Wynik wyszukiwania - "emisje" - Wiadomości

Niemcy. Minister transportu szantażuje w sprawie ustawy klimatycznej zakazem jazdy samochodem przez dwa dni w tygodniu

Niemiecki minister transportu Volker Wissing (FDP) wystosował do szefów grup w niemieckim parlamencie list, w którym domaga się szybkiego uzgodnienia reformy ustawy o ochronie klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to – jego zdaniem – konieczne może być wprowadzenie zakazu poruszania się samochodami przez dwa dni w tygodniu. W kraju zawrzało.
14.04.2024

UE. Kraje członkowskie zaakceptowały nowe normy spalin Euro 7

Kraje członkowskie w Radzie Unii zaakceptowały rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek.
13.04.2024

Raport nie pozostawia złudzeń. Wzrost emisji dwutlenku węgla w energetyce

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej stwierdza, że emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetycznym wzrosły w ubiegłym roku. Wzrost udziału czystej energii w koszyku energetycznym sprawił, że emisje są mniejsze.
01.04.2024

Kanada. Obciążanie emitentów opłatami za zanieczyszczenia skutecznie zmniejsza emisje

Nakładanie opłat za zanieczyszczenia na emitentów przemysłowych jest trzy razy skuteczniejsze od obciążania opłatami konsumentów – wynika z najnowszego raportu Kanadyjskiego Instytutu Klimatu.
26.03.2024

PE poparł ograniczenie szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych i dużych gospodarstw rolnych

Parlament Europejski poparł podczas głosowania w Strasburgu nowe przepisy ograniczające szkodliwe emisje z instalacji przemysłowych oraz z dużych gospodarstw hodowlanych trzody chlewnej i ferm drobiu w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
14.03.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

Komisje PE poparły unijne rozporządzenie metanowe. Polscy europosłowie mówią o uratowaniu kopalni w Polsce

Komisje przemysłu i środowiska PE poparły w czwartek tzw. rozporządzenie metanowe. "Śląskie kopalnie nie zostaną zamknięte z dnia na dzień, a takie zagrożenie było realne" - powiedział PAP europoseł Jerzy Buzek (PO).
12.01.2024

COP2. Wysłannik ChRL: nie ma szans na sukces COP28 bez rozwiązania w sprawie paliw kopalnych

Chiński wysłannik ds. klimatu Xie Zhenhua powiedział w sobotę, że jest postęp w złożonych negocjacjach COP28 w sprawie odejścia od paliw kopalnych, jednak podkreślił, iż nie ma szans na sukces szczytu w Dubaju bez rozwiązania w tej sprawie.
09.12.2023

Kraków przestrzega przed zakupem samochodów, które nie spełniają wymogów Strefy Czystego Transportu

Miasto Kraków przestrzega, by "nie dać się nabić w starego diesla" i przed zakupem samochodu sprawdzić, czy spełnia on wymogi Strefy Czystego Transportu (SCT), która ma zacząć obowiązywać od 1 lipca przyszłego roku.
29.10.2023

Chiny. Emisje CO2 wzrosły o 10 proc. mimo ambitnych celów związanych z energią odnawialną

Emisja CO2 w Chinach wzrosła o 10 proc. rok do roku w drugim kwartale 2023 r. – pisze w środę portal Al-Dżazira na podstawie danych brytyjskiej organizacji Carbon Brief. Obecnie Chiny, które zobowiązały się, że do 2060 r. osiągną neutralność węglową, odpowiadają za 30 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Ambitne cele chińskiej energetyki napotykają na znaczne przeszkody - komentują analitycy.
31.08.2023

OZE w blokach – lokalne działania krokiem do transformacji energetycznej Polski

Polscy inżynierowie zaprojektowali proces termomodernizacji starych budynków wielorodzinnych i bloków, dzięki któremu rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę spadną. Jednak, aby specjaliści mogli wprowadzać zmiany technologiczne, kluczowe są decyzje podjęte lokalnie. Istotny jest tu głos świadomych problemów środowiskowych członków spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i mieszkańców.
23.08.2023

W 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

W I kwartale 2023 r. emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wyniosły ogółem 941 mln ton ekwiwalentu CO2, co oznacza spadek o 2,9 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem 2022 r. (969 mln ton ekwiwalentu CO2). Spadek ten nastąpił jednocześnie ze wzrostem PKB UE w I kwartale 2023 r. o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem 2022 r.
22.08.2023

Jak redukować ślad węglowy w budownictwie?

