Wynik wyszukiwania - "tauron" - Wiadomości

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 54 MW

Budowę farmy fotowoltaicznej, która pokryje roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 27 tys. gospodarstw domowych, rozpoczyna w Bałkowie (Świętokrzyskie) Tauron – poinformowała w czwartek spółka. Elektrownia rozpocznie pracę w 2025 roku i będzie jedną z największych tego typu w regionie.
05.04.2024

Tauron wprowadzi nową aplikację do obsługi stacji ładowania

Od połowy marca br. Tauron udostępni nową aplikację do obsługi stacji ładowania samochodów elektrycznych. Proces przenoszenia stacji do nowego systemu potrwa do 1 kwietnia; przez ten czas dotychczasowa i nowa aplikacja będą działały równolegle.
29.02.2024

Korzystniejsza fotowotaika. Tauron wspiera efektywność energetyczną

Efektywne łączenie fotowoltaiki z magazynem energii, pompą ciepła lub klimatyzacją wspiera w swojej nowej ofercie TAURON. Korzystając z oferty można otrzymać wsparcie wynoszące od 4000 zł do nawet 8600 zł. Eksperci TAURONA przypominają, że połączenie fotowoltaiki ze źródłami ciepła, chłodu czy magazynem energii przekłada się na zwiększoną autokonsumcję, co w efekcie wpływa na skrócenie okresu zwrotu z inwestycji.
26.02.2024

Tauron: rada nadzorcza odwołała prezesa Pawła Szczeszka i powołała na p.o. prezesa Karolinę Muchę-Kuś

Rada nadzorcza Tauronu odwołała we wtorek prezesa Pawła Szczeszka i 4 wiceprezesów oraz delegowała z rady nadzorczej do czasowego wykonywania czynności prezesa Karolinę Muchę-Kuś - podał koncern w raporcie bieżącym.
13.02.2024

Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED

Do przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania rekomendowanych w nich rozwiązań zachęca Grupa Tauron. Koncern przypomina, że część firm do wykonania takiego audytu zobowiąże unijna dyrektywa EED, dotyczącą efektywności energetycznej.
16.01.2024

Tauron zbuduje w gminie Postomino farmę fotowoltaiczną o mocy 90 megawatów

Grupa energetyczna Tauron na terenie gminy Postomino rozpoczyna budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 90 MW – poinformowała w czwartek spółka. Pierwszy prąd z tej elektrowni ma popłynąć w 2025 roku.
28.12.2023

Ekologicznie w nowym roku. Tauron wspiera efektywność energetyczną

O kilkanaście procent może spaść domowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dzięki zmianie nawyków jej użytkowania. Na przykład wprowadzenie rozwiązań z zakresu smart home może przełożyć się na redukcję zapotrzebowania na prąd o 30 proc. W nowym poradniku dostępnym na lepiej.tauron.pl/ebooki energetycy radzą jak zyskać dzięki dobrym nawykom w nadchodzącym roku.
27.12.2023

Tauron: ponad połowa skontrolowanej domowej fotowoltaiki z przekroczoną mocą

Ponad połowa skontrolowanych dotąd przez Tauron domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych ma moc większą od zgłoszonej – wynika z informacji tej energetycznej grupy. Od początku przyszłego roku takie kontrole obejmą cały obszar działania spółki Tauron Dystrybucja.
15.12.2023

Tauron zbuduje w okolicach Sieradza farmę wiatrową o mocy 24 megawatów

Grupa energetyczna Tauron na terenie powiatu sieradzkiego w woj. łódzkim wybuduje farmę wiatrową o mocy 24 MW - poinformowała w środę spółka. Będzie to 16 farma wiatrowa Taurona. Pierwsza energia elektryczna z nowej elektrowni ma popłynąć w 2025 r.
13.12.2023

W pierwszym półroczu br. Tauron o 10 proc. zwiększył produkcję energii z OZE

Elektrownie wodne, wiatrowe i fotowoltaiczne Grupy Tauron w pierwszej połowie tego roku wyprodukowały 10 proc. energii elektrycznej więcej niż w porównywalnym okresie rok wcześniej; wzrosła też moc zainstalowana segmentu źródeł odnawialnych Grupy - podał w czwartek Tauron.
05.10.2023

W 2024 r. Tauron uruchomi nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW

Grupa Tauron, która zakończyła dotąd budowę czterech farm wiatrowych i jednej fotowoltaicznej o łącznej mocy ok. 200 MW, w przyszłym roku zamierza uruchomić nowy portfel inwestycji w OZE o łącznej mocy ponad 300 MW – zapowiedział w Karpaczu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Taurona Patryk Demski.
06.09.2023

Tauron opublikował poradnik dotyczący formalności przy fotowoltaice

Blisko 50 tys. złotych oszczędności może wygenerować rocznie w firmie najpopularniejsza mirkoinstalacja fotowoltaiczna o mocy 50 KWp – wynika z wyliczeń Taurona. Większe instalacje mogą przynosić rocznie nawet kilkaset tysięcy oszczędności. Zdaniem ekspertów energetycznego lidera fotowoltaika pozostaje jedną z kluczowych technologii generujących oszczędności w biznesie. Jak sprawnie przeprowadzić formalności inwestycji Tauron wyjaśnia w nowym poradniku.
02.09.2023

