Wynik wyszukiwania - "odszkodowanie" - Wiadomości

PE poparł ograniczenie szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych i dużych gospodarstw rolnych

Parlament Europejski poparł podczas głosowania w Strasburgu nowe przepisy ograniczające szkodliwe emisje z instalacji przemysłowych oraz z dużych gospodarstw hodowlanych trzody chlewnej i ferm drobiu w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
14.03.2024

Aktywiści klimatyczni składają Lufthansie "ofertę": zapłacą za blokadę lotnisk, jeśli linie lotnicze pokryją koszty emisji CO2

Aktywiści klimatyczni z grupy "Ostatnie Pokolenie" złożyli Lufthansie "ofertę" w związku z roszczeniami o odszkodowanie z powodu akcji protestacyjnych. Ogłosili, że są gotowi zapłacić 740 tys. euro żądanego odszkodowania, ale w zamian Lufthansa musiałaby pokryć wielomiliardowe roczne koszty społeczne emisji CO2.
19.12.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

Ekstremalna pogoda powoduje coraz większe straty majątkowe [WIDEO]

Wiosną i latem, kiedy ekstremalna pogoda najbardziej daje się we znaki, liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom z tytułu polis majątkowych rośnie kilkukrotnie. Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej ubezpieczają dom lub mieszkanie na taką ewentualność. Jednak suma ubezpieczenia zawarta w polisie sprzed kilku lat dziś może już nie wystarczyć na pokrycie strat wywołanych wichurą czy gradobiciem, ponieważ inflacja z ostatnich lat przełożyła się na skokowy wzrost cen materiałów i usług budowlanych – zauważa
21.07.2023

Senat opowiedział się za odrzuceniem ustawy o elektrowniach szczytowo-pompowych

W czwartek Senat podjął uchwałę o odrzuceniu o elektrowniach szczytowo-pompowych, która miałaby usprawnić budowę takich obiektów, by mogły być wykorzystywane, jako magazyny energii.
11.05.2023

Połączone senackie komisje odrzuciły ustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych

W czwartek połączone komisje senackie odrzuciły ustawę o elektrowniach szczytowo-pompowych, która ma usprawnić budowę takich obiektów, by mogły być wykorzystywane jako magazyny energii.
11.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
04.05.2023

Komisja energii pozytywnie o poprawkach PiS do projektu o ESP

Sejmowa komisja energii pozytywnie zarekomendowała w czwartek wszystkie, zgłoszone przez klub PiS w drugim czytaniu poprawki do projektu ustawy o inwestycjach w elektrownie szczytowo-pompowe. Poprawki w większości mają charakter porządkujący i legislacyjny.
14.04.2023

PiS proponuje dalsze usprawnienia przy budowie elektrowni szczytowo-pompowych

W trakcie drugiego czytania ustawy dot. ułatwień w budowie elektrowni szczytowo-pompowych poseł Marek Suski (PiS) poinformował, że jego klub złoży poprawki, które - jak powiedział - mają dodatkowo usprawnić takie inwestycje. Projekt został odesłany ponownie do komisji.
13.04.2023

Projekt specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych - do drugiego czytania

Sejmowa komisja ds. energii przyjęła w czwartek projekt specustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według resortu klimatu i środowiska takie elektrownie są niezbędne do stabilizacji systemu i odnawialnych źródeł energii.
10.03.2023

Komisja sejmowa negatywnie o większości poprawek Senatu do ustawy o inwestycjach w obiekty jądrowe

Komisja sejmowa zaopiniowała negatywnie 6 z 7 poprawek Senatu do ustawy o obiektach energetyki jądrowej. Posłowie nie zgodzili się m.in. na zmiany dotyczące odszkodowań w związku z tymi inwestycjami.
07.03.2023

Rząd na najbliższym posiedzeniu ma się zająć specustawą dot. elektrowni szczytowo-pompowych

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma się zająć projektem specjalnej ustawy dotyczącej budowy elektrowni szczytowo-pompowych (ESP). Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska ich budowa jest niezbędna, by skutecznie zarządzać energią z odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.02.2023

