Pilne rządowe ustawy dotyczące cen energii będą omawiane i prawdopodobnie głosowane w środę, w pierwszym dniu posiedzenia Senatu; nie będzie żadnego opóźnienia - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Grodzki podkreślił, że w kwestiach mających na celu obniżenie cen energii, zahamowanie inflacji, kwestiach wojny w Ukrainie, Senat pracuje szybciej niż obligują go do tego terminy konstytucyjne.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą maksymalne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i firm oraz ustawę dotyczącą preferencyjnego zakupu paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zaapelował do Senatu o szybkie przyjęcie tych ustaw. "To realna i konkretna pomoc dla polskich rodzin i firm w niełatwym czasie światowego kryzysu energetycznego. Cała klasa polityczna musi tu działać razem, ponad podziałami" - napisał.
"Pan premier do nas apeluje, więc i ja mam apel do pana premiera. Ceny energii można by znacząco obniżyć, gdyby Polska otrzymała środki z KPO. A nasz projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, gdyby został przyjęty, byłby jednym z wypełnionych kamieni milowych i bardzo przybliżyłby nam otrzymanie tych środków" - powiedział PAP marszałek Senatu.
Jak podkreślił, Senat zbierze się zgodnie z planem w środę, czwartek i piątek - nie wcześniej, bo w poniedziałek i wtorek w Zagrzebiu jest - jak zaznaczył Grodzki - "bardzo ważne spotkanie Platformy Krymskiej dotyczące wojny w Ukrainie". Marszałek Senatu, podobnie jak marszałek Sejmu Elżbieta Witek, będzie uczestniczyć w tym wydarzeniu. „W poniedziałek i wtorek będą pracować nad ustawami senackie komisje” – dodał marszałek Senatu.
"I podtrzymuję to, co mówimy zawsze, że w kwestiach mających na celu ulżenie ludziom w ich trudnym boju z obecnym rządem w obniżeniu cen energii, pohamowaniu inflacji czy w kwestiach wojny w Ukrainie Senat pracuje znacznie szybciej niż obligują nas do tego terminy konstytucyjne. I na najbliższym posiedzeniu Senatu, pierwszego dnia, te pilne ustawy rządowe będą omawiane i prawdopodobnie głosowane również tego samego dnia, aby Sejm dostał je 26 października wieczorem lub najpóźniej 27 października rano, by posłowie mogliby się tym zająć. Więc żadnego opóźnienia nie będzie" - powiedział marszałek Senatu.
"Natomiast ponawiam swój apel, by rządzący traktowali inicjatywy senackie, służące przybliżeniu nas do otrzymania środków z KPO równie poważnie jak my traktujemy wezwania pana premiera" - dodał Grodzki.
W czwartek Sejm uchwalił dwie ustawy dotyczące rynku energetycznego. Pierwsza dotyczyła zasad dystrybucji węgla po preferencyjnych cenach przez samorządy, a druga maksymalnych cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, samorządów i sektora MŚP.
Zgodnie z tą pierwszą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Spółkami, które mogą sprzedawać węgiel samorządom po cenach preferencyjnych, będą PGE Paliwa i Węglokoks. Gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą składali do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.
Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Samorządy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.
Druga ustawa zakłada, że w rozliczeniach z odbiorcami użyteczności publicznej i firmami będzie stosowana cena maksymalna na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023. Jeśli umowa sprzedaży prądu została zawarta po 23 lutego br., wówczas w okresie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada br. również ma być stosowana cena maksymalna.
W przypadku gospodarstw domowych cena maksymalna ma być na poziomie 693 zł za MWh. Będzie obowiązywać po przekroczeniu rocznych limitów zużycia: 2 MWh – dla gospodarstw domowych; 2,6 MWh – dla rodzin z osobą niepełnosprawną; 3 MWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 11:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 11:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 11:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 11:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 11:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 11:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 11:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 11:05 |