Tauron Dystrybucja z powodu nadużyć klientów prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych

Tauron Dystrybucja prowadzi kontrole mikroinstalacji fotowoltaicznych z powodu nadużyć klientów - poinformowała spółka w poniedziałek. Tauron wskazał, że tylko na obszarze gliwickim wykrył ponad 1,5 tys. niepoprawnych nastaw falowników i 1,6 tys. przypadków przekroczeń mocy zainstalowanej.
21.08.2023

Prezes Grupy Tauron: NABE to model kompromisowy

W perspektywie 2030 r. nasze plany wyglądają bardzo ambitnie. Chcemy ograniczyć emisyjność o 80 proc. poprzez skokowe zwiększenie źródeł odnawialnych w naszym miksie oraz stopniową dekarbonizację ciepłownictwa – powiedział na łamach tygodnika "Gazeta Polska" prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
16.08.2023

PGE, Energa i Tauron mają zgody korporacyjne na sprzedaż aktywów węglowych do NABE

Spółki energetyczne – PGE, Energa i Tauron – poinformowały w czwartek w komunikatach giełdowych o uzyskaniu zgód korporacyjnych na sprzedaż aktywów węglowych do NABE.
10.08.2023

Tauron przeznacza prawie 2,5 mln zł na dopłaty do wymiany ogrzewania

Prawie 2,5 mln zł przeznacza Grupa Tauron na dopłaty dla gospodarstw domowych z południa Polski, które decydują się wymienić ogrzewanie na bardziej efektywne. W tym roku dofinansowywane są pompy ciepła, a wielkość dofinansowania wzrosła do 4,4 tys. zł - wynika z informacji Taurona.
09.08.2023

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Tauron planuje zwiększyć inwestycje w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r.

Koncern energetyczny Tauron planuje zwiększyć nakłady inwestycyjne w sieci elektroenergetyczne do 3 mld zł w 2024 r. – podał zarząd firmy na piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Środki te trafią na przyłączenia nowych klientów, w tym OZE oraz modernizację i przebudowę sieci.
24.06.2023

Tauron buduje stację 110 KV i linie zasilające dla lotniska Katowice

Stację elektroenergetyczną 110 KV Pyrzowice Lotnisko oraz kilkadziesiąt kilometrów linii energetycznych buduje pod kątem zasilania m.in. lotniska Katowice spółka Tauron Dystrybucja. Przygotowywane od kilku lat i prowadzone obecnie prace potrwają do przyszłego roku.
18.05.2023

Tauron na budowie farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach zakończył montaż paneli słonecznych

Na budowie pierwszego etapu największej w Polsce farmy fotowoltaicznej, którą na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) stawia Tauron, zamontowano już wszystkie panele słoneczne, podał we wtorek koncern. Docelowa moc instalacji ma wynieść ok. 100 MW.
16.05.2023

TAURON wspiera redukcję śladu węglowego firm

O blisko 600 tysięcy ton ograniczyły emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które skorzystały w ubiegłym roku z odnawialnych źródeł energii TAURONA. Łączna wartość unikniętej emisji CO2 dzięki rozwiązaniom energetycznego lidera dla biznesu przekroczyła w minionym roku aż 1,2 mln ton. Wartość ta wprost przekłada się na redukcję śladu węglowego, która będzie miała kluczowe znaczenie, szczególnie dla przedsiębiorstw zorientowanych w swojej działalności na rynki unijne.
11.05.2023

Tauron rozpoczął budowę farmy wiatrowej Mierzyn

TAURON rozpoczął proces wylewania fundamentów pod infrastrukturę farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Na instalację złoży się 15 turbin wiatrowych o łącznej mocy 58,5 MW. Farma zapewni energię ponad 68 tysiącom gospodarstw domowych.
14.03.2023

Tauron: 700 m jako minimalna odległość wiatraka od domów satysfakcjonująca

700 m jako minimalna odległość wiatraka od budynków mieszkalnych jest satysfakcjonująca. Pozwala postawić o połowę mniej nowych wiatraków, niż 500 m, ale dzięki postępowi technologicznemu efekt będzie porównywalny - ocenił we wtorek prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.
14.03.2023

Tauron i Rafako wydłużyły o dwa tygodnie mediacje w celu zawarcia ugody

Dwa tygodnie na wypracowanie ugody w ramach mediacji dały sobie Tauron i Rafako. Do 22 marca strony będą kontynuowały negocjacje. Zapisy porozumienia mają uwzględnić sposób zakończenia kontraktu dotyczącego budowy bloku 910 MW w Jaworznie oraz dokonania wzajemnych rozliczeń.
08.03.2023

Milion od TAURONA na wymianę ogrzewania

Ponad milion złotych dotacji do wymiany ogrzewania otrzymali już uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM”. W tym roku energetyczny lider szacuje, że wypłaci kolejne 2 mln złotych dotacji dla gospodarstw domowych z czterech województw. Łączne dofinasowanie może sięgać nawet 100 procent wartości inwestycji w domowe ogrzewanie.
03.02.2023

Rafako przedłuża do 9 lutego termin żądania gwarancji zapłaty przez Tauron ponad 109,7 mln zł

