Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Strona główna Energetyka, OZE Transformacja energetyczna Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Partnerzy portalu

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.

- W Rosji nie realizuje się wydobycia surowców litowych. Występują one w postaci węglanu litu i są importowane głównie z Chile, Argentyny, Chin i Boliwii – wskazuje przedstawiciel rosyjskiej administracji, cytowany przez ukraińskie media.

Firmy w Rosji przetwarzają węglan litu, aby zaspokoić zarówno potrzeby krajowe, jak i dostawy eksportowe. Urzędnik podkreślił, że problem z litem jest już ogromny, a jeśli Boliwia także odmówi dostaw litu, to Rosja będzie miała zamknięte drzwi do importu litu.

Demidow zasugerował również plany przyspieszenia wydawania licencji dla firm zdolnych do wydobywania litu w Rosji.

Rosja ma własne złoża litu, których wielkość szacuje się na ok. 5 milionów ton, ale Rosja nigdy ich tak naprawdę nie zagospodarowała. Rosyjski rząd nakazał ministerstwom zasobów naturalnych i przemysłu, aby przeprowadziły inwentaryzację nieprzydzielonych złóż tytanu, litu, chromu i innych surowców, w przypadku których import jest szczególnie duży. Ponadto przeznaczył 12 miliardów rubli (142 miliony dolarów) państwowemu holdingowi geologicznemu Rosgeo na aktualizację technologii, która powinna pomóc w odkryciu nowych złóż. W lutym 2022 roku Gazprom i Irkutsk Oil ogłosiły wspólny projekt wydobycia litu z solanek złożowych na należącym do Gazpromu polu gazowym Kowykta w obwodzie irkuckim, co ma doprowadzić do całkowitej samowystarczalności Rosji do 2030 roku – informuje S&P Global Platts.

Lit, jego związki i stopy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju technologicznego wielu gałęzi przemysłu – motoryzacyjnego, lotniczego, metalurgicznego, mikroelektronicznego, chemicznego i innych. Lit jest szczególnie ważny w produkcji akumulatorów o dużej pojemności. Obecnie jest zaliczany do surowców krytycznych dla transformacji energetycznej.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27192,00 $ tona 0,72% 4 lip
 Cynk 3169,00 $ tona 1,44% 4 lip
 Aluminium 2431,00 $ tona 2,01% 4 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.