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w energetykę jądrową wraca do Sejmu

Senat przyjął w czwartek z poprawkami nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ustawa ma w opinii rządu m.in. ograniczyć ryzyka przy budowie elektrowni jądrowych. Poprawkami Senatu zajmie się Sejm.
10.02.2023

Tauron: roszczenia Rafako nie mają żadnego uzasadnienia

Roszczenia firmy Rafako, która w piątek wezwała Tauron do zapłaty 857,6 mln zł, nie mają żadnego uzasadnienia biznesowego, prawnego i logicznego – ocenia Tauron. Deklaruje przy tym wolę dalszych rozmów z Rafako o harmonogramie usunięcia usterek bloku w Jaworznie i przedłużeniu gwarancji bankowych.
15.01.2023

Shell zapłaci 16 mln dolarów za wyciek z rurociągów w Nigerii

We wspólnym oświadczeniu z holenderskim oddziałem organizacji Friends of the Earth, Shell poinformował, że wypłaci 15,9 miliona dolarów (15 mln euro) dla nigeryjskich społeczności, które ucierpiały w wyniku wielu wycieków z rurociągów w delcie Nigru.
25.12.2022

Ekspert: Opozycyjna komisja węglowa

Transformacja energetyczna jest jak pole minowe. Odejście węgla to gigantyczne wyzwanie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Budowanie kompromisu w obszarze, w którym ściera się tak wiele sprzecznych interesów powinno być absolutnym priorytetem. Dekarbonizacja Polski, bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, zmiany strukturalne i ochrona klimatu powinny znaleźć się w deklaracji programowej opozycji demokratycznej na przyszłoroczne wybory.
28.09.2022

"The Guardian": bogaci truciciele klimatu powinni płacić odszkodowania Pakistanowi za powodzie

Bogate państwa, które nie wypełniły swoich obietnic dotyczących redukcji emisji są odpowiedzialne za załamanie klimatu i ponurą wizję przyszłości świata powinny płacić odszkodowania krajom, które nawiedziły niszczycielskie powodzie, powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla "Guardiana" Sherry Rehman, minister ds. zmian klimatu Pakistanu.
04.09.2022

Europa wysycha!

Prawie połowa terytorium Europy jest objęta stanem ostrzegawczym, a dla kolejnych 17 proc. obszarów wydano ostrzeżenie alarmowe w związku z trwającą suszą – pokazuje nowy raport Globalnego Obserwatorium Susz, przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej.
25.08.2022

Prawo.pl: ubezpieczenie uchroni przedsiębiorcę przed kosztami w przypadku spowodowania szkód w środowisku naturalnym

Jeżeli uda się ustalić sprawcę szkód w Odrze, poniesie gigantyczne koszty – zauważa Prawo.pl. W opinii ekspertów portalu zapobieganie katastrofom ekologicznym nie zawsze się jednak udaje, a koszty ich naprawy są bardzo wysokie. Firmy mogą jednak ubezpieczyć się na wypadek wyrządzenia szkód w środowisku.
19.08.2022

Zmiany klimatu napełniają kieszeń ubezpieczycieli

Wzrost szkód katastroficznych, który był wyraźny już w ubiegłym roku, w tym okazał się jeszcze wyższy. Burze, gradobicia, powodzie i lokalne podtopienia, wichury, trąby powietrzne czy pożary wywołane suszą spowodowały, że w I półroczu liczba szkód katastroficznych zgłaszanych ubezpieczycielom w ramach polis majątkowych i komunikacyjnych wzrosła o kilkadziesiąt procent.
09.08.2022

Bułgaria traci dziennie 1,5 mln lewów przez opóźnienie budowy połączenia gazowego z Grecją

Bułgarska gospodarka traci dziennie 1,5 mln lewów (750 tys. euro) z powodu opóźnienia eksploatacji interkonektora z Grecją, którym do kraju powinien płynąć azerski gaz. Poinformował o tym w piątek w parlamencie minister energetyki Aleksanader Nikołow.
07.01.2022