Spółka Rafako, która w połowie grudnia ub. roku zażądała od Taurona gwarancji zapłaty ponad 109,7 mln zł z tytułu kontraktu na budowę bloku energetycznego w Jaworznie, przedłużyła w czwartek termin wykonania tego żądania do 9 lutego - wynika z informacji Rafako. Firmy kontynuują mediacje w sporze wokół bloku.
03.02.2023

Tauron Wytwarzanie przyjął aneksy przedłużające gwarancje dla bloku w Jaworznie

Tauron Wytwarzanie przyjął aneksy do gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, które są zabezpieczeniem należytego wykonania realizacji kontraktu na budowę bloku w Jaworznie; aneksy przedłużają gwarancję do 10 marca br. - podał w środę Tauron.
26.01.2023

Rafako i TAURON wracają do rozmów

Grupa Rafako zwróciła się do TAURON Wytwarzanie z propozycją powrotu do negocjacji. Strony ustalają dogodny termin ich przeprowadzenia. Przedstawiciele TAURON Wytwarzanie wyrazili wstępną zgodę na powrót do rozmów.
19.01.2023

Tauron i Rafako powrócą do rozmów w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie

Spółki Tauron i Rafako mają powrócić do rozmów w sporze dotyczącym bloku energetycznego w Jaworznie - dowiedziała się PAP w Tauronie. Spotkanie mediacyjne w miniony poniedziałek zakończyło się bez powodzenia. Teraz strony ustalają termin kolejnych negocjacji.
19.01.2023

Tauron: roszczenia Rafako nie mają żadnego uzasadnienia

Roszczenia firmy Rafako, która w piątek wezwała Tauron do zapłaty 857,6 mln zł, nie mają żadnego uzasadnienia biznesowego, prawnego i logicznego – ocenia Tauron. Deklaruje przy tym wolę dalszych rozmów z Rafako o harmonogramie usunięcia usterek bloku w Jaworznie i przedłużeniu gwarancji bankowych.
15.01.2023

Tauron proponuje Rafako dalsze rozmowy ws. bloku w Jaworznie

Jak poinformował w czwartek Tauron, na poniedziałek w siedzibie Prokuratorii Generalnej zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli spółki Tauron Wytwarzanie i Rafako ws. bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno. Tauron żąda 1,3 mld zł kar, Rafako zapowiada złożenie wniosku o upadłość.
13.01.2023

Rafako: żądania Taurona 1,3 mld zł za usterki bloku w Jaworznie bezzasadne

Za bezzasadne i bezprawne uznała firma Rafako wystawienie przez Tauron wezwania do zapłaty kar i odszkodowania w związku z wadami bloku 910 MW w Jaworznie na ponad 1,312 mld zł. Według Rafako, to próba przerzucenia odpowiedzialności, m.in. za użycie nieodpowiedniego węgla.
11.01.2023

Tauron wzmacnia sieci dla elektromobilności. Jest umowa z NFOŚiGW

Tauron rozpoczyna we Wrocławiu projekt rozbudowy sieci elektroenergetycznej pod kątem rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Inwestycja warta blisko 26 mln zł zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę podpisano dziś we Wrocławiu.
04.01.2023

Grupa Tauron bez kopalni. Spółka Tauron Wydobycie sprzedana państwu

Grupa energetyczna Tauron weszła w nowy rok bez węglowych aktywów wydobywczych. W ostatnim dniu 2022 roku sfinalizowano zapowiadaną od kilku miesięcy transakcję sprzedaży 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa - poinformował w poniedziałek Tauron.
02.01.2023

Tauron za blisko 26 mln zł rozbuduje sieć elektroenergetyczną we Wrocławiu

Blisko 26 mln zł przeznaczy Tauron na rozbudowę sieci elektroenergetycznej we Wrocławiu. W środę spółka podpisała z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę na dofinasowanie inwestycji, dzięki której m.in. zwiększy się przepustowość dla infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
28.12.2022

Tauron: większość klientów zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. zł

Większość klientów Taurona zaoszczędzi w przyszłym roku około 2 tys. zł dzięki ochronie Tarczy Solidarnościowej – wyliczają eksperci Taurona w sobotnim komunikacie przesłanym po ogłoszeniu przez Urząd Regulacji Energetyki nowych taryf na energię elektryczną.
19.12.2022

Tauron zainstaluje 23 tysiące LED-ów

Do trzynastu gmin na południu Polski trafi nowe oświetlenie. W sumie TAURON wymieni 23 tysiące starych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie typu LED. Dzięki inwestycji w nowoczesne oświetlenie, samorządy zaoszczędzą w skali roku prawie 8 tys. MWh energii elektrycznej, a do atmosfery w tym samym czasie nie trafi 5,5 tys. ton CO2.
12.12.2022

Tauron wybuduje pierwszą farmę wiatrową na Śląsku o o mocy 33 MW

Tauron wybuduje w okolicach Raciborza farmę wiatrową o mocy 33 MW. Będzie to dwunasta taka inwestycja tego koncernu, ale pierwsza w woj. śląskim. Energia wytwarzana dzięki 15 turbinom pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.
07.12.2022

