Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji - ZielonaGospodarka.pl
09.12.2023 10:56
Strona główna Energetyka, OZE Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji

Partnerzy portalu

Jest unijne porozumienie ws. pakietu gazowo-wodorowego; kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji - ZielonaGospodarka.pl

Parlament Europejski i państwa Unii Europejskiej porozumiały się w piątek po południu w Brukseli w sprawie wprowadzenia w UE pakietu gazowo-wodorowego. Nowe przepisy dadzą państwom członkowskim m.in. podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają przyczynić się także do zwiększenia w UE inwestycji w wodór.

Pakiet zawiera m.in. ramy prawne dla rozwoju rynku wodoru w UE, w tym szczególne wsparcie jego rozwoju w regionach górniczych, zachęty taryfowe dla inwestycji w biometan i prawną możliwość wstrzymania przez kraje unijne importu gazu z Rosji.

"Historyczne porozumienie w sprawie regulacji Pakietu Gazowo-Wodorowego osiągnięte! Nowe przepisy dotyczące wodoru, biometanu (taryfy), wspólnych zakupów gazu i narzędzi prawnych dla państw członkowskich umożliwiających stopniowe wycofywanie jakiegokolwiek gazu z Rosji – te kluczowe punkty wzmacniają unijne cele klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność" - poinformował były premier RP, europoseł Jerzy Buzek (PO), który brał udział w negocjacjach.

Jak podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami Buzek, po raz pierwszy w prawie unijnym zapisano wprost możliwość odcięcia przez kraj UE jakiegokolwiek importu gazu z Rosji, jeśli miałoby to zagrozić bezpieczeństwu tego kraju.

Wyjaśnił, że pakiet zawiera również zakaz importu gazu z Rosji poprzez platformę dla wspólnych zakupów gazu i wodoru. "Wpisaliśmy również taką konieczność dla UE całkowitego odcięcia się od importu gazu z Rosji w skali europejskiej. (...) Zależało nam, żeby nie było mowy o powrocie do handlu z Rosją, jak to było 5 czy 10 lat temu" - wskazał.

W kwestii wodoru Buzek podkreślił, że jest on przyszłością energetyki. "Obok prądu z energii odnawialnej to będzie drugi najważniejszy nośnik energii w UE. Prąd będzie produkowany z energii odnawialnej, a zielony wodór z tego prądu. Ten wodór będzie służył do magazynowania energii elektrycznej. Możemy ją w każdej chwili znów przekształcić w prąd elektryczny przy pomocy ogniw paliwowych. Z drugiej strony będzie również dawał możliwość uruchomienia transportu morskiego, transportu lotniczego i ciężkiego transportu drogowego w oparciu o urządzenia wodorowe" - powiedział.

Zaznaczył, że wodór będzie również ważny dla przemysłu nawozowego i produkcji stali, z których to sektorów będzie eliminowany w przyszłości gaz ziemny i koks.

"Mamy platformę, dzięki której można będzie kupować wodór w imieniu UE również poza jej granicami. To jest niezwykła korzyść dla Polski. Prawdopodobnie w ciągu 10-15 lat nie będziemy mieli aż takiej produkcji wodoru, aby nam wystarczyła dla naszych wewnętrznych potrzeb. Trzeba zrobić wszystkie, aby tę produkcję uruchomić. Tu mamy daleko idące możliwości finansowania z infrastruktury gazowej przede wszystkim" - wskazał. Dodał, że wykorzystanie środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będzie możliwe w regionach górniczych właśnie w inwestycje w wodór.

Buzek podkreślił, że produkcja biometanu będzie wielka szansa dla Polski, skoro Polska ma możliwość produkować 8-10 mld m sześc. rocznie w perspektywie kilku lub kilkunastu lat. "Trzeba tę możliwość wykorzystać" - powiedział.

Z Brukseli Łukasz Osiński
luo/ mal/
fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.