Zielone rozwiązania wpływają na wzrost wartości nieruchomości. I choć coraz częściej mamy do czynienia z pozytywnymi przykładami na polskim rynku, wciąż mamy wiele do nadrobienia. Niestety brak regulacji w tym zakresie nie wpływa pozytywnie na poprawę sytuacji. Tymczasem architekci przekonują, że praca nad rozwiązaniami, które są racjonalne i optymalne kosztowo, pozwoli zmniejszyć ślad węglowy budynku, ale też docelowo obniżyć koszty użytkowania inwestycji.
10.08.2023

Polska zaskarżyła do TSUE dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne dwa unijne akty prawne dotyczące kwestii emisji CO2 – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oba stanowią część pakietu Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE.
09.08.2023

Solidarna Polska: rozszerzenie ETS na budownictwo i transport, to będzie gigantyczna drożyzna

Rozszerzenie unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) na budownictwo i transport będzie oznaczało gigantyczna drożyznę. ETS to spekulacyjny i szkodliwy system, który wpłynie na każdego z nas - ocenił w niedzielę rzecznik prasowy Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.
23.04.2023

Szef ITS: krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, często bywa zasadna (wywiad)

Transport nisko- i zeroemisyjny stanowi remedium na wiele problemów, jednak elektromobilność nie jest pozbawiona wad, a krytyka samochodów elektrycznych, pod kątem oddziaływania na środowisko, bywa często zasadna - ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego prof. Marcin Ślęzak.
22.04.2023

Adamczyk: realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości państw

Realizacja celów klimatycznych w transporcie musi uwzględniać możliwości gospodarek poszczególnych państw - zaznaczył w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Narzucanie przez UE zbyt ambitnych celów klimatycznych może powodować zwiększenie wykluczenia komunikacyjnego - dodał.
14.03.2023

Pilotażowy projekt NASA daje nowe spojrzenie na bilans emisji CO2

W międzynarodowym badaniu, w którym udział wzięło 60 naukowców, wykorzystano dane pomiarowe z misji Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) oraz sieci obserwacji naziemnych. Na ich podstawie określono wahania stężenia dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze w okresie 2015-2020. Dla ponad 50 krajów były to pierwsze dane na temat ich „wkładu” w produkcję gazów cieplarnianych.
13.03.2023

Raport: każdy miliarder emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba

Najbogatszy jeden procent zarobił prawie dwie trzecie bogactwa, które powstało od 2020 roku, czyli prawie dwa razy więcej pieniędzy niż reszta światowej populacji - wynika z nowego raportu Oxfam. Dodatkowo każdy miliarder na świecie emituje milion razy więcej dwutlenku węgla niż przeciętna osoba
26.02.2023

Przemysł motoryzacyjny przekroczy cele Porozumienia Paryskiego o 75 proc.

Przemysł motoryzacyjny może przekroczyć cel 1,5°C w zakresie globalnego ocieplenia określony w Porozumieniu Paryskim o 75 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.
09.02.2023

Grzywna dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych za manipulację emisjami

Niemieckie koncerny motoryzacyjne Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen i Audi zmówiły się w celu manipulowania danymi o emisjach zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikami Diesla – uznał w czwartek urząd antymonopolowy Korei Płd. Trzem koncernom urząd planuje wymierzyć łączną grzywnę w wysokości 42,3 mld wonów (33,48 mln dolarów).
09.02.2023

Dekarbonizacja transportu morskiego w świetle prawa UE

Unia Europejska (dalej: EU) wyznaczyła sobie ambitne cele w zakresie dekarbonizacji sektora transportu morskiego. Transport morski pozostawał jak dotąd jedynym sektorem, w którym UE nie podjęła żadnych konkretnych zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska (ang. European Environment Agency, EEA) i Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (ang. European Maritime Safety Agency, EMSA) z 2021 roku, transport morski odpowiada za 13,5 proc. wszystkich emisji gazów
05.02.2023

PKO BP: skok cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnim kwartale roku sięga 27 proc.

