatku osłonowym, która ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności.
04.01.2022

Rzecznik rządu: URE ma zweryfikować umowy na gaz do ogrzewania mieszkań

Urząd Regulacji Energetyki ma zweryfikować, czy umowy na gaz do ogrzewania mieszkań są skonstruowane tak, by klienci indywidualni płacili stawki za gaz wynikające z taryfy dla takich odbiorców - wynika z piątkowej wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera.
31.12.2021

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym, który ma pomóc niektórym gospodarstwom domowym w pokryciu części rosnących cen energii i cen żywności – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
29.12.2021

PKEE: tarcza antyinflacyjna zredukuje efekty podwyżek cen prądu o 70 proc.

Eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej policzyli, jaki wpływ na wysokość rachunków za energię dla gospodarstw domowych w 2022 roku będzie miał ogłoszony w grudniu 2021 r. wzrost taryf oraz rządowa tarcza antyinflacyjna. Przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za prąd w 2022 r. miesięcznie średnio ok. 21 złotych więcej niż w 2021 r. Dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej od stycznia do marca przeciętny rachunek wzrośnie jednak tylko o 6 zł.
28.12.2021

Gaz w Europie drożeje, działania rządu złagodzą podwyżki rachunków

Ponad 80 proc. gazu zużywanego w Polsce pochodzi z zagranicy. To dlatego krajowa cena błękitnego paliwa jest ściśle powiązana ze światowymi cenami tego surowca, które na giełdach biją obecnie wszelkie rekordy. Efektem są znaczące podwyżki cen gazu w całej Europie, w tym także w Polsce. Działania osłonowe wprowadzone przez polski rząd złagodzą podwyżki dla gospodarstw domowych korzystających z gazu ziemnego.
28.12.2021

Tauron: podwyżki niższe dzięki Rządowej Tarczy

Podwyżki cen energii elektrycznej są nieuniknione z powodu wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla – wskazuje koncern Tauron w piątkowym komunikacie. Akcentuje, że aby zmniejszyć efekt podwyżek cen, przygotowano rozwiązania Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.
25.12.2021

Bankructwo kolejnej firmy energetycznej w Niderlandach z powodu wysokich cen gazu i prądu

W czwartek zbankrutował kolejny dostarczyciel energii firma Naked Energy - poinformował Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM). To już szósta firma energetyczna, która upadła w Niderlandach od czasu wybuchu październikowego kryzysu energetycznego.
23.12.2021

PGE: dzięki osłonie antyinflacyjnej klienci PGE zapłacą za prąd średnio o ok. 6 zł miesięcznie więcej zamiast 21 zł

Dzięki osłonie antyinflacyjnej klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
17.12.2021

Nowe modele energetyczne mogą zapobiec bankructwu przedsiębiorstw użyteczności publicznej

Zaledwie 22 proc. firm energetycznych i przedsiębiorstw użyteczności publicznej stosuje nowe modele biznesowe. Unia Europejska ostrzega, że zaniechanie ich stosowania może doprowadzić do bankructwa.
17.12.2021

W Brukseli zakończył się szczyt Rady Europejskiej. Bez konkluzji ws. przyczyn wzrostu cen energii

W Brukseli zakończył się w nocy z czwartku na piątek jednodniowy szczyt Rady Europejskiej. Unijnym przywódcom nie udało się osiągnąć konkluzji ws. przyczyn wzrostu cen energii.
17.12.2021

Bułgarski parlament zamroził ceny energii elektrycznej i cieplnej do końca marca 2022 r.

