Wynik wyszukiwania - "surowce" - Wiadomości

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Kluczowa rola Polski w odzyskiwaniu surowców z OZE

Dzięki innowacyjnej technologii opracowanej przez 2loopTech S.A. wraz z Akademią Górniczo – Hutniczą z Krakowa oraz projektowi Komisji Europejskiej - Net-Zero Industry Act, Polska ma szansę stać się europejskim liderem w odzyskiwaniu cennych surowców z urządzeń energetycznych wykorzystywanych w OZE. To również szansa na dynamiczny rozwój gospodarki europejskiej w zakresie produkcji urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych.
14.03.2024

Grupa Azoty rozbudowuje portfolio produktowe o poliamid 6 certyfikowany w ramach systemu ISCC

Grupa Azoty buduje portfolio certyfikowanych produktów tworzywowych, opartych na certyfikowanych surowcach, stosując podejście bilansu masy. W IV kwartale 2023 roku spółka rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC PLUS, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych.
12.03.2024

Ministerstwo Przemysłu będzie się zajmowało surowcami energetycznymi

Ministerstwo Przemysłu, które powstaje od 1 marca 2024 r., będzie zajmowało się górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, ropą naftową i gazem; będzie się zajmowało surowcami energetycznymi - przekazała w piątek w Katowicach szefowa MP Marzena Czarnecka.
18.02.2024

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.
24.12.2023

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.
09.12.2023

Ministrowie energii państw G20 nie osiągnęli porozumienia w sprawie redukcji zużycia paliw kopalnych

Bez porozumienia zakończyło się spotkanie ministrów odpowiedzialnych za sektory energetyczne państw G20, poświęcone redukcji wykorzystywania paliw kopalnych, które odbyło się w miejscowości Bambolim w stanie Goa na zachodnim wybrzeżu Indii, podała agencja Reutera.
22.07.2023

Rosną wydatki w ramach polityki surowcowej Polski

W środę podczas konferencji "Rola polityki surowcowej państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski" w Warszawie Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa Piotr Dziadzio poinformował, że budżet na 2023 rok przeznaczony na realizację zadań w ramach polityki surowcowej Polski to 113 mln zł. Dziadzio dodał, że chodzi o wykonanie 83 zadań bieżących i kontynuowanie już prowadzonych.
18.05.2023

Prezes LW Bogdanka: Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego

Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, poinformował w środę prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała. Firma bierze pod uwagę wydobycie m.in. soli potasowo-magnezowych, węgla koksującego, bursztynu, metali ziem rzadkich.
18.05.2023

Bloomberg: USA planują 200-procentowe cło na rosyjskie aluminium

Administracja USA nałoży w tym tygodniu cło w wysokości 200 proc. na aluminium z Rosji - podał w poniedziałek Bloomberg. Metal ten jest jednym z najważniejszych towarów importowanych przez USA z Rosji.
07.02.2023

Ekspertka: szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie

Szukanie nowych surowców, które mogłyby zastąpić plastik, to ogromne wyzwanie. Nie od razu bowiem wiemy, pod jakim kątem badać substancję, by mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla człowieka – powiedziała w rozmowie z PAP dr Małgorzata Nowacka z Wydziału Nauk o Żywności SGGW w Warszawie.
04.02.2023

Kanada. Firmy surowcowe nie mogą lekceważyć praw Indian

Bez zgody Indian coraz częściej niemożliwe staje się wydobycie surowców w Kanadzie. Indianie zawierają kolejne precedensowe porozumienia, które od ich zgody uzależniają duże projekty wydobywcze, a gwarancje dla swoich praw znajdują w stuletnich traktatach.
21.01.2023

ORLEN VC inwestuje w surowiec cenniejszy niż złoto

ORLEN planuje wdrożenie innowacyjnej technologii, która umożliwi tańsze, szybsze i bardziej ekologiczne wytworzenie półproduktów wykorzystywanych m.in. przy produkcji samochodów, leków, tworzyw sztucznych, czy też dodatków do paliw. To efekt kolejnej inwestycji funduszu VC stworzonego przez PKN ORLEN w innowacyjną polską firmę, Apeiron Synthesis. Poza PKN ORLEN do rundy, w ramach której innowacyjne podmioty pozyskują finansowanie, dołączył również Aper Ventures oraz Adamed.
23.12.2022

