W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów

zk

05.11.2021 07:29 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów

Partnerzy portalu

W Żarach trwa rozruch nowego pieca do produkcji krzemianów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. ciech.pl

W zakładzie Ciech Vitrosilicon w Żarach (Lubuskie) po udanym rozgrzewie nowego pieca do temperatury 1 450 stopni Celsjusza i podaniu surowców, wyprodukowana została pierwsza partia krzemianu sodu w postaci tzw. szkliwa. Próbę instalacji przeprowadzono w ostatni weekend - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Grupy Ciech Mirosław Kuk.

„Był to kluczowy punkt fazy rozruchu nowej instalacji do wytapiania szklistego krzemianu sodu – surowca kluczowego w produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. energooszczędne opony i kosmetyki” – powiedział rzecznik.

Dodał, że stabilizacja pracy pieca i osiągnięcie zakładanych parametrów jego działania nastąpi w ciągu najbliższych dni.

Inwestycja o wartości 80 mln zł zwiększy moce produkcyjne Grupy CIECH w obszarze krzemianów sodu o ok. 30 proc., do ok. 240 tys. ton rocznie i umocni polski koncern chemiczny na pozycji największego dostawcy tego surowca w Europie.

Budowa nowej instalacji w zakładzie w Żarach rozpoczęła się z początkiem lipca br., a na placu pracowało nawet 200 osób. Do wyprodukowania konstrukcji całej instalacji przeznaczono 1100 ton stali, 3000 ton materiałów ceramicznych i 800 metrów sześciennych betonu. Inwestycja częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu.

„Dzięki zaangażowaniu zespołu, pracującego od wielu miesięcy przy nowej inwestycji w Żarach, przyspieszyliśmy termin rozruchu pieca, a tym samym moment rozpoczęcia produkcji krzemianów po modernizacji zakładu" - powiedział cytowany członek zarządu Ciech Vitrosilicon i szef biznesu Krzemiany w Grupie Ciech Robert Janeczko.

Dodał, że spółka spodziewa się, że sprzedaż z nowej linii technologicznej będzie wpływać pozytywnie na wyniki biznesu krzemianowego Grupy od 2022 roku – "zakładamy zwiększenie jego przychodów o ok. 60 mln zł rocznie" - wskazał Janeczko.

Prace pozwalające na pełne wdrożenie nowoczesnego, wydajnego i energooszczędnego pieca zakończą się przed końcem 2021 r., a na początku kolejnego planowane jest rozpoczęcie budowy nowych magazynów na gotowe wyroby.

Zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie krzemianów sodu umocni Grupę Ciech na pozycji lidera wśród dostawców tego surowca w Europie. Z krzemianów sodu powstaje krzemionka strącana, która jest niezbędna w produkcji nowoczesnych opon, kosmetyków, farb, a także wypełniaczy do tworzyw. Oprócz krzemionki strącanej, krzemiany wykorzystuje się w produkcji detergentów i papieru.

„Nowa inwestycja to nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych, ale także wyższa efektywność produkcji uzyskana za sprawą najnowszych dostępnych technologii. Dzięki temu zmniejszymy emisję dwutlenku węgla na tonę produktu o ok. 20 proc.” – podkreśla zacytowany w komunikacie członek zarządu CIECH Vitrosilicon Hubert Domaradzki.

Według zewnętrznych ośrodków analitycznych, rynek krzemionki strącanej w najbliższych latach będzie rósł o ok. 7 proc. rocznie. Biznes produkcji krzemianów okazał się także względnie odporny na spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią COVID-19. Grupa Ciech sprzedaje krzemiany sodu do krajów europejskich, a także do Ameryki Północnej i Azji.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.