Wynik wyszukiwania - "przemysł " - Wiadomości

Polski przemysł zasługuje na mądrą politykę przemysłową w rozwoju offshore

Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
30.10.2023

Czy polski przemysł ma plan, jak odejść od węgla?

Jak obecnie wygląda sytuacja w zakładach przemysłowych korzystających z węgla w procesach technologicznych w kontekście transformacji energetycznej? Czy polskie przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje pozwalające na odejście od tego paliwa? Firma DUON już po raz drugi przeprowadziła badanie dotyczące znajomości nowych standardów, planowanych zmian oraz wyzwań, jakie stoją przed polskim przemysłem.
12.09.2023

Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

Wraz z istotnym wkładem w gospodarkę rzędu 3,8 mld zł rocznie oraz szeregiem aktywności lokalnych – na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i sportu – sektor cementowy wpisuje się to w zrównoważony rozwój. Aby zaprezentować dobre praktyki oraz działania branży z tego obszaru Stowarzyszenie Producentów Cementu stworzyło dedykowaną platformę SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.
14.05.2023

KONGRES MOVE: Polski przemysł motoryzacyjny musi zachować konkurencyjność

Najwięksi uczestnicy procesu transformacji na elektromobilność w Polsce, spotkali się w Poznaniu na kongresie MOVE 2023 - International Mobility Congress na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Producenci podkreślali, że do osiągnięcia sukcesu zeroemisyjności niezbędna jest tania i czysta energia oraz dostęp do energii odnawialnej. W rozmowach ze stroną rządową mówiono także o konieczności wprowadzenia programów wsparcia i specjalnych rozwiązań, po to, aby zachować konkurencyjność sektora przemysłu motoryzacyjnego.
03.04.2023

Ramboll wspiera przemysł cementowy w CCS

Jeden z największych na świecie producentów cementu i jedyny w Szwecji, Heidelberg Materials, ma zamiar ograniczyć wszystkie emisje CO2 w swojej cementowni w Slite do 2030 roku. Firma Ramboll została wybrana przez Heidelberg Materials w celu zapewnienia specjalistycznej ekspertyzy wspierającej obecne studium wykonalności wielkoskalowego projektu CCS.
30.03.2023

TotalEnergies i Holcim Belgia będą dekarbonizować ciężki przemysł pływającą fotowoltaiką

TotalEnergies i Holcim Belgium podjęły pierwszy krok w kierunku dekarbonizacji cementowni Obourg w Belgii poprzez budowę pływającej farmy fotowoltaicznej, która będzie dostarczać czystą energię dla zakładu.
06.03.2023

MAE: przemysł paliw kopalnych robi za mało, by ograniczyć emisję metanu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) oskarżyła we wtorek przemysł paliw kopalnych, że robi zbyt mało dla zmniejszenia emisji metanu i osłabia tym samym światowe wysiłki na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.
22.02.2023

Przemysł motoryzacyjny przekroczy cele Porozumienia Paryskiego o 75 proc.

Przemysł motoryzacyjny może przekroczyć cel 1,5°C w zakresie globalnego ocieplenia określony w Porozumieniu Paryskim o 75 proc., jeśli nie zostaną podjęte żadne działania.
09.02.2023

Deloitte: globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
03.02.2023

Siemens Gamesa: Europejski przemysł wiatrowy w krytycznej sytuacji, akcjonariusze wycofują się z rynku

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Siemens Gamesa, które odbyło się w Bilbao 25 stycznia, 98,43 procentami głosów akcjonariuszy uczestniczących w walnym zgromadzeniu osobiście lub przez pełnomocników zatwierdzono wycofanie spółki z giełdy.
27.01.2023

Przemysł oponiarski chce zmniejszać swój ślad węglowy. Kluczem recykling opon oraz poszukiwanie nowych i trwałych materiałów

Producenci opon podejmują coraz więcej inicjatyw mających na celu ograniczenie śladu węglowego produktów. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest rozwój niskoemisyjnych metod wytwarzania między innymi sadzy technicznej. Taką technologią dysponuje polska spółka, która odzyskuje ją w procesie pirolizy ze zużytych już opon. W najbliższym czasie Contec ma w planach uruchomienie nowych linii produkcyjnych i kolejnych zakładów. Równolegle nie ustają poszukiwania innowacyjnych rozwiązań pozwalających wydłużyć żywotność opon, a
18.01.2023

"Przemysł energochłonny - OZE" - rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego

Od 25.11.2022r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Przemysł energochłonny - OZE”. Program dedykowany jest przedsiębiorcom w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162, z późn zm.) posiadającym tytuł prawny do instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w rozumieniu ustawy z dnia 12 czerwca 2015r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1092, z późn. zm.), wynikającym
29.11.2022

Rusza nabór dla Programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Przemysł dla transformacji – zwiększenie potencjału przedsiębiorstw do produkcji rozwiązań zero i niskoemisyjnych”.
25.10.2022

