Wyznaczone cele redukcji emisji - co dalej?

03.01.2022 10:32 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Wyznaczone cele redukcji emisji - co dalej?

Partnerzy portalu

Wyznaczone cele redukcji emisji - co dalej? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Osiągnięcie celów związanych z redukcją emisji oznacza opracowanie zrównoważonej i łatwej w nawigacji mapy do osiągnięcia sukcesu. Prawdziwe pytanie brzmi jednak: od czego zacząć?

Wyznaczanie celów redukcji emisji (znanych również jako cele oparte na nauce) staje się coraz ważniejsze, ponieważ firmy dążą do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju. Wiele krajów i organizacji nadal zachęca przedsiębiorstwa do wyznaczania celów, aby przyspieszyć proces dochodzenia do zerowej emisji netto i pobudzić gospodarkę.

I chociaż redukcja emisji jest po prostu najkorzystniejszą drogą, jaką należy podążać, to może być trudno wiedzieć, jakie kroki podjąć. Osiągnięcie celów w zakresie redukcji emisji oznacza opracowanie wyważonego i łatwego w nawigacji planu działania. Ale prawdziwe pytanie dotyczy tego, od czego zacząć.

Śledzenie emisji

Aby móc precyzyjnie wyznaczyć cele redukcji, najpierw należy przeanalizować i poznać swoje emisje na wszystkich stopniach działalności. Ta wiedza dotycząca zużycia jest również niezbędna podczas dalszej podróży w kierunku wyznaczonych celów. Śledząc zużycie, firmy muszą brać pod uwagę trzy zakresy emisji. Są one zdefiniowane przez standard korporacyjny Greenhouse Gas (GHG) Protocol ghgprotocol.org

Śledzenie poziomów emisji oznacza możliwość dokładnego pomiaru postępów i wyznaczania kolejnych celów. Raportowanie emisji upewnia również potencjalnych klientów i inwestorów, że firma podejmuje stopniowe kroki w kierunku osiągnięcia celów redukcji emisji. Zrozumienie, na jakim etapie znajduje się firma pod względem uwolnionych i skompensowanych emisji, zwiększa wiedzę na temat trendów w zużyciu energii. A także o tym, gdzie można zwiększyć tę wydajność.

GHG Protocol

GHG Protocol powstał, gdy WRI i WBCSD dostrzegły potrzebę stworzenia międzynarodowego standardu dla korporacyjnego rozliczania i raportowania emisji gazów cieplarnianych pod koniec lat 90-tych. Wraz z dużymi partnerami korporacyjnymi, takimi jak BP i General Motors, w 1998 roku WRI opublikowało raport zatytułowany "Bezpieczny klimat, zdrowy biznes". Określił on program działań mających na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, który obejmował potrzebę znormalizowanego pomiaru emisji gazów cieplarnianych.

Podobne inicjatywy były omawiane na forum WBCSD. Pod koniec 1997 roku kierownictwo WRI spotkało się z przedstawicielami WBCSD i osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia partnerstwa pomiędzy organizacjami pozarządowymi i biznesem, którego celem będzie opracowanie standardowych metod dla rozliczania emisji gazów cieplarnianych. WRI i WBCSD powołały główną grupę sterującą, składającą się z członków grup ekologicznych (takich jak WWF, Pew Center on Global Climate Change, The Energy Research Institute) oraz przemysłowych (takich jak Norsk Hydro, Tokyo Electric, Shell), która miała kierować procesem tworzenia standardu przez wielu interesariuszy.

Pierwsza edycja standardu korporacyjnego, opublikowana w 2001 roku, została zaktualizowana o dodatkowe wytyczne, które wyjaśniają, w jaki sposób firmy mogą mierzyć emisje z energii elektrycznej i innych zakupów energii, a także rozliczać emisje z całego łańcucha wartości. GHG Protocol opracował również zestaw narzędzi obliczeniowych, aby pomóc firmom w obliczaniu ich emisji gazów cieplarnianych i mierzeniu korzyści z projektów łagodzących zmiany klimatyczne.

Porozumienie paryskie, przyjęte w ramach Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCC) w grudniu 2015 roku, zobowiązuje uczestniczące w nim wszystkie kraje do ograniczenia globalnego wzrostu temperatury, dostosowania się do już zachodzących zmian i regularnego zwiększania wysiłków w czasie. GHG Protocol rozwija standardy, narzędzia i szkolenia online, które pomagają krajom i miastom śledzić postępy w realizacji ich celów klimatycznych. Jest to pod wieloma względami pomocne narzędzie.

Redukcja gazów cieplarnianych

Po analizie swojego zużycia i ustaleniu celów kolejnym etapem jest rozpoczęcie procesu redukcji. Każdy biznes jest wyjątkowy, co oznacza, że każdy potrzebuje indywidualnych - specyficznych, zrównoważonych rozwiązań.

Przejście na odnawialne źródła energii, wybór bardziej ekologicznego transportu i większa świadomość w zakresie wydajności urządzeń pomogą zredukować emisję gazów cieplarnianych do minimum.

Wzrost efektywności energetycznej przedsiębiorstwa jest najkorzystniejszą rzeczą, jaką może zrobić firma, pod względem aspektów społecznych, środowiskowych i ekonomicznych. Łącząc zależność od odnawialnych źródeł energii, efektywność energetyczną i kompensację emisji dwutlenku węgla, firmy mogą wyprzedzać trendy i budować silne relacje z klientami.

Raportowanie postępów

Raportowanie postępów może być ostatnim krokiem na drodze do zrównoważonego rozwoju, ale w żadnym wypadku nie jest mniej ważne niż pozostałe. Firmy muszą śledzić swoje procesy redukcji emisji, nie tylko po to, by wiedzieć, które cele zostały osiągnięte, ale także po to, by zobaczyć, jakie kroki należy jeszcze podjąć, aby osiągnąć zero netto na każdej płaszczyźnie.

Można również pójść o krok dalej, upubliczniając swoje raporty. Upublicznienie postępów zyskuje uznanie ze strony biznesu i w perspektywie czasu może przynieść korzyści finansowe. Możliwość reklamowania się jako firma zrównoważona pod względem emisji, często angażuje szersze grono świadomych ekologicznie odbiorców. Dzięki całkowitej przejrzystości w kwestii postępów na drodze do osiągnięcia poziomu zerowego netto, potencjalni klienci są jeszcze bardziej zachęcani do korzystania z produktów i usług firmy.

Wyznaczanie ambitnych celów może wydawać się wyzwaniem, ale są one niezwykle pozytywne.

Posiadanie wydajnego i skutecznego planu zarządzania emisjami jest niezbędne w dążeniu do zerowego bilansu netto.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.