Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Strona główna Energetyka, OZE Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy

Partnerzy portalu

Inwestycje w brytyjski przemysł offshore mogą wygenerować 26 tys. miejsc pracy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Robert Gordon University (RGU), trzy nowe technologie niskoemisyjne mogą wygenerować 26 tys. nowych miejsc pracy w sektorze energetycznym w Wielkiej Brytanii do 2030 roku. Problemem może się okazać podatek od zysków nałożone na spółki energetyczne. 

Wielka Brytania w ostatnich latach znacznie podkreślała znaczenie inwestycji w sektor offshore. W związku z rodzącymi się nowymi specjalizacjami liczy na zatrudnienie obywateli w kraju i z granicą. Według badań przeprowadzonych przez RGU wiele nowych miejsc pracy związanych z nowymi technologia morskimi i zeroemisyjnymi powstanie w społecznościach nadmorskich rozciągających się w całej Wielkiej Brytanii od Wschodniej Anglii, północno-wschodniej Anglii, północno-wschodniej Szkocji, aż do Merseyside i północnej Walii.

Instytut Transformacji Energetycznej RGU przyjrzał się potencjalnym korzyściom płynących z rozwoju trzech technologii energetycznych – wodoru, technologii CCUS oraz elektryfikacji platform gazowych i naftowych. 

Osoby pracujące przy produkcji wodoru, transporcie i składowaniu CO2 oraz projektach elektryfikacji platform oil&gas stanowiłyby do 2030 roku blisko 15 proc. wszystkich pracowników brytyjskiego sektora offshore.

W zależności od poziomu inwestycji, oznacza to 8 - 26 tys. nowych miejsc pracy w energetyce, które powstaną do 2030 roku z powodu działań gospodarczych związanych z przetwarzaniem, transportem i składowanie dwutlenku węgla (CO2). 

Branża musi teraz stawić czoła rządowym regulacjom Energy Profits Levy, na podstawie który będzie musiała przekazywać 65 proc. zysków z wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego na morzu do budżetu państwa. W ocenie branży operatorzy naftowi i gazowi będą mieli mniej pieniędzy na inwestycje w nowe technologie. Badania RGU poprzedzały wprowadzenie podatku od zysków energetycznych, którego implikacje nie zostały ujęte w analizie. Organizacja branżowa OEUK ostrzegła, że podatek ten będzie kosztował branżę co najmniej 5 miliardów funtów tylko w tym roku, a więc może zniechęcić do inwestycji niezbędnych dla nowych technologii w nadchodzących latach.  

– To badanie pokazuje, że pracownicy sektora offshore w Wielkiej Brytanii są w centrum transformacji energetycznej. Transition Deal na Morzu Północnym ma potencjał, aby wykorzystać wiedzę naszych pracowników sektora naftowego i gazowego do realizacji czystszych źródeł energii, które pomogą nam osiągnąć nasze cele klimatyczne. Jednak nowy podatek od zysków energetycznych zaproponowany przez rząd brytyjski grozi podważeniem tych założeń – powiedziała Katy Heidenreich, dyrektora OEUK ds. łańcucha dostaw i operacji.

Źródło: Offshore Energies UK

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.