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
24.10.2022

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji

Polski przemysł zyska na zielonej transformacji - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócili uwagę, że wartość naszego eksportu akumulatorów elektrycznych w ub. r. wyniosła 8,7 mld dol., co dało Polsce drugie, po Chinach, miejsce na świecie.
15.10.2022

Przemysł motoryzacyjny szykuje się na technologiczne zmiany. Przyszłością są auta w pełni autonomiczne i całkowicie bezemisyjne

– Trendami, które zdominują transport przyszłości, będą elektromobilność i automatyzacja poruszania się samochodem – mówi Tomasz Mucha z Mercedes-Benz Polska. Jak wskazuje, to efekt rosnącej świadomości ekologicznej, wymogów regulacyjnych i rozwoju technologicznego, bo sztuczna inteligencja już dziś znajduje w motoryzacji coraz więcej zastosowań. To, jak może wyglądać ta branża pod koniec XXI wieku, ilustruje opracowany przez Mercedesa futurystyczny pojazd koncepcyjny F 015, który można zobaczyć na wystawie w warszawskim Centrum
21.09.2022

Polski przemysł potrzebuje OZE, by utrzymać konkurencyjność

Utrzymanie konkurencyjności polskiego przemysłu wymaga zapewnienia odpowiedniej ilości czystej energii, by obniżyć jej koszt oraz emisyjność produkcji w Polsce, piszą w raporcie „Zielone koło ratunkowe. Dostęp do czystej energii warunkiem konkurencyjności polskiego przemysłu” analitycy think-tanku WiseEuropa i fundacji RE-Source Poland Hub.
06.09.2022

Przemysł i sektor budowalny przechodzą w kierunku OZE

77 proc. firm z branży przemysłu, budownictwa i centrów danych na całym świecie przewiduje zmianę źródeł energii - wynika z badania firmy energetycznej Eaton. Obecnie już 1/4 firm z tych sektorów czerpie energie głównie ze źródeł odnawialnych.
01.09.2022

Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Robert Gordon University (RGU), trzy nowe technologie niskoemisyjne mogą wygenerować 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym w Wielkiej Brytanii do 2030 roku. Problemem może się okazać podatek od zysków nałożone na spółki energetyczne.
27.07.2022

Sektor ochrony zdrowia zatruwa środowisko bardziej niż lotnictwo czy przemysł stoczniowy. Szpitale potrzebują planu zielonej transformacji

Co piąty szpital w Polsce ma ponad 70 lat i nie jest energooszczędny. Stan tych budynków ma znaczenie nie tylko dla zdrowia pacjentów, lecz również kondycji środowiska naturalnego. Poza dużym zużyciem energii obciążeniem jest również łańcuch dostaw dla szpitalnej gastronomii czy brak odpowiedniej gospodarki odpadami medycznymi.
05.07.2022

Jedna z największych na świecie pomp ciepła zrewolucjonizuje przemysł i zmniejszy emisje

BASF i MAN Energy Solutions zawarły strategiczne partnerstwo w celu realizacji budowy pompy ciepła na skalę przemysłową w zakładzie BASF w Ludwigshafen. Projekt ten ma w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, wprowadzenia technologii o niskiej emisji CO2 w produkcji chemicznej oraz zmniejszenia zużycia gazu ziemnego w zakładzie. W pierwszym etapie partnerzy projektu przeprowadzają studium wykonalności, które ma zostać ukończone już w 2022 roku.
05.07.2022

KGHM: Przemysł potrzebuje energii jądrowej

OZE nie są odpowiedzią dla ciężkiego przemysłu na zaopatrzenie w energię, bo nie ma słońca w nocy, wiatr też nie wieje cały czas, więc musimy mieć uzupełnienie w postaci SMR-ów - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą” prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.
30.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? PTMEW: Udało się skonsolidować polski przemysł offshore wind

W rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej ważną rolę odgrywają stowarzyszenia branżowe. To one niejednokrotnie są głosem sektora z rozważaniach na temat przyszłości morskiej energetyki wiatrowej, debatach na temat bieżących wyzwań, oraz w pracach nad regulacjami. W Polsce od wielu lat działa Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW). Czym się zajmuje? Jak ocenia zaangażowanie polskich firm w sektorze offshore wind? Jakie są plany PTMEW na 2022 roku? Pytamy Jakuba Budzyńskiego, wiceprezesa organizacji.
04.04.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

Nowoczesny przemysł wymaga nowoczesnych rozwiązań

Początek listopada to tradycyjnie czas spotkań profesjonalistów i ekspertów zajmujących się różnymi gałęziami przemysłu. Wszystko za sprawą Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych – Warsaw Industry Week (8-10 listopada). Wśród dostawców, którzy wezmą udział w wydarzeniu, jest firma Schneider Electric. Specjaliści z pionów Industry oraz Secure Power zaprezentują technologie dla przemysłu maszynowego i automatyki procesowej, a także NetShelter WX 6U, czyli rozwiązania umożliwiającego innowacyjne wdrażanie serw
04.11.2021