Bułgarski parlament przyjął w czwartek rozporządzenie o utrzymaniu cen energii elektrycznej i cieplnej na stałym poziomie do 31 marca 2022 roku. Decyzja wejdzie w życie po ukazaniu się rozporządzenia w dzienniku urzędowym.
17.12.2021

Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię wróciła do komisji

Ustawa o obniżce akcyzy na paliwa i energię została we wtorek skierowana do komisji. W trakcie debaty w Senacie zgłoszone zostały poprawki, w tym wniosek o obniżkę akcyzy na olej opałowy.
15.12.2021

Śląskie samorządy oczekują instrumentów osłonowych wobec cen energii i paliw

O równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego – zaapelował do rządu w rozesłanym w środę stanowisku Śląski Związek Gmin i Powiatów.
09.12.2021

Minister Moskwa: Dodatek osłonowy trafi do prawie 7 mln gospodarstw domowych w Polsce

„Dodatek osłonowy to kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie 6,8 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel przeznaczyliśmy z budżetu państwa bezprecedensową kwotę w wysokości ponad 4 mld zł” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, 8 grudnia 2021 r., podczas posiedzenie Sejmu.
08.12.2021

Wysokie ceny gazu w Europie powodują, że zielony wodór jest tańszy w produkcji niż szary

Ostatni gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w Europie oznacza, że produkcja zielonego wodoru pochodzącego z energii odnawialnej jest obecnie tańsza niż silnie zanieczyszczającego środowisko szarego H2.
07.12.2021

KPRM: tarcza antyinflacyjna to 6 elementów - m.in. obniżka cen paliw silnikowych, gazu, zerowa akcyza na prąd

Tarcza antyinflacyjna to sześć elementów, m.in. obniżka cen paliw silnikowych, cen gazu, zerowa akcyza na prąd dla gospodarstw domowych - wynika z prezentacji KPRM, pokazanej podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jacka Sasina.
26.11.2021

MKiŚ proponuje na 2022 r. opłatę kogeneracyjną na poziomie 4,06 zł/MWh

Ministerstwo klimatu zaproponowało ustalenie stawki opłaty kogeneracyjnej na 2022 r. na poziomie 4,06 zł za MWh. W 2021 r. stawka ta jest zerowa. Opłata, wnoszona przez wszystkich odbiorców służy wsparciu wytwarzania prądu w wysokosprawnej kogeneracji.
09.11.2021

Podwyżki cen energii w 2022 roku będą wyższe niż inflacja

W przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy. Do 17 grudnia chcemy opublikować nowe stawki taryfowe na przyszły rok – mówi w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.
09.11.2021

Do URE wpłynęło dziewięć wniosków dot. opłat za energię w 2022 r.

Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski taryfowe dotyczące cen energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok od czterech sprzedawców z urzędu oraz wnioski dotyczące stawek opłat dystrybucyjnych od pięciu operatorów systemów - poinformował w środę Urząd na Twitterze.
04.11.2021

Suski: będzie projekt ws. rekompensat dla gmin w zw. z wysokimi cenami gazu

Przygotowywany jest projekt, który ma rekompensować wzrost cen dla samorządów - przekazał w czwartek przewodniczący sejmowej komisji energii Marek Suski podczas sejmowej debaty nt. nowelizacji prawa eneregetycznego w związku z gwałtownie rosnącymi cenami gazu.
29.10.2021

Zyska: na nowych zasadach przeciętny prosument zaoszczędzi ok. 1,6-1,7 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd

W porównaniu do "zwykłych" odbiorców prądu, prosumenci mogą zaoszczędzić ok. 1,6-1,7 tys. zł rocznie na rachunkach za prąd, pod warunkiem przejścia na taryfę G12 - podkreśla wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Twierdzenie, że nowy system rozliczeń będzie niekorzystny dla prosumentów, jest nieprawdą - dodał.
27.10.2021

Węgiel na wagę złota

Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło, albo nie byli przygotowani, by za tonę zapłacić kilkaset złotych więcej niż przed rokiem - pisze w poniedziałek "Nasz Dziennik".
25.10.2021

W przyszłym roku ceny paliwa, gazu i prądu wzrosną nawet o 30–40 proc.