Nowy magazyn energii w sieciach Tauron

Tauron przyłączył do sieci elektroenergetycznej przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej w województwie małopolskim. Na lokalizację magazynu wybrana została gmina z największym w Polsce zagęszczeniem mikroinstalacji 1-fazowych. Innowacyjny przemysłowy magazyn energii ma moc 100 kW i pojemność 180 kWh. Pozwoli to na niezawodną pracę okolicznych instalacji fotowoltaicznych.
05.12.2022

TOE: samorządy ze stałą ceną i pewnością dostaw energii elektrycznej

W związku z pojawiającymi się licznymi pytaniami do zrzeszającego sprzedawców energii elektrycznej w Polsce Towarzystwa Obrotu Energią (TOE) oraz Członków TOE w zakresie sprzedaży energii elektrycznej do samorządów, TOE zwraca uwagę, że wszystkie samorządy mają, po złożeniu do swojego sprzedawcy oświadczeń, zagwarantowane ceny maksymalne energii elektrycznej, w wysokości 785 zł za MWh - bez względu na rodzaj zawartej umowy. Towarzystwo Obrotu Energią w stanowisku skierowanym do samorządów przypomina, że samorządy mają ustawowo za
30.11.2022

Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie Skarbowi Państwa - na przełomie roku

Sprzedaż spółki Tauron Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa powinna nastąpić na przełomie roku - ocenił w czwartek prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek. Zadeklarował, że transakcja będzie przeprowadzona "w atmosferze porozumienia społecznego". Trwają w tej sprawie rozmowy ze związkowcami.
24.11.2022

Kongres 590: pokrycie kosztów transformacji energetycznej wymaga wielu źródeł finasowania

Koszty transformacji energetycznej Polski są tak duże, że nie będą ich w stanie udźwignąć spółki produkujące energię i państwo. Wsparcie finansowe tych inwestycji powinno popłynąć z instytucji finansowych, polskich oraz zagranicznych jak EBOR i EBI - wskazywali uczestnicy panelu „Finansowanie kluczowych inwestycji energetycznych”, który odbył się podczas Kongresu 590 w Rzeszowie.
20.11.2022

Tauron przyłączył 4,1 GW mocy OZE

W sumie w sieci elektroenergetycznej Tauron na koniec października pracowało łącznie już 683 dużych instalacji OZE o mocy 1,314 GW oraz ponad 370 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 2,819 GW. W trzech pierwszych kwartałach TAURON przyłączył do sieci dystrybucyjnej 80 dużych instalacji OZE o łącznej mocy 107 MW oraz ponad 93 tysiące mikroinstalacji o mocy 786 MW.
17.11.2022

Tauron zakończył budowę kolejnej farmy wiatrowej

Tauron zakończył budowę farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w gminie Milejewo w województwie warmińsko-mazurskim. To jedenasta farma wiatrowa Grupy, a moc zainstalowana w 200 turbinach wynosi 416 MW.
14.11.2022

Tauron wybudował nową farmę wiatrową

TAURON zakończył prace budowlane na terenie farmy wiatrowej Piotrków. Instalacja o łącznej mocy 30 MW zaspokoi potrzeby energetyczne 35 tys. gospodarstw domowych. To dziesiąta farma wiatrowa Grupy TAURON, a moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła 400 MW.
26.10.2022

Prawie milion klientów TAURONA ma już inteligentne liczniki energii

W ciągu dziesięciu lat wszyscy odbiorcy energii z TAURONA będą rozliczani na podstawie danych uzyskiwanych z liczników ze zdalnym odczytem. Organizacja testuje w ramach programu AMIplus różne technologie, które będą wykorzystywane w kolejnych etapach wdrażania inteligentnego opomiarowania.
18.10.2022

Tauron sprzeda Skarbowi Państwa oddłużone kopalnie za symboliczną złotówkę

Grupa Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie, skupiającej kopalnie Sobieski, Janina i Brzeszcze. Cenę nabycia ustalono na symboliczną złotówkę. Przed transakcją spółka zostanie całkowicie oddłużona - poinformowała w środę Grupa Tauron.
13.10.2022

Blok energetyczny Taurona w Jaworznie będzie nieczynny do poniedziałku

910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie, który na początku września wznowił produkcję energii po czterotygodniowym postoju, w środę znów przestał wytwarzać prąd z powodu konieczności przeprowadzenia remontu awaryjnego. Ma wznowić pracę w poniedziałek rano - wynika z informacji Taurona.
13.10.2022

Analitycy Fitch: zbycie kopalń pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona

Zbycie kopalń węgla kamiennego pozytywnie wpłynie na profil biznesowy i finansowy Taurona, zwiększając możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego i przyspieszenia procesu zielonej transformacji - ocenili analitycy Agencji Fitch, których opinię przytoczył Tauron w środowym komunikacie.
12.10.2022

Polskie fabryki Toyoty zasilane energią z OZE od Taurona

Grupa Tauron dostarczy w przyszłym roku polskim fabrykom Toyoty ponad 100 gigawatogodzin energii elektrycznej, z gwarancją, iż będzie to energia z odnawialnych źródeł - poinformowały w środę spółki, współpracujące ze sobą od 14 lat.
12.10.2022