Przemysł winiarski ma naturalnego sojusznika w walce z gryzoniami – są nim sowy

Produkcja wina to proces czasochłonny i wymaga niezwykłej staranności oraz dbania o szczegóły. Wiedzą o tym doskonale winiarze, którzy muszą zwracać szczególną uwagę na glebę, opady deszczu, odpowiedni dostęp do światła słonecznego, ale również na gryzonie takie jak susły czy myszy. Okazuje się, że winiarze mogą mieć naturalnego sojusznika w tej walce.
25.10.2021

Przemysł wydobywczy pozywa rządy za działania na rzecz klimatu i środowiska

Rządy na całym świecie muszą stawić czoła pozwom sądowym w związku z różnymi decyzjami i posunięciami mającymi na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i ochronę środowiska, które zdaniem koncernów paliw kopalnych mogą zaszkodzić ich zyskom. Jednym z krajów pozwanych o odszkodowanie jest Słowenia.
25.09.2021

Przemysł ciężki w Polsce podoła wyzwaniom transformacji

Przed polskim przemysłem ciężkim są ogromne szanse na rozwój, m.in. w innowacyjnych technologiach, a jednocześnie kilka dużych wyzwań związanych chociażby z polityką klimatyczną – uznali uczestnicy dyskusji, która odbyła w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
27.08.2021

Przemysł metalurgiczny musi ograniczyć o 75 proc. emisje CO2, aby zrealizować cele klimatyczne

Emisje CO2 w sektorze metalurgicznym muszą spaść o 75 proc. w stosunku do obecnego poziomu, aby ograniczyć wzrost średniej globalnej temperatury na powierzchni Ziemi o 2 stopnie Celsjusza – przekonuje firma konsultingowa Wood Mackenzie.
13.08.2021

UK dekarbonizuje przemysł ciężki inwestując w technologię nuklearną

Rządowa inwestycja ma na celu uruchomienie technologii nuklearnej w ciągu następnej dekady, w ramach dążenia do dekarbonizacji przemysłu ciężkiego.
01.08.2021

Rekordy cen emisji CO2 uderzają w polski przemysł i energetykę

Ceny uprawnień do emisji CO2 pobiły w ubiegłym tygodniu rekord, osiągając prawie 59 euro za tonę. Jeszcze na początku 2018 roku były na poziomie kilku euro. Stały, wyraźny wzrost bezpośrednio przekłada się na podwyżki cen energii i dotkliwie odczuwają go przedsiębiorstwa, zwłaszcza duzi, przemysłowi odbiorcy energii.
16.07.2021

Czy unijna strategia bioróżnorodności uderzy w polski przemysł drzewny?

W Polsce chronione obszary Natura 2000 zajmują ok. 20 proc. powierzchni kraju. Zgodnie z unijną Strategią Bioróżnorodności 2030 ochroną trzeba będzie objąć jeszcze ok. 3 mln ha – wynika z szacunków Lasów Państwowych.
23.06.2021

Kosmiczne technologie wykorzysta rolnictwo, przemysł i energetyka

W 2030 roku po orbicie okołoziemskiej może krążyć nawet 60 tys. satelitów. Własne satelity na orbicie umieści także polska firma SatRevolution. W tym roku planuje wystrzelić łącznie 14 satelitów polskiej konstelacji STORK na pokładach Virgin Orbit oraz SpaceX Falcon 9.
28.05.2021

Przemysł cementowy w Polsce podąża droga neutralności klimatycznej

Od 2021 roku branża cementowa w Polsce staje przed nowymi wyzwaniami. Właśnie rozpoczęła trzy dekady przemian w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Zmaga się także z problemami, które - oprócz pandemii COVID-19 - występują w otoczeniu biznesowym m.in. rosnące koszty zakupu uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny energii i brak ich rekompensat czy rosnący lawinowo import cementu do Polski spoza Unii Europejskiej. „Po niższej sprzedaży spowodowanej długą i mroźną zimą, rok 2021 może zakończyć się 1,8% spadki
29.04.2021

Przemysł jądrowy, organizacje pozarządowe i szereg państw oczekują atomu w taksonomii

Kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, siedem państw członkowskich UE, branża jądrowa oczekują od Komisji Europejskiej równego potraktowania wszystkich zeroemisyjnych technologii energetycznych i włączenia atomu do tzw. taksonomii Zielonego Ładu.
04.04.2021

Przemysł energochłonny liczy na szybką nowelizację Ustawy o rynku mocy

Liczymy, że w najbliższych tygodniach gotowy będzie projekt stosownej nowelizacji Ustawy o rynku mocy, by wiosną nowe rozwiązania mogły wejść w życie” – powiedział PAP prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach.
04.02.2021

Polski przemysł chemiczny planuje zielone inwestycje, m.in. w wykorzystanie wodoru

Wzrost wykorzystania wodoru jako potencjalnie najważniejszy obszar wskazywali przedstawiciele wielkiej chemii podczas debaty Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego o inwestycjach w kierunku zielonej transformacji.
24.11.2020

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • DAMEKS

    Gdańsk, ul. ul.ks Leona Miszewskiego 12/13 , tel.: +48 607 039 008

Dziękujemy za wysłane grafiki.