Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Strona główna Energetyka, OZE Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Partnerzy portalu

Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Robert Gordon University (RGU), trzy nowe technologie niskoemisyjne mogą wygenerować 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym w Wielkiej Brytanii do 2030 roku. Problemem może się okazać podatek od zysków nałożone na spółki energetyczne. 

Wielka Brytania w ostatnich latach znacznie podkreślała znaczenie inwestycji w sektor offshore. W związku z rodzącymi się nowymi specjalizacjami liczy na zatrudnienie obywateli w kraju i z granicą. Według badań przeprowadzonych przez RGU wiele nowych miejsc pracy związanych z nowymi technologia morskimi i zeroemisyjnymi powstanie w społecznościach nadmorskich rozciągających się w całej Wielkiej Brytanii od Wschodniej Anglii, północno-wschodniej Anglii, północno-wschodniej Szkocji, aż do Merseyside i północnej Walii.

Instytut Transformacji Energetycznej RGU przyjrzał się potencjalnym korzyściom płynących z rozwoju trzech technologii energetycznych – wodoru, technologii CCUS oraz elektryfikacji platform gazowych i naftowych. 

Osoby pracujące przy produkcji wodoru, transporcie i składowaniu CO2 oraz projektach elektryfikacji platform oil&gas stanowiłyby do 2030 roku blisko 15 proc. wszystkich pracowników brytyjskiego sektora offshore.

W zależności od poziomu inwestycji, oznacza to 8 - 26 tys. nowych miejsc pracy w energetyce, które powstaną do 2030 roku z powodu działań gospodarczych związanych z przetwarzaniem, transportem i składowanie dwutlenku węgla (CO2). 

Branża musi teraz stawić czoła rządowym regulacjom Energy Profits Levy, na podstawie który będzie musiała przekazywać 65 proc. zysków z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na morzu do budżetu państwa. W ocenie branży operatorzy naftowi i gazowi będą mieli mniej pieniędzy na inwestycje w nowe technologie. Badania RGU poprzedzały wprowadzenie podatku od zysków energetycznych, którego implikacje nie zostały ujęte w analizie. Organizacja branżowa OEUK ostrzegła, że podatek ten będzie kosztował branżę co najmniej 5 miliardów funtów tylko w tym roku, a więc może zniechęcić do inwestycji niezbędnych dla nowych technologii w nadchodzących latach.  

– To badanie pokazuje, że pracownicy sektora offshore w Wielkiej Brytanii są w centrum transformacji energetycznej. Transition Deal na Morzu Północnym ma potencjał, aby wykorzystać wiedzę naszych pracowników sektora naftowego i gazowego do realizacji czystszych źródeł energii, które pomogą nam osiągnąć nasze cele klimatyczne. Jednak nowy podatek od zysków energetycznych zaproponowany przez rząd brytyjski grozi podważeniem tych założeń – powiedziała Katy Heidenreich, dyrektora OEUK ds. łańcucha dostaw i operacji.

Źródło: Offshore Energies UK

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23140,00 $ tona 1,60% 21 mar
 Cynk 2896,00 $ tona -0,96% 21 mar
 Aluminium 2234,00 $ tona -0,13% 21 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.