Prezes Grupy Tauron: Nie wierzmy propagandzie Rosji. Prądu nie zabraknie

Wystarczyło poruszyć jeden klocek w energetycznym domino, żeby spora część systemu po prostu się zawaliła. Ten klocek poruszył Putin – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.10.2022

Tauron wybuduje farmę wiatrową o mocy 20 MW w Nowej Brzeźnicy

Farmę wiatrową o łącznej mocy 20 MW wybuduje w Nowej Brzeźnicy w woj. łódzkim koncern energetyczny Tauron. Zgodnie z czwartkowym komunikatem spółki energia elektryczna z tej inwestycji popłynie do sieci na początku 2025 r.
06.10.2022

Tauron rozpoczął budowę jednej z największych farm PV w kraju

Na terenie farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Mysłowicach, rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych. Największa elektrownia słoneczna TAURONA, której moc docelowo sięgnie 100 MW, pierwszą energię elektryczną wyprodukuje już w przyszłym roku.
29.09.2022

TAURON przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona - przekonuje TAURON w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30 procent może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.
27.09.2022

Pierwszy przemysłowy magazyn energii Taurona

W Ciechanowicach (woj. opolskie) Tauron uruchomił stacjonarny system magazynowania energii. Jak poinformowali w piątek podczas wizyty studyjnej przedstawiciele spółki, magazyn ma moc 3 MW i pojemość użyteczną ok. 774 kWh.
09.09.2022

Blok energetyczny Taurona w Jaworznie ponownie wytwarza energię

Unieruchomiony przez ostatnie cztery tygodnie 910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie został zsynchronizowany z krajową siecią energetyczną. Jednostka ponownie produkuje energię elektryczną i jest do dyspozycji PSE - poinformowała w piątek Grupa Tauron.
03.09.2022

Blok Taurona w Jaworznie w trakcie synchronizacji z siecią; trwa spór o próbki węgla

Unieruchomiony od czterech tygodni 910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie jest obecnie, po naprawie, w trakcie ponownej synchronizacji z siecią elektroenergetyczną - wynika z informacji Taurona. Jednocześnie trwa spór o próbki spalanego w bloku węgla, których przebadania żąda Rafako.
02.09.2022

Prezes Rafako ponownie wzywa Tauron do przebadania węgla spalanego w Jaworznie

Uszkodzenie kotła w elektrowni Jaworzno III, do której doszło na początku sierpnia, zostało spowodowane przez złej jakości węgiel dostarczany przez właściciela elektrowni, firmę Tauron – powiedział dziennikarzom we wtorek 30 sierpnia Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu Rafako.
31.08.2022

Rafako chce testów węgla spalanego w bloku w Jaworznie; Tauron: węgiel to niejedyny problem bloku

Przyczyną problemów bloku energetycznego Taurona w Jaworznie jest spalany w nim niewłaściwej jakości węgiel – przekonuje Rafako, domagając się niezależnych testów dostarczanego do bloku paliwa. Tauron zaprzecza, by to węgiel był jedynym problemem eksploatacyjnym bloku.
30.08.2022

Tauron: naprawiony blok 910 megawatów w Jaworznie wkrótce będzie uruchomiony

Naprawa leja kotła bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie została zakończona - poinformowała we wtorek Grupa Tauron, do której należy blok. Do końca tygodnia blok ma być zsynchronizowany z siecią i będzie do dyspozycji Polskich Sieci Elektroenergetycznych - zapewnia spółka.
30.08.2022

Rafako nie może prowadzić prac w Jaworznie, Tauron wstrzymał możliwość wejścia pracowników spółki

Spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron wstrzymała w piątek możliwość wejścia na teren bloku energetycznego w Jaworznie pracowników Rafako i jego spółki zależnej, co uniemożliwia dalsze prowadzenie prac - poinformowało Rafako w komunikacie. Rafako ocenia działania jako bezpodstawne i wzywa do natychmiastowego umożliwienia pracy na bloku.
26.08.2022

Tauron: Rafako zaprzestało naprawy bloku w Jaworznie; Rafako: taka sytuacja nie miała miejsca

Tauron zlecił wykonawstwo zastępcze prac naprawczych bloku w Jaworznie po ich zaprzestaniu przez Rafako - podała w piątek spółka energetyczna. Rafako odpowiedziało, że nadal prowadzi prace naprawcze, a Tauron nie ma podstaw do wdrożenia wykonawstwa zastępczego.
26.08.2022

Ponad 38 mln zł na modernizację stacji energetycznej Prądnik

Ponad 38 mln zł zainwestuje spółka energetyczna Tauron w modernizację stacji energetycznej GPZ Prądnik w Krakowie. Zadanie realizowane jest równolegle z budową nowej trasy tramwajowej i przebudową układu drogowego w tej części miasta.
23.08.2022

Transformacja energetyki

Zielony Zwrot TAURONA. Energia na okrągło – tym hasłem promowany jest najnowszy raport zintegrowany online. Na stronie raport.tauron.pl można znaleźć nie tylko informacje podsumowujące 2021 rok, ale również opis sytuacji przedsiębiorstwa w roku bieżącym. Grupa TAURON od lat wskazywana jest wśród polskich spółek jako lider raportowania zintegrowanego.
22.08.2022

