Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Strona główna Energetyka, OZE Transformacja energetyczna Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu

Partnerzy portalu

Rosja ma „gigantyczne” problemy z dostawami litu  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Jak poinformował Władysław Demidow, zastępca dyrektora Departamentu Metalurgii i Materiałów Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Federacja Rosyjska ma problem z dostawami litu. Argentyna i Chile wstrzymały dostawy surowca. Rosja po inwazji na Ukrainie przyspieszyła działania na rzecz wydobycia surowca na własny terytorium.

- W Rosji nie realizuje się wydobycia surowców litowych. Występują one w postaci węglanu litu i są importowane głównie z Chile, Argentyny, Chin i Boliwii – wskazuje przedstawiciel rosyjskiej administracji, cytowany przez ukraińskie media.

Firmy w Rosji przetwarzają węglan litu, aby zaspokoić zarówno potrzeby krajowe, jak i dostawy eksportowe. Urzędnik podkreślił, że problem z litem jest już ogromny, a jeśli Boliwia także odmówi dostaw litu, to Rosja będzie miała zamknięte drzwi do importu litu.

Demidow zasugerował również plany przyspieszenia wydawania licencji dla firm zdolnych do wydobywania litu w Rosji.

Rosja ma własne złoża litu, których wielkość szacuje się na ok. 5 milionów ton, ale Rosja nigdy ich tak naprawdę nie zagospodarowała. Rosyjski rząd nakazał ministerstwom zasobów naturalnych i przemysłu, aby przeprowadziły inwentaryzację nieprzydzielonych złóż tytanu, litu, chromu i innych surowców, w przypadku których import jest szczególnie duży. Ponadto przeznaczył 12 miliardów rubli (142 miliony dolarów) państwowemu holdingowi geologicznemu Rosgeo na aktualizację technologii, która powinna pomóc w odkryciu nowych złóż. W lutym 2022 roku Gazprom i Irkutsk Oil ogłosiły wspólny projekt wydobycia litu z solanek złożowych na należącym do Gazpromu polu gazowym Kowykta w obwodzie irkuckim, co ma doprowadzić do całkowitej samowystarczalności Rosji do 2030 roku – informuje S&P Global Platts.

Lit, jego związki i stopy mają kluczowe znaczenie dla rozwoju technologicznego wielu gałęzi przemysłu – motoryzacyjnego, lotniczego, metalurgicznego, mikroelektronicznego, chemicznego i innych. Lit jest szczególnie ważny w produkcji akumulatorów o dużej pojemności. Obecnie jest zaliczany do surowców krytycznych dla transformacji energetycznej.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.