POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Strona główna Energetyka, OZE Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa

Partnerzy portalu

Po ponad 30 latach Equinor opuszcza Azerbejdżan i zbywa aktywa - ZielonaGospodarka.pl

Norweski gigant energetyczny podpisał umowę z Państwową Kompanią Naftową Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR) w zakresie zbycia wszystkich pozostałych aktywów w tym kraju. W ten sposób kończy swoją obecność w tym kraju trwającą od 1992 roku, czyli niemal od początku niepodległości państwa.

Sprzedane aktywa obejmują 7,27% nieoperacyjnych (non-operative, które nie są wykorzystywane w działalności operacyjnej) udziałów w azerskich polach naftowych Chirag Gunashli (ACG) w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego, 8,71% udziałów w rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) i 50% w złożu Karabagh. SOCAR posiada już 25% udziałów w ACG, 25% udziałów w BTC za pośrednictwem Azerbaijan BTC Limited i 50% w Karabagh.

Equinor był obecny w Azerbejdżanie od 31 lat. Wtedy jeszcze jako Statoil był jednym z 11 zagranicznych koncernów naftowych, które w 1994 roku podpisały umowę o podziale produkcji (PSA) z Państwowym Przedsiębiorstwem Naftowym Republiki Azerbejdżanu w sprawie zagospodarowania krajowych złóż Chirag i głębinowej części Gunashli (ACG), trzech głównych pól naftowych w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego.

ACG, obsługiwane aktualnie przez brytyjski koncern BP, to największe złoże naftowe w azerbejdżańskim sektorze basenu Morza Kaspijskiego, a rurociąg BTC służy do przesyłu ropy naftowej na tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego. Razem z krajowym koncernem naftowym SOCAR i innymi międzynarodowymi firmami współpracował zarówno pod względem przemysłowym, jak i społecznym, aby zbudować rozwijający się rynek ropy i gazu w Azerbejdżanie, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. Z racji na trwający konflikt na Ukrainie i sankcje na produkty energetyczne z Rosji, to leżące na Kaukazie państwo może stać się ważnym dostawcą surowca w regionie i wykorzystać nadarzającą się okazję do zapewnienia tym samym rozwoju krajowej gospodarki, wzmacniając też pozycję na arenie międzynarodowej.

– Equinor jest w trakcie przekształcania swojego międzynarodowego biznesu naftowego i gazowego, a dezinwestycje w Azerbejdżanie są zgodne z naszą strategią mającą na celu skoncentrowanie naszego międzynarodowego portfolio. Azerbejdżan był ważną częścią międzynarodowego portfolio Equinor przez ostatnie 30 lat. Razem z SOCAR i innymi partnerami ACG stworzyliśmy znaczącą wartość dla partnerstwa i społeczeństwa Azerbejdżanu. SOCAR jest dobrze przygotowany do tworzenia dalszej wartości z aktywów w dłuższej perspektywie i doceniliśmy ścisłą współpracę na przestrzeni lat – mówi Philippe Mathieu, wiceprezes wykonawczy Equinor ds. międzynarodowych poszukiwań i wydobycia.

Zamknięcie transakcji jest uzależnione od spełnienia określonych warunków, w tym wszelkich zgód regulacyjnych i umownych. Equinor i SOCAR podpisały także protokół ustaleń (MoU), aby dzielić się doświadczeniami i najlepszymi praktykami w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych, ograniczania emisji gazów cieplarnianych i zarządzania węglem.

Państwowe Przedsiębiorstwo Naftowe Republiki Azerbejdżanu (State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, SOCAR, a także Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti, ARDNŞ) jest państwowym przedsiębiorstwem naftowo-gazowym z siedzibą w stolicy kraju, Baku. Spółka wydobywa ropę naftową i gaz ziemny ze złóż lądowych i morskich w azerbejdżańskim segmencie Morza Kaspijskiego. Prowadzi jedyną w kraju rafinerię ropy naftowej, a także jedyny zakład przerobu gazu oraz kilka rurociągów eksportujących ropę i gaz na terenie całego kraju. Jest właścicielem sieci stacji paliw pod marką SOCAR w Azerbejdżanie, Turcji, Gruzji, Ukrainie, Rumunii, Szwajcarii i Austrii. Zapewnia też stały dochód dla władz państwa, choć nie brakuje tu kontrowersji, że z racji na kontakty, zaangażowanie polityczne i korupcję służy bogaceniu się elit rządzących krajem i odgrywa istotne znaczenie w zakresie mieszania się kompetencji politycznych i biznesowych. Stąd przejęcie udziałów Equinora przez SOCAR wywołuje pewne obawy w zakresie umocnienia monopolu firmy w zakresie krajowej energetyki.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.