Biznes robi Zielony Zwrot i ogranicza emisję CO2

Już o ponad 250 tysięcy ton ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które korzystają z odnawialnych źródeł energii z TAURONA. Do końca roku, dzięki rozwiązaniom proponowanym przez TAURON, może to być nawet milion ton.
17.08.2022

Tauron i Rafako rozpoczęły mediacje w sprawie bloku w Jaworznie

Rafako i eksploatująca nowy blok energetyczny w Jaworznie spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną - poinformowały w środę wieczorem obie spółki. Mediacje dotyczą wypracowania nowego terminu, po którym blok w Jaworznie ma pracować bez usterek.
11.08.2022

Prezes Taurona na czele spółki eksploatującej nowy blok w Jaworznie

Prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek będzie jednocześnie kierował zarządem spółki Nowe Jaworzno Grupa Tauron (NJGT) odpowiedzialnej za eksploatację bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Ma to m.in. usprawnić mediacje z wykonawcą bloku i usprawnić jego działanie do czasu usunięcia wszystkich usterek.
09.08.2022

Tauron powołuje nowego prezesa i ratuje spółkę

TAURON wyznaczył Wojciecha Franka na prezesa Energetyki Cieszyńskiej. Energetyczny lider przejmuje stery w spółce, aby zapewnić dostawy ciepła w mieście w nadchodzącym sezonie oraz uzdrowić firmę.
08.08.2022

Tauron i Rafako podejmą dalsze mediacje ws. bloku w Jaworznie

Tauron i Rafako podejmą mediacje służące wypracowaniu nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie powinien pracować bez usterek - wynika z informacji Taurona. Dotąd zakładano, że okres przejściowy potrwa do końca października.
07.08.2022

Tauron dementuje pogłoski dotyczące Bloku 910 w Jaworznie

Tauron stanowczo zaprzecza w swojej informacji prasowej insynuacjom Rafako przytaczanym przez Onet. Według firmy Blok 910 w Jaworznie działa, prace w jednostce prowadzone są zgodnie z kontraktem. W ocenie Taurona Rafako po raz kolejny stosuje szantaż biznesowy, a materiały – w tym zdjęcia – publikowane przez Rafako uznaje za zmanipulowane.
05.08.2022

TAURON zapewni ciepło w Cieszynie. Jest porozumienie z samorządem

Zapewnienie dostaw ciepła dla mieszkańców Cieszyna w najbliższym sezonie grzewczym to priorytet porozumienia zawartego pomiędzy TAURON Ciepło a samorządem. W przyszłości planowane jest włącznie Energetyki Cieszyńskiej w struktury Grupy TAURON, po wypełnieniu przez samorząd zapisów porozumienia.
04.08.2022

Ponad 2 tys. firm kupuje od Taurona prąd wyłącznie ze źródeł odnawialnych

Ponad 2 tys. biznesowych klientów Taurona kupuje w tym roku prąd w ramach produktów opartych wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczy firmom trzy terawatogodziny energii, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – podał w poniedziałek Tauron.
01.08.2022

Biznes robi Zielony Zwrot i ogranicza emisję CO2

Już o ponad 250 tysięcy ton ograniczyły w tym roku emisję dwutlenku węgla firmy i instytucje, które korzystają z odnawialnych źródeł energii z TAURONA. Do końca roku, dzięki rozwiązaniom proponowanym przez TAURON, może to być nawet miliona ton.
01.08.2022

Prezes Taurona: to nie spółki energetyczne ani rząd odpowiadają za wzrost cen energii

To nie spółki energetyczne ani polski rząd odpowiadają za wzrost cen energii – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Taurona Paweł Szczeszek. Wskazał na wojnę w Ukrainie wraz z wojną gospodarczą, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne.
27.07.2022

Tauron: nowy blok energetyczny w Jaworznie pracuje bez problemu

Oddany niedawno do użytku blok energetyczny o mocy 910 megawatów w Jaworznie pracuje bez problemu; obecnie działa na poziomie bliskim jego mocy nominalnej, to jest 870 megawatów - oświadczyli w czwartek przedstawiciele Grupy Tauron, do której należy blok.
21.07.2022

Prąd ze słońca napędzi oszczędności dla firm

Nawet o blisko 80 procent może zmniejszyć swoje koszty energii elektrycznej firma, która zainwestuje w panele fotowoltaiczne – wynika z wyliczeń TAURONA. Zdaniem ekspertów technologia ta jest jednym z kluczowych rozwiązań generujących oszczędności w biznesie. Jak z niej skorzystać, TAURON wyjaśnia w darmowym ebooku.
21.07.2022

TAURON z nowym magazynem energii

TAURON przyłączył do swojej sieci niskiego napięcia przemysłowy magazyn energii w Ochotnicy Dolnej. Instalacja ma charakter pilotażowy, jej celem jest pokazanie wpływu magazynu na stabilizację pracy sieci elektroenergetycznej. W tej małopolskiej gminie występuje jeden z największych w Polsce współczynników zagęszczenia mikroinstalacji 1-fazowych. TAURON realizuje projekt wspólnie z Apator S.A., Gminą Ochotnica Dolna i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.
19.07.2022

Tauron: 4 mld zł kredytu m.in. na refinansowanie zadłużenia oraz finansowanie inwestycji w OZE

