Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r., zapewniając wystarczające przepływy pieniężne na sfinansowanie swoich strategii w 2023 r. - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte.
Według Deloitte, branża naftowo-gazowa spełniła oczekiwania inwestorów, dokonując ostrożnych inwestycji i utrzymując dyscyplinę finansową, jednak takie podejście wiązało się z ograniczeniem nakładów inwestycyjnych i dodatkowo utrudniło sytuację rynku w roku 2022.
Deloitte przeprowadził badanie, którego celem było określenie prognoz i perspektyw dla przedsiębiorstw działających w branży naftowo-gazowej. Badaniem objęto 100 przedstawicieli kadry zarządzającej w Stanach Zjednoczonych.
Jak wskazano w raporcie, branża naftowo-gazowa wchodzi w rok 2023 z najbezpieczniejszą jak dotąd sytuacją bilansową. Dzięki temu przedsiębiorstwom może udać się zniwelować skutki niedoinwestowania, które miało miejsce w ostatnich latach, i przyspieszyć transformację energetyczną. Wyniki badania pokazują, że 93 proc. respondentów mówi o nadchodzącym roku z optymizmem lub ostrożnym optymizmem.
"Prognozy mówią, że w roku 2022 wolne przepływy pieniężne globalnej branży wydobywczej osiągnęły najwyższy notowany poziom 1,4 bln dol., przy cenie ropy naftowej Brent na poziomie 106 dol. za baryłkę. Teraz jednak wszyscy zadają sobie pytanie, czy spółki wydobywcze będą nadal priorytetowo traktować wypłaty dla akcjonariuszy, czy zwiększą poziom reinwestycji w technologie węglowodorowe w odpowiedzi na pilną potrzebę zapewnienia światu niedrogiej i czystej energii" - podano w raporcie.
W raporcie zwrócono uwagę, że wysokie ceny towarów i rosnące obawy o bezpieczeństwo energetyczne stanowią dla wielu pilną potrzebę dywersyfikacji źródeł dostaw i przyspieszenia transformacji energetycznej.
"Dlatego od 2020 r. inwestycje spółek naftowo-paliwowych w czystą energię wzrastają średnio o 12 procent rocznie. Oczekuje się, że inwestycje te będą nadal rosły, jednak kilka czynników może wpłynąć na tempo inwestycji lub zmianę priorytetów w ciągu najbliższych 12 miesięcy" - dodano.
Zdaniem ekspertów Deloitte na to, w jaki sposób i w jakich obszarach branża będzie inwestować w 2023 r. wpływ będzie miało wiele czynników. Należą do nich działania i decyzje podejmowane obecnie, takie jak: dążenie do osiągnięcia równowagi między zwiększaniem skali inwestycji a utrzymaniem dyscypliny kapitałowej przez spółki naftowo-paliwowe; zmieniająca się rola spółek sektora w przyspieszeniu i zabezpieczeniu transformacji energetycznej; dynamika popytu na gaz ziemny i jej wpływ na przyjmowane strategie; dostosowanie przemysłu rafineryjnego do zmian na rynkach energii; charakter zawieranych transakcji, łączący wzajemny wpływ bezpieczeństwa energetycznego i transformacji.
Według Deloitte, w roku 2023 przewiduje się zwiększenie inwestycji w gaz ziemny, w tym inwestycji mających na celu obniżenie jego emisyjności i powiązanej z nim infrastruktury. W tym roku popyt ze strony Europy i Azji wchłonie dodatkowe ilości eksportowanego LNG, a sytuacja na rynku gazu ziemnego pozostanie trudna.
Jak podano w raporcie, w tym roku rafinerie zmierzą się ze spadkiem popytu, obawami przed recesją oraz zwiększeniem globalnych mocy produkcyjnych rafinerii nawet o 1,6 mln baryłek dziennie. Nie przewiduje się, aby amerykańskie rafinerie – które na pierwszych miejscach stawiają dobrą sytuacją finansową, wypłaty dywidend i inwestycje mające na celu optymalizację – miały zwiększyć swoje moce produkcyjne.
Chociaż prognozowane rekordowe przepływy pieniężne i ponowne zainteresowanie spółkami wydobywczymi stanowiło dobrą zapowiedź dla transakcji z udziałem spółek naftowo-gazowych, utrzymywana dyscyplina kapitałowa i niepewne otoczenie gospodarcze będą hamować rozwój rynku transakcyjnego w roku 2023.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Handel obawia się systemu kaucyjnego dla szklanych butelek. Ostrzega przed paraliżem sklepów
Ustawa o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów z podpisem prezydenta
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Morskie farmy wiatrowe pod specjalnym nadzorem. Offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Łukasiewicz i Amentum opracują technologie dla energetyki jądrowej, przemysłu i bezpieczeństwa
Wodór z głębi ziemi może być tańszy
Jeszcze więcej korzyści dla klientów Energi Obrotu w aplikacji ORLEN VITAY
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 09:05 |
| Cyna | 57475 $ | tona | 1,91% | 04.06.2026 09:05 |
| Cynk | 3611 $ | tona | 1,58% | 04.06.2026 09:05 |
| Aluminium | 3854.5 $ | tona | 1,56% | 04.06.2026 09:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 09:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 09:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 09:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 09:05 |