Bloomberg: USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium

Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.
13.10.2022

Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów

Izba Handlowa Aberdeen & Grampian przyjrzała się działalności sektora energetycznego na Morzu Północnej i podsumowała wpływy podatkowe, jakie zapewnia działalności wydobywcza. Od początku 2022 roku operatorzy offshore i koncesjonariusze płacą codziennie średnio 22,1 mln funtów w podatkach.
07.08.2022

Umowa na pierwsze badania zasobów polskiej koncesji na dnie Atlantyku

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy podpisał umowę na wykonanie pierwszego rejsu badawczego na Oceanie Atlantyckim na polskiej koncesji pod kątem poszukiwań obszarów, na których mogą występować zasoby tzw. siarczków polimetalicznych.
01.08.2022

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.
29.06.2022

Okres turbulencji w gospodarce światowej potrwa jeszcze minimum kilka lat – Krzysztof Domarecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Zaburzenia łańcuchów dostaw, ograniczenia w dostępności surowców oraz skutki wojny mocno oddziałują na wszystkie sektory gospodarki. Jak wskazywali uczestnicy debaty o handlu zagranicznym w niestabilnych czasach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, nowe okoliczności mogą być jednak szansą na rozwój i sposobem na dywersyfikację rynków zbytu.
02.05.2022

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.
24.04.2022

Zaostrzenie norm emisyjnych - rekordowa produkcja platynowców w 2021 roku

Ponad pół miliona uncji platynowców pozyskała Grupa Elemental Holding w 2021 roku. To wzrost o jedną czwartą w porównaniu do roku 2020. Dostęp do metali z grupy PGM ma kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii przyszłości, w tym segmentu pojazdów hybrydowych oraz gospodarki opartej o wodór.
19.04.2022

Sektor zielonej motoryzacji potrzebuje miedzi - KGHM chce zwiększyć paletę wydobywanych surowców

Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Dziennika Gazety Prawnej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
28.03.2022

Zyska: osiągnięcie samodzielności i samowystarczalności energetycznej przez Polskę ma wymiar strategiczny

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
28.03.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Europa szuka surowców i zielonej energii, aby uniezależnić się od Rosji i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, będąca do tej pory głównym dostawcą w sektorze ropy naftowej i gazu ziemnego, przestała być zaufanym partnerem dla rządów wielu państw. Kraje europejskie, w tym Polska, muszą szukać alternatyw, aby zachować bezpieczeństwo energetyczne. Nowe odkrycia złóż na Morzu Czarnym sprawiają, że Stary Kontynent może myśleć o dywersyfikacji dostaw tych surowców.
23.03.2022

MKiŚ: będzie aktualizacja PEP2040 w zw. planowanym ograniczeniem importu rosyjskich surowców

Szybkie ograniczenie importu rosyjskich surowców energetycznych przez Polskę jak i Europę będzie miało swoje odzwierciedlenie w aktualizacji polityki energetycznej kraju PEP2040 - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.03.2022

Sasin: ambicją rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji

Ambicją naszego rządu jest odejście od zakupu surowców energetycznych z Rosji i to niezależnie od ewentualnych sankcji, które mogłyby być na ten segment dostaw nałożone przez naszych europejskich partnerów - mówił w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
16.03.2022

Portugalska polityk nawołuje do wywarcia presji na Berlin ws. embarga na paliwa z Rosji

Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes wezwała międzynarodową opinię publiczna do wywarcia presji na Niemcy w sprawie wprowadzenia przez UE embarga na paliwa z Rosji. Zaznaczyła, że to jeden ze skutecznych sposobów na osłabienie Moskwy i zmuszenie jej do zatrzymania inwazji na Ukrainę.
15.03.2022

PKO BP: notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy, windują ceny energii

Notowania surowców energetycznych i metali biją rekordy. Powodem jest trwająca agresja Rosji na Ukrainę oraz zjawisko inflacji w światowej gospodarce - ocenił w czwartek PKO BP.
11.03.2022