Tauron zawarł umowę kredytową na kwotę 4 mld zł - poinformowała w piątek spółka. Dodano, że kredyt może być przeznaczony na refinansowanie zadłużenia Grupy, finansowanie inwestycji w OZE oraz wydatków ogólnokorporacyjnych.
16.07.2022

Tauron uzyska świadectwa efektywności energetycznej warte ponad 1 mln zł

Grupa Tauron otrzyma warte ponad 1 mln zł świadectwa efektywności energetycznej, potwierdzające wdrożenie rozwiązań zmniejszających zużycie energii. Certyfikaty będą przeznaczone na inwestycje w modernizację oświetlenia drogowego w gminach - poinformował w poniedziałek Tauron.
11.07.2022

Ciepłownictwo robi Zielony Zwrot TAURONA. Ważny etap inwestycji w Katowicach

TAURON zakończył już roboty związane z przygotowaniem terenu pod budowę nowego kotła gazowego o mocy 140 MWt w elektrociepłowni w Katowicach. Aktualnie TAURON pracuje nad projektami wykonawczymi. Przekazanie obiektu do eksploatacji planowane jest na grudzień 2023 roku. Wartość inwestycji to ponad 109 milionów złotych.
30.06.2022

Pół miliona na wymianę ogrzewania. Dzięki TAURONOWI

Ponad 500 tys. zł dotacji na wymianę ogrzewania otrzymali już uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM”. Energetyczny lider publikuje raport z badań, z którego wynika, że blisko 40 procent wymieniających ogrzewanie robi to dla oszczędności.
28.06.2022

Kongres 590: jeśli KGHM chce pozostać liderem rynku, musi mieć stabilne źródło energii

Energetyka jądrowa od kilkudziesięciu lat zapewnia pewność dostaw bezpiecznej, bezemisyjnej energii elektrycznej - nadszedł czas na uruchomienie SMR-ów w Polsce - stwierdzili uczestnicy debaty „Czy energetyka jądrowa może powstrzymać kryzys klimatyczny”, która odbyła się podczas Kongresu 590.
24.06.2022

TAURON odbudowuje „zieloną infrastrukturę”

Niemal 2,5 tysiąca posadzonych drzew to efekt akcji „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”. Pierwsze nasadzenia odbyły się w ubiegłym roku w Ogrodzieńcu, kolejne w ostatnich tygodniach w Kamiennej Górze.
23.06.2022

Tauron rośnie w OZE - do 2025 aż 1,6 GW w portfelu zielonej energii

Sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. – zakłada nowa strategia Grupy TAURON do 2030 roku, którą zaprezentowano w trakcie Kongresu 590. Priorytetem nowej strategii jest również umocnienie pozycji lidera w zakresie dystrybucji energii oraz rozwój technologii umożliwiających zarządzanie rozproszonymi źródłami energii. W 2030 roku wszyscy klienci TAURONA będą dysponować inteligentnymi licznikami, a obsługa klientów będzie w pełni zdigitalizowana.
22.06.2022

Tauron Nowe Technologie podpisał list intencyjny ws. magazynowania energii z OZE

Tauron Nowe technologie podpisał list intencyjny z firmą Ecological Projects Poland (EPP) w sprawie rozwoju technologii magazynowania energii ze źródeł odnawialnych (OZE) - poinformowała we wtorek spółka z Grupy Tauron.
15.06.2022

Tysiące drzew zamiast papieru. Zgarnij kasę od TAURONA

30 złotych specjalnego bonusu oferuje TAURON klientom, którzy zdecydują się przejść na e-fakturę. Klienci TAURONA, którzy zrezygnowali z papieru w ciągu ostatnich dwóch lat uchronili przed wycinką blisko 3000 drzew. W tym czasie udział płatności online w firmie przekroczył 80 procent.
09.06.2022

Słoneczne megawaty - nowa farma TAURONA

TAURON zakończył montaż turbin farmy wiatrowej Majewo zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim. Farma Majewo będzie jedenastą elektrownią wiatrową działającą w Grupie. Pierwsza energia elektryczna z farmy popłynie już w tym roku.
31.05.2022

Czy fotowoltaika nadal się opłaca? TAURON przygotował poradnik o nowym systemie

Do sieci elektroenergetycznej TAURONA podłączonych jest już ponad 300 tysięcy prosumentów. Blisko 80 procent właścicieli mikroinstalacji zainstalowało ją z chęci wygenerowania oszczędności – wynika z danych TAURONA. Eksperci z Grupy opublikowali poradnik wyjaśniający jak korzystać z nowego systemu rozliczeń prosumentów.
25.05.2022

Prezes Taurona: wobec wojny w Ukrainie rośnie znaczenie projektu NABE

Wobec wojny w Ukrainie, która unaoczniła konieczność zapewnienia Polsce niezależności energetycznej, projekt stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nabiera jeszcze większego znaczenia – ocenia prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
24.05.2022

TAURON sfinansuje Zielone Laboratoria. Oto lista laureatów

140 szkół z czterech województw na południu Polski zgłosiło się do programu Zielone Laboratoria TAURONA. Energetyczny lider wybrał cztery najlepsze projekty. Każda z tych szkół otrzyma 100 000 tysięcy złotych na remont i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych.
23.05.2022