Coraz więcej zagrożeń rolnictwa spowodowanych zmianami klimatu

W rolnictwie coraz większe ryzyko stwarzają zmiany klimatu i związane z nimi gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susze, gradobicia, wichury, powodzie i deszcze nawalne. Jednym z podstawowych zagrożeń dla rolniczego mienia są też pożary, których liczba sukcesywnie rośnie. Budynki, które wchodzą w skład gospodarstwa, rolnik musi ubezpieczać obowiązkowo, ale pozostałe mienie, np. maszyny i sprzęt, zwierzęta gospodarskie, ziemiopłody czy zgromadzone zapasy, może objąć dobrowolną polisą.
22.11.2021

Przemysł wydobywczy pozywa rządy za działania na rzecz klimatu i środowiska

Rządy na całym świecie muszą stawić czoła pozwom sądowym w związku z różnymi decyzjami i posunięciami mającymi na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochronę środowiska, które zdaniem koncernów paliw kopalnych mogą zaszkodzić ich zyskom. Jednym z krajów pozwanych o odszkodowanie jest Słowenia.
25.09.2021

PZU będzie ubezpieczać instalacje fotowoltaiczne m.in. gospodarstw domowych

PZU wprowadza ubezpieczenie m.in. dla gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, które wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne lub pompy ciepła do produkcji energii na własny użytek - poinformowała w środę spółka.
16.09.2021

WIG20 odbił po serii spadków; wzrostom przewodziła energetyka

Po trzech spadkowych sesjach WIG20 zyskał w poniedziałek 1,4 proc. i na fali dobrych nastrojów, panujących na rynkach zagranicznych, ponownie zbliżył się do górnego ograniczenia konsolidacji. Wzrostom na GPW przewodziły spółki energetyczne, a także górnicze, odzieżowe i banki.
24.08.2021

Zmiany klimatu zbierają żniwa - gwałtowne zjawiska pogodowe powodują coraz więcej szkód.

Aż 83 proc. Polaków uważa, że ubezpieczenie przydaje się w czarnej godzinie, a w czasie pandemii ten odsetek wzrósł o 5 p.p. Oprócz ciężkiej choroby czy wypadku komunikacyjnego Polacy coraz bardziej obawiają się też zmian klimatu, gwałtownych zjawisk pogodowych i ich następstw. Dotyczy to już 64 proc. badanych – wynika z lipcowego raportu PIU i firmy doradczej Deloitte „Mapa ryzyka Polaków”.
23.07.2021

W czwartek kolejna runda rozmów o umowie społecznej dla górnictwa

Przedstawiciele rządu i górniczych związków w czwartek, i prawdopodobnie także w piątek, będą kontynuować rozmowy na temat umowy społecznej, która m.in. określi szczegóły rozpisanego do 2049 r. wygaszania kopalń węgla kamiennego oraz transformacji Śląska.
17.03.2021

W Izraelu zamknięto wszystkie plaże po wycieku ropy z nieznanego statku

Po wycieku ropy naftowej z nieidentyfikowanego dotąd statku Izrael w niedzielę zamknął wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Wyciek ropy, który zdewastował wybrzeże, urzędnicy nazywają jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju.
22.02.2021

Brytyjski sąd przyznał odszodowanie Zambijczykom

W ramach porozumienia prowadząca kopalnie miedzi w północnej Zambii firma Konkola Copper Mines i jej brytyjski właściciel - Vedanta Resources wypłacą odszkodowania ponad 2,5 tys. mieszkańcom terenów dotkniętych zanieczyszczeniem wód spowodowanym przez wydobycie - informuje portal africanews.
12.02.2021

Przełomowy wyrok we Francji: państwo skazane za niedociągnięcia w walce ze zmianami klimatu

Po raz pierwszy w historii Francji sąd w Paryżu uznał, że państwo winne jest „karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych". Organizacje ekologiczne określają wyrok trybunału administracyjnego, jako „historyczny”.
03.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.