Grupa Azoty rozbudowuje portfolio produktowe o poliamid 6 certyfikowany w ramach systemu ISCC

Strona główna Energetyka, OZE Grupa Azoty rozbudowuje portfolio produktowe o poliamid 6 certyfikowany w ramach systemu ISCC

Partnerzy portalu

Grupa Azoty rozbudowuje portfolio produktowe o poliamid 6 certyfikowany  w ramach systemu ISCC  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty buduje portfolio certyfikowanych produktów tworzywowych, opartych na certyfikowanych surowcach, stosując podejście bilansu masy. W IV kwartale 2023 roku spółka rozpoczęła produkcję i zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży certyfikowanego poliamidu 6 w ramach systemu ISCC PLUS, czyli dobrowolnego programu, który dotyczy biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym dla różnych gałęzi przemysłu, w tym tworzyw sztucznych. Rozwój portfolio w kierunku certyfikowanych produktów jest możliwy dzięki certyfikatowi ISCC PLUS, który spółka otrzymała w 2022 roku. To działania odpowiadające na wyzwania uwzględnione w Zielonej Strategii Grupy Azoty.

Certyfikacja ISCC PLUS zapewnia identyfikowalność certyfikowanych materiałów w całym łańcuchu dostaw poprzez różne opcje łańcucha dowodowego, w tym podejście oparte na bilansie masy. Dostawom materiałów certyfikowanych przez ISCC PLUS musi bowiem zawsze towarzyszyć deklaracja zrównoważonego rozwoju (Sustainability Declaration), zawierająca szczegółowe informacje na temat certyfikowanych materiałów. Za jej pomocą Grupa Azoty S.A. zapewnia identyfikowalność w łańcuchu dostaw oraz umożliwia weryfikatorom zewnętrznym śledzenie przychodzących i wychodzących przepływów materiałów.

Jednym z naszych kluczowych założeń w obszarze tworzyw jest rozwój portfolio certyfikowanych produktów i ich sprzedaż. W 4 kwartale 2023 roku Grupa Azoty zrealizowała pierwszą transakcję sprzedaży  do europejskiego klienta z branży automotive, obecnie odbieramy pozytywne sygnały w zakresie rosnącego zainteresowania produktami, w których biomasa, materiały pochodzące z recyklingu lub kombinacja obu jest wykorzystywana w procesie produkcyjnym. Zakładamy, że rynek produktów certyfikowanych w ramach systemu ISCC będzie dynamicznie wzrastał, co przyczyni się do wzmocnienia pozycji Grupy Azoty w tym segmencie branży tworzywowej. Jako producent poliamidu 6 chcemy wykorzystywać certyfikowane surowce, aby w coraz większym stopniu przyczyniać się do rozwoju biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi dr Marcin Witkowski Dyrektor Korporacyjny ds. ESG w Grupie Azoty S.A. 

Wdrożony w IV kwartale 2022 roku i pozytywnie recertyfikowany w IV kwartale 2023 roku system ISCC PLUS umożliwia Grupie Azoty S.A. produkcję i sprzedaż (obok poliamidu 6) także innych certyfikowanych produktów tj. kaprolaktamu oraz cykloheksanonu, zgodnie z podejściem bilansu masy. Metoda ta umożliwia przypisanie udziału certyfikowanych surowców np. bio-cyrkularnych, cyrkularnych lub pochodzących z biomasy - będących alternatywą dla surowców kopalnych - do produktów, poprzez weryfikowalną ewidencję księgową i zapewnia identyfikowalność w łańcuchu dostaw.

* * * 

Grupa Azoty to zdecydowany lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Ważnym filarem strategii Grupy Azoty są inwestycje, a największym projektem są Polimery Police, realizowane przez spółkę celową Grupa Azoty Polyolefins. Jest to jedna z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym, która umożliwi dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynie na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocni niezależność energetyczno-surowcową kraju. 

W 2021 roku Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 roku, która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Ogłoszona strategia stanowi odpowiedź Grupy na wymagania europejskiej polityki klimatycznej. Szczegółowe projekty z zakresu m.in. zielonej energii przemysłowej, ograniczenia emisyjności oraz dekarbonizacji opisane zostały w kluczowym projekcie „Zielone Azoty”.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.