„Nie” dla rosyjskich surowców w Polsce

– Ten węgiel, który od 2014 roku kupowaliśmy podobno od Rosji, był tak naprawdę kopany w Donbasie, czyli w zajętych przez Rosjan republikach ukraińskich – mówi dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, profesor SGGW i ekspert Koalicji Klimatycznej, która wspólnie z innymi organizacjami apeluje do polskiego rządu o wstrzymanie importu węgla, gazu i ropy z Rosji tak szybko jak to możliwe i bezpieczne dla krajowej gospodarki.
02.03.2022

Rząd przyjął "Politykę Surowcową Państwa"

Rząd przyjął we wtorek w drodze uchwały "Politykę Surowcową Państwa" - podało Centrum Informacyjne Rządu. Jak wskazało CIR, głównym celem Polityki jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego kraju.
02.03.2022

PE: Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce

Projekt sprawozdania PE, będący przedmiotem poniedziałkowej debaty oraz głosowania we wtorek, podkreśla zależność Unii od kluczowych zasobów potrzebnych do transformacji cyfrowej i ekologicznej. Według europosłów, Unia Europejska powinna stworzyć własne źródło zaopatrzenia w krytyczne surowce.
23.11.2021

MKiŚ: w grudniu planowane podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu

Pogłębienie współpracy z Uzbekistanem dot. geologii i surowców było głównym tematem spotkania z delegacją Uzbekistanu - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Poinformowało, że w grudniu planowane jest podpisanie porozumienia między służbami geologicznymi Polski i Uzbekistanu.
06.11.2021

W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów

W zakładzie Ciech Vitrosilicon w Żarach (Lubuskie) po udanym rozgrzewie nowego pieca do temperatury 1 450 stopni Celsjusza i podaniu surowców, wyprodukowana została pierwsza partia krzemianu sodu w postaci tzw. szkliwa. Próbę instalacji przeprowadzono w ostatni weekend - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Ciech Mirosław Kuk.
05.11.2021

Niewiński: mamy okres niedoborów w gospodarce światowej, surowce więc drożeją

Kiedy na rynkach surowcowych odczuwalne są niedobory, trzeba być gotowym na duże zmiany cen. A teraz właśnie mamy okres niedoborów w gospodarce światowej – mówił PAP analityk PKO BP Tomasz Niewiński. Dodał, że zdrożał m.in. cynk, ale też np. olej rzepakowy, który jest wykorzystywany w biopaliwach.
26.10.2021

4 kroki do efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Wydajność, wygoda, odpowiedzialność producenta i integralność systemu – to najważniejsze elementy efektywnego systemu kaucyjnego. Zastosowanie tych elementów pozwala rozwiązać globalne problemy z gospodarowaniem odpadami i może przyczynić się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. To tylko niektóre wnioski z raportu „Recykling się opłaca” przygotowanego na zlecenie firmy TOMRA, który powstał na podstawie doświadczeń z 40 rynków kaucyjnych na świecie.
12.10.2021

Afganistan to złoża surowców, minerałów i metali ziem rzadkich i szansa dla Chin

Zwycięstwo talibów w Afganistanie przypomniało ekspertom, że kraj ten mógłby się wzbogacić na posiadanych wielkich złożach surowców, minerałów i metali ziem rzadkich. Teraz pozostaną raczej niewykorzystane, a być może zainwestują w nie Chiny - podaje w czwartek CNN.
20.08.2021

Analitycy przewidują, że rosnący popyt na odnawialne źródła energii będzie stymulował popyt metali bazowych

Analitycy z Wood Mackenzie nakreślili trzy możliwe scenariusze dla metali, przy czym wzrost popytu dla każdego z nich zależy od powodzenia międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia. Scenariusz bazowy zakłada, że do końca wieku temperatury wzrosną o 2,8 do 3 stopni Celsjusza w stosunku do czasów przedindustrialnych.
13.08.2021

Cronimet PL Sp. z o.o.

stal, złom, nabrzeże, Szczecin, Mielec, Inowrocław, Herby, złom stali stopowych, kwasówka, nierdzewka, złom stali narzędziowej, HSS, narzędziówka, węgliki spiekane, złom stalowy, złom czarny, złom poprodukcyjny, złom metali kolorowych, miedź, brąz, mosiądz, aluminium, surowce, żelazostopy, katody, gran

Za nami trzecia edycja targów H2POLAND!

W dniach 24 i 25 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND. Wydarzenie było w całości poświęcone dekarbonizacji oraz technologiom wodorowym.
30.04.2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.