Skok cen uprawnień do emisji CO2 w ostatnim kwartale roku sięga 27 proc. - poinformował w czwartek PKO BP. Analitycy dodali, że rynkowi sprzyjał spadek temperatur w Europie i zwiększone zapotrzebowanie na ciepło, co przyczyniło się do wzrostów cen paliw i energii, w tym węgla.
08.12.2022

Żegluga wzywa unijnych ustawodawców do poszerzenia zakresu systemu handlu emisjami (ETS)

W liście otwartym do decydentów UE przedstawiciele interesów sektora morskiego domagają się, by w ETS dla transportu morskiego uwzględnić cały cykl życia paliw - od pozyskania surowców, przez etap produkcji, na spalaniu skończywszy.
26.11.2022

Wiceprzewodniczący KE: zobowiązania na rzecz ochrony klimatu, przyjęte na COP27, nie są wystarczające

Zobowiązania dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, ustanowione podczas szczytu klimatycznego COP27 w egipskim Szarm el-Szejk, nie są wystarczające - ocenił w niedzielę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans, cytowany przez agencję AP.
20.11.2022

COP27 przyjęła kompromisowy tekst rezolucji wzywającej do „szybkich” redukcji emisji

Konferencja klimatyczna ONZ przyjęła w niedzielę rano deklarację końcową wzywającą do „szybkiej” redukcji emisji gazów cieplarnianych i potwierdzającą cel ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C., informuje AFP.
20.11.2022

TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji

Po tym, jak Greenpeace opublikował raport, w którym twierdzi, że emisje TotalEnergies są czterokrotnie wyższe niż zgłoszone przez firmę, francuski gigant energetyczny podjął decyzję o podjęciu działań prawnych i oskarżył grupę środowiskową o rozpowszechnianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.
05.11.2022

Premier: obniżenie stawek ETS to najprostszy sposób obniżenia cen energii

Domagam się od Komisji Europejskiej realnych działań mających na celu obniżenie cen energii w Europie. Obniżenie stawek systemu handlu emisjami CO2 to najprostsze rozwiązanie; niech KE skończy z polityką, która jeszcze dokłada ciężarów - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
05.09.2022

Szefowa KE: potrzebujemy systemu handlu emisjami, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla

Potrzebujemy unijnego systemu handlu emisjami ETS, żeby zmniejszać emisje dwutlenku węgla; to CO2 powoduje zmiany klimatyczne - oznajmiła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Kopenhadze na spotkaniu premierów państw regionu Morza Bałtyckiego.
31.08.2022

Premier: podczas wizyty we Francji zaproponuję zawieszenie lub zmniejszenie opłat za uprawnienia do emisji CO2

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz kolejny zaproponuje zawieszenie lub zmniejszenie, do poziomu 25-30 euro za tonę, opłat za prawo do emisji CO2. Ma na ten temat rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem podczas zbliżającej się wizyty.
26.08.2022

Premier Morawiecki w "FT": zielona transformacja nie może osłabiać bezpieczeństwa UE

Zielona transformacja nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa europejskiego, które może wymagać nawet tymczasowego powrotu do tradycyjnych źródeł energii, jak węgiel - przekonuje premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w poniedziałek w "Financial Times".
05.07.2022

Rzeszów. MPWiK postawił na energię fotowoltaiczną i ogranicza emisję dwutlenku węgla

Prawie 1,5 tys. ton mniej dwutlenku węgla emituje rocznie rzeszowski MPWiK dzięki farmom fotowoltaicznym. Obecnie firma dysponuje dwoma takimi farmami o powierzchni 4,5 hektara i wieloma mniejszymi instalacjami. Planuje budowę kolejnych.
25.06.2022

Europarlament za celem zerowej emisji dla samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku

Parlament Europejski opowiedział w środę za zmianą norm emisji CO2 i wprowadzeniem zerowej emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 roku. To część pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55 in 2030).
09.06.2022

Komisja PE przyjęła opinię w sprawie mechanizmu CBAM, który ma zapobiec ucieczce emisji CO2

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przyjęła opinię autorstwa europosłanki Izabeli Kloc (PiS) na temat ustanowienia mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji dwutlenku węgla, tzw. CBAM. Ma on zapobiec ucieczce emisji CO2 poza UE.
22.04.2022

