Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Strona główna Transport, Elektromobilność Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim

Partnerzy portalu

Już za kilka dni drony będą monitorować emisje ze statków na Morzu Bałtyckim - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Karel Vh/Unsplash

Flota zaawansowanych technologicznie, wyspecjalizowanych dronów zostanie wykorzystana do monitorowania emisji ze statków handlowych na Morzu Bałtyckim.

Zaplanowana na dużą skalę kampania, której planowane rozpoczęcie jest na koniec tego miesiąca, zostanie prowadzona przez niemiecką Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną (Federal Maritime and Hydrographic Agency)  wraz z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Morskiego (European Maritime Safety Agency - EMSA).

Przez okres trzech miesięcy wyposażone w wysokospecjalistyczne czujniki drony będą startować z ośrodka Staberhuk należącego do Niemieckich Sił Zbrojnych na wschodnim wybrzeżu Fehmarn i przelatywać nad wybranymi statkami pływającymi w rejonie Fehmarn i Kadetrinne/Kadetrenden, aby zmierzyć zawartość siarki w emitowanych spalinach. W ten pośredni sposób będzie można określić zawartość siarki w paliwie okrętowym, która nie może przekraczać poziomu 0,10 proc. w Bałtyckim Obszarze Kontroli Emisji (Baltic Sea Emission Control Area - SECA).

Wyniki pomiarów będą udostępniane w czasie rzeczywistym właściwym organom we wszystkich portach europejskich za pośrednictwem THETIS-EU - systemu informacji o kontroli państwa portu prowadzonego przez EMSA, dzięki czemu statki będą mogły zostać specjalnie wytypowane do inspekcji w następnym porcie, do którego zawiną, a tam będzie można pobrać próbki paliwa do badań. Jeżeli udowodnione zostanie naruszenie surowych limitów zawartości siarki, odpowiedzialnym za to osobom grożą wysokie kary finansowe.

Oprócz pomiarów spalin ze statków pozyskiwane będą również wielospektralne zdjęcia lotnicze, które pozwolą na trójwymiarowe mapowanie strefy brzegowej, a także w przypadku płytkich obszarów na pozyskanie danych batymetrycznych. W ramach prowadzonej równolegle kampanii badawczej z wykorzystaniem dronów niemiecka służba hydrograficzna zweryfikuje możliwość pozyskania informacji uzupełniających ze zdjęć lotniczych.

Loty dronów będą obsługiwane przez norweską firmę Nordic Unmanned. Technologia czujników i możliwości analizy pomiarów emisji zostały dostarczone przez duńską firmę Explicit ApS.

 

Źródło: deutsche-flagge.de; marinelink.com

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.