O równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego – zaapelował do rządu w rozesłanym w środę stanowisku Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Obradujące tego dnia zgromadzenie ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w przyjętym stanowisku wyraziło „głębokie zaniepokojenie sytuacją na rynku paliw i energii, a szczególnie wysokimi podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz brakiem stanowczej interwencji państwa, mającej na celu przeciwdziałanie temu zjawisku”.
Jak napisano w stanowisku, jednostki samorządu terytorialnego woj. śląskiego odpowiadają za lokalne bezpieczeństwo energetyczne, jakość życia mieszkańców i prawidłową realizację zadań publicznych. Samorządy lokalne muszą zapewniać dostawę energii elektrycznej i paliw dla całego sektora komunalnego, obejmującego m.in.: placówki oświatowe, placówki ochrony zdrowia, w tym szpitale, jednostki pomocy społecznej czy kultury i sportu.
Związek samorządów przypomina, że koszty związane z zaopatrzeniem w media energetyczne są ważnym elementem w budżetach tych jednostek, a znaczący wzrost cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dotknie wszystkie samorządy, co oznaczać będzie ich wielkie obciążenie finansowe, począwszy od 2022 r.
„Z rosnącym niepokojem obserwujemy efekty rozstrzygnięć postępowań przetargowych na zakup energii oraz gazu ziemnego w woj. śląskim. Przykładem, choć wcale nie skrajnym, jest tutaj wynik niedawno rozstrzygniętego przetargu ogłoszonego przez grupę zakupową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (dotyczącego zakupu blisko 1 terawatogodziny energii elektrycznej w ciągu dwóch lat), w którym najniższa oferta przekroczyła o ponad 100 mln zł prognozowaną cenę, co oznacza 66 proc. wzrost ceny w stosunku do aktualnie obowiązującej” – napisał ŚZGiP.
W stanowisku zaznaczono, że sytuacja ta dotyczy wszystkich nośników energii, co powoduje „realne niebezpieczeństwo dla możliwości zaspakajania potrzeb społeczności lokalnych na dotychczasowym poziomie i stanowi zagrożenie dla działań na rzecz poprawy stanu środowiska, szczególnie w zakresie jakości powietrza”. Przełoży się też na pogorszenie jakości życia wszystkich obywateli.
„Zgromadzenie Ogólne ŚZGiP, występując w imieniu 143 gmin i powiatów woj. śląskiego oraz wszystkich mieszkańców naszego regionu, wnioskuje o podjęcie w trybie pilnym zdecydowanych i kompleksowych działań mających na celu równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego” – wezwano w przyjętym dokumencie.
„Zgromadzenie Ogólne ŚZGiP wskazuje również, że sytuacja występująca na rynku paliw i energii dowodzi nieprzygotowania naszego kraju do procesu transformacji energetycznej, szczególnie do sprawiedliwej transformacji woj. śląskiego” – zaakcentowano.
Śląski Związek Gmin i Powiatów zrzesza 143 jednostki samorządu z woj. śląskiego, w tym wszystkie miasta na prawach powiatu.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 07:05 |
| Cyna | 57475 $ | tona | 1,91% | 04.06.2026 07:05 |
| Cynk | 3611 $ | tona | 1,58% | 04.06.2026 07:05 |
| Aluminium | 3854.5 $ | tona | 1,56% | 04.06.2026 07:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 07:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 07:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 07:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 07:05 |