Na globalnych rynkach rosną ceny surowców energetycznych, a to pociąga za sobą podwyżki detalicznych cen prądu czy gazu. Od października więcej płacą klienci PGNiG, a koncern zapowiada kolejne wnioski o zatwierdzenie wyższych taryf, które będą obowiązywać od nowego roku.
25.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia.
22.10.2021

Rada Europejska chce, by KE zbadała działanie rynku gazu i energii elektrycznej

Unijni przywódcy obradujący w Brukseli uzgodnili w czwartek konkluzje w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała działanie rynku gazu i prądu oraz unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
22.10.2021

Ropa w USA blisko 7-letnich maksimów; inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego

Ropa naftowa w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2014 r., po wzroście w czasie 3 poprzednich sesji o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego, który dotyka globalne rynki - informują maklerzy.
19.10.2021

Szalejące ceny energii może powstrzymać tania energia z farm wiatrowych

Sytuacja na rynku energii niepokoi konsumentów, którzy z obawą patrzą na rozpoczynający się właśnie sezon grzewczy. Ceny energii elektrycznej rosną w zawrotnym tempie, co oznacza, że kolejne podwyżki rachunków za prąd są nieuniknione. Już dziś przewiduje się, że opłaty mogą wzrosnąć o co najmniej 20%. Przyczyną tego są m.in. zawirowania na rynku węgla i gazu ziemnego, a także rosnące opłaty za emisję CO2. Ratunkiem może być przyspieszenie transformacji energetycznej i stworzenie warunków do rozwoju farm wiatrowych na lądzie i na
19.10.2021

Ceny paliwa osiągnęły rekord, wyjazdy po tańsze paliwo do Czech

Przez weekend można było zapłacić mniej nawet o 44 eurocentów za litr benzyny, jeśli pojechało się zatankować auto na czeskiej stacji benzynowej – informuje w poniedziałkowym wydaniu „Bild”. Ceny ropy i benzyny biją kolejne rekordy; politycy zastanawiają się, jak takiej sytuacji mogą przeciwdziałać.
19.10.2021

Kurtyka: suwerenność energetyczna fundamentem suwerenności państwa

Kwestia suwerenności energetycznej jest fundamentem suwerenności i bezpieczeństwa państwa - powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że polski rząd widzi szanse i zagrożenia unijnego pakietu "Fit for 55".
15.10.2021

PIE: Polityka Gazpromu ws. dostaw gazu do UE motywowana politycznie

Polityka Gazpromu ws. dostaw do państw Unii jest w dużej mierze motywowana politycznie - stwierdził w czwartkowej analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów Moskwa, wzmacniając problemy z podażą gazu, stara się zwiększyć presję w UE na szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
15.10.2021

Niemcy/ Rząd przed powołaniem nowego gabinetu nie planuje działań przeciwko rosnącym cenom energii

Zdaniem Komisji Europejskiej europejskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa powinny być chronione przed gwałtownie rosnącymi cenami energii. Obecny rząd federalny nie planuje jednak żadnych dodatkowych działań w tej sprawie - pisze portal RND.
14.10.2021

Fabryki wstrzymują produkcję przez rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego

Rekordowe ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego spowodowały zamykanie lub czasowe wstrzymywanie produkcji wielu przedsiębiorstw w Hiszpanii. Jeden z największych producentów stali Sidenor ogłosił czasowe zamknięcie - do końca br. - swojej centralnej fabryki w Basauri (Kraj Basków) oraz stopniowe podjęcie podobnych środków w innych fabrykach w Kraju Basków, Kantabrii i Katalonii.
14.10.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Kurtyka: przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii

Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział w poniedziałek minister Michał Kurtyka w Radiu Plus.
13.09.2021

Rekordy cen emisji CO2 uderzają w polski przemysł i energetykę

Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii.
16.07.2021

Resort klimatu proponuje m.in. koniec systemu opustów czy dynamiczne ceny prądu

Szybka zmiana sprzedawcy prądu, koniec systemu opustów dla prosumentów, dynamiczne ceny energii elektrycznej - to niektóre propozycje resortu klimatu w projekcie zmian Prawa energetycznego i ustawy o OZE.
02.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.