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.
18.04.2022

Maersk stawia na statki napędzane metanolem

Gigant żeglugi światowej – Maersk - stawia na bardziej ekologiczne paliwo stosowanej w transporcie towarowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem wydaje się być metanol.
12.03.2022

Premier: kolejny raz przedstawię Radzie Europejskiej nasze postulaty dot. rynku handlu ETS

Po raz kolejny na Radzie Europejskiej przedstawię nasze postulaty, by wyeliminować z rynku handlu ETS wszystkie instytucje spekulujące tym instrumentem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki, który przebywał przy polsko-białoruskiej granicy.
17.02.2022

UOKiK podał wyniki kontroli kotłów na paliwo gazowe i ciekłe

W 2021 roku po raz pierwszy przeprowadzaliśmy kontrolę kotłów na paliwo gazowe i ciekłe. Wynika z niej, że przedsiębiorcy stosują się do wymogów dotyczących emisji substancji niebezpiecznych do środowiska - poinformował w piątek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
04.02.2022

Valean: nasze propozycje pomogą UE ograniczyć emisje z transportu o 90 proc.

Wszystkie nasze propozycje pomogą UE osiągnąć cel ograniczenia emisji z transportu o 90 proc. do 2050 roku, ale poprawią także nasz system transportowy na wiele innych sposobów – oświadczyła unijna komisarz ds. transportu Adina Valean.
31.01.2022

Minister Piotr Nowak: zielona transformacja nie może szkodzić gospodarkom UE

Zielona transformacja nie może szkodzić gospodarkom UE – podkreślał minister rozwoju i technologii Piotr Nowak podczas wizyty w Brukseli. Omawiano tam pakiet Fit for 55 oraz jego wpływ na przemysł, szczególnie motoryzacyjny – przekazał w czwartek resort.
28.01.2022

Wiceminister klimatu: wpływy z ETS trafiają m.in. do przemysłu energochłonnego

25 proc. wpływów z systemu ETS w Polsce trafia w formie rekompensat do przemysłu energochłonnego, w planach są fundusze wsparcia energetyki, na które trafi do 60 proc. wpływów z ETS - poinformował w Sejmie wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński.
28.01.2022

Raport: gaz i spekulacje najsilniej wpłynęły na ceny CO2 w grudniu 2021

Ceny gazu, ale i działania spekulacyjne miały największy wpływ na rynek uprawnień do emisji CO2 i rekordowe ceny oraz silne wahania na nim - ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie z rynku CO2 za grudzień 2021 r.
20.01.2022

Müller: budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55

Budujemy koalicję państw, które sprzeciwiają się niektórym rozwiązaniom pakietu Fit for 55 - mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Chodzi o sprzeciw - jak wskazał - wobec obciążenia transformacją mniej zamożnych obywateli UE.
18.01.2022

Sasin: być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział w czwartek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
14.01.2022

Tusk krytykuje rząd za drożyznę i zapowiada projekty ustaw ws. cen gazu

Lider PO Donald Tusk zapowiedział projekty ustaw, których celem będzie ochrona drobnych przedsiębiorców oraz instytucji typu szpitale, DPS-y lub placówki kulturalne przed skutkami podwyżki cen gazu. Krytykował też rządzących, którzy odpowiadają według niego za drożyznę w Polsce.
12.01.2022

Brukselski think-tank: transformacja energetyczna odbędzie się kosztem wyczerpania surowców

Przejście na gospodarkę bezemisyjną rozwiązuje jeden problem, tworząc drugi, równie poważny - informuje w czwartek brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence. Dążenie do obniżenia emisji dwutlenku węgla spowoduje ekspresowe wyczerpanie złóż niektórych surowców naturalnych, a co za tym idzie, wzrost ich cen - ostrzega.
07.01.2022

Wyznaczone cele redukcji emisji - co dalej?

Osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji oznacza opracowanie zrównoważonej i łatwej w nawigacji mapy do osiągnięcia sukcesu. Prawdziwe pytanie brzmi jednak: od czego zacząć?
03.01.2022

Poznań: 15 mln zł na dopłaty do wymiany starych pieców - ruszył nabór wniosków

15 mln zł na dopłaty do wymiany starych pieców grzewczych przeznaczy w tym roku Poznań w ramach miejskiego programu Kawka Bis. Nabór wniosków o przyznanie wsparcia potrwa od niedzieli do końca lipca.
02.01.2022

W. Brytania i zeroemisyjność: są cele, nie ma strategii

Wielka Brytania przy okazji konferencji klimatycznej COP26 podkreślała, że jako pierwsza z krajów wysoko rozwiniętych zadeklarowała osiągnięcie do 2050 r. zerowej emisji netto, i zachęcała, by inni poszli jej śladem. Tymczasem według ekspertów wcale się nie zbliża do tego celu.
02.01.2022

Koniec z dopłatami do pieców węglowych w programie "Czyste powietrze"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można uzyskać dopłaty do kupna pieca węglowego w ramach programu "Czyste powietrze" - przypomina wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że w 2022 r. Fundusz przeznaczy 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp ciepła.
01.01.2022

Prezes URE: trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze

Trudno wskazać średni poziom zmian taryf na ciepło w całym sektorze - ocenił w rozmowie z PAP prezes URE Rafał Gawin. Jak wskazał, zmiany taryf na prąd i gaz największych podmiotów obrazują sytuację całego rynku, natomiast ciepłownictwo ma znacznie bardziej lokalny charakter.
28.12.2021

Analiza: transakcje kryptowalutami są bardzo energochłonne

Transakcje kryptowalutami są bardzo energochłonne: energia wykorzystana przy jednej transakcji Bitcoin mogłaby zasilać laptop przeciętnej osoby przez 8 godzin dziennie przez 15 lat - wynika z analizy przeprowadzonej przez MoneyTransfers.com.
24.11.2021

Cieplejsza gleba magazynuje mniej węgla

Nowe badania wskazują, że pod wpływem globalnego ocieplenia gleby na całym świecie, które magazynują węgiel, będą go uwalniać - informuje "Nature Communications".
21.11.2021

70 proc. europejskich firm ignoruje cele zerowe netto

Z nowego raportu wynika, że ​​tylko 30 proc. europejskich przedsiębiorstw zobowiązało się do osiągnięcia zera netto do 2050 roku. Ponad dwie trzecie firm korporacyjnych nie podjęło zobowiązań do osiągnięcia zera netto.
14.10.2021

Europoseł Rzońca: nowa polityka klimatyczna UE to czystsze środowisko, ale też wzrost cen energii

Nowa polityka klimatyczna UE to zdrowsze środowisko, ale nie możemy zapominać o kosztach społecznych. Część ludzi nie będzie stać na energię, która podrożeje; nie może być też tak, że koszty transformacji będą większe dla biedniejszych krajów UE niż bogatszych - mówi PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
14.07.2021

Wiceprezes PGE dla "Rzeczpospolitej": nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów

Nie dopuszczamy możliwości zamknięcia kopalni Turów, wierzymy, że znajdą się środki na sprawiedliwą transformację kompleksów Bełchatów i Turów – podkreślił w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" Paweł Śliwa, wiceprezes Polskiej Grupy Energetycznej.
05.07.2021

Innowacyjne narzędzie monitorujące stan powietrza w Europie, obejmuje m.in. 43 polskie miasta

Europejska Agencja Środowiska uruchomiła nowe narzędzie online, pokazujące stan powietrza w ponad 300 miastach w Europie w ciągu 2 lat. W rankingu ujęto 43 polskie miasta; jakość powietrza w żadnym z nich nie klasyfikuje się jako "dobra". Najczystsze Suwałki i Słupsk są w grupie "umiarkowane".
17.06.2021

Utrzymanie trendu mniejszych emisji po odmrożeniu gospodarki pozwoli na zatrzymanie zmian klimatycznych

W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosły globalne emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego. Metan, w połączeniu z dwutlenkiem węgla i innymi gazami cieplarnianymi, może ogrzać ziemską atmosferę o 3 do 4 st. Celsjusza przed końcem tego stulecia. Odpowiadają za to przede wszystkim paliwa kopalne. Tylko w 2020 roku działalność związana z ropą naftową i gazem na całym świecie wyemitowała nieco ponad 70 mln ton metanu do atmosfery. Kluczowe jest, aby przemysł naftowo-gazowy aktywnie ograniczał wpływ na środowisko. Dlatego Międzyn
20.01.2021

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.