Tauron za taką reformą systemu ETS, która nie spowoduje wzrostu cen uprawnień i cen energii

Proponowane w ramach reformy unijnego systemu ETS zaostrzenie wskaźników i limitów może prowadzić do wzrostu cen uprawień do emisji CO2, wpływając tym samym na ceny energii - ostrzegają przedstawiciele Taurona. Jego prezes Paweł Szczeszek postuluje, by reformę poprzedziły dogłębne analizy.
19.05.2022

Stacje ładowania pojazdów od TAURONA

Już ponad 70 ogólnodostępnych stacji ładowania budowanych przez TAURON Dystrybucja w ramach obowiązku ustawowego jest przyłączonych do sieci TAURONA. Obecnie firma buduje przyłącza dla kolejnych 200 obiektów. Prace trwają w 10 gminach, głównie na Śląsku.
18.05.2022

Tauron przekazał sprzęt do odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy

Transformatory, przewody energetyczne, bębny, słupy wspierające sieć oraz tysiące dodatkowych elementów do budowy linii energetycznych przekazała dotąd ukraińskiej energetyce Grupa Tauron. "To oznaka naszej solidarności z Ukrainą" – podkreśla prezes Taurona Paweł Szczeszek.
06.05.2022

TAURON instaluje nowoczesne oświetlenie w kolejnych miastach

TAURON modernizuje oświetlenie drogowe w jurajskich gminach Olsztyn i Ogrodzieniec. Stopniowo przestarzałe oprawy lamp sodowych zostają zastępowane nowoczesnymi ledami. Koszt oświetlenia to aż 60% wszystkich wydatków ponoszonych przez samorządy z tytułu zużycia energii elektrycznej. Dlatego samorządowcy coraz częściej decydują się na modernizację sieci oświetleniowych, zastępując energochłonne oprawy sodowe efektywnymi ledami.
05.05.2022

Zielony Zwrot. TAURON publikuje specjalny e-book

Ponad 60 procent mieszkańców domów wskazuje ekologię, jako powód wymiany źródła ciepła, a co trzeci badany deklaruje, że dofinansowanie przekonałoby go do wymiany ogrzewania na bardziej eko – wynika z danych TAURONA. Z okazji Światowego Dnia Ziemi energetyczny lider opublikował bezpłatny e-book o wymianie ogrzewania.
28.04.2022

TAURON uruchomił nowoczesne laboratorium

TAURON zainwestował w nowoczesny system do legalizacji i wzorcowania liczników energii elektrycznej. Firma uruchomiła w swoim laboratorium pomiarowym system pozwalający na automatyczne przeprowadzenie jednocześnie testów sześćdziesięciu liczników jednofazowych lub trójfazowych.
28.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
20.04.2022

Tauron: Najnowocześniejszy blok 910 MW w Polsce zsynchronizowany z siecią

Tauron zakończył kluczowy etap prac związany z uruchomieniem bloku 910 MW w Jaworznie. Jednostka została zsynchronizowana z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.
16.04.2022

TAURON od poniedziałku z nowym prezesem

Paweł Szczeszek obejmie od poniedziałku stanowisko prezesa zarządu TAURON Polska Energia. Menedżer zapowiada przyspieszenie Zielonego Zwrotu, a także utrzymanie nakładów inwestycyjnych w sieć dystrybucyjną.
08.04.2022

Tauron - pierwsza turbina na farmie wiatrowej Piotrków [WIDEO]

Na terenie budowy elektrowni wiatrowej Piotrków posadowiona została pierwsza turbina. Na miejsce przewożone są także komponenty 14 kolejnych. Energia elektryczna z farmy popłynie już jesienią tego roku.
08.04.2022

Tauron: 500 mln zł na przyłączenie do sieci nowych farm wiatrowych

Ponad 500 mln zł przeznaczył Tauron w ubiegłym roku na modernizację i rozbudowę sieci energetycznej na Dolnym Śląsku. Największe inwestycje realizowane są w okolicach Wrocławia i Wałbrzycha – podał spółka w środę w komunikacie.
07.04.2022

Tauron ponownie szuka prezesa

Rada Nadzorcza Taurona ogłosiła nowe postępowanie na stanowisko prezesa zarządu. Jak poinformowała spółka, termin przyjmowania zgłoszeń mija 1 kwietnia. Poprzednie postępowanie, rozpisane w sierpniu 2021 r., zostało zakończone bez rozstrzygnięcia.
28.03.2022

Wiceprezes Taurona: potrzebne są nowe moce, oparte o inne źródła energii

Pomysł przedłużenia rynku mocy dla jednostek węglowych choć racjonalny, nie rozwiąże problemów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się przed polską energetyką zawodową – powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski.
22.03.2022

Tauron inwestuje w Opolskim 165 mln złotych, w tym w OZE

W ubiegłym roku na terenie województwa opolskiego Tauron wykonał inwestycje sieciowe o wartości około 165 mln złotych - poinformowała w piątek spółka.
19.03.2022

Tauron właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii w Zakopanem

W Zakopanem odbyła się uroczystość przekazania do użytku instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, która została przyłączona przez Tauron Polska Energia na potrzeby Centrum Szkoleniowego Księżówka. W wydarzeniu, które odbyło się 17 marca 2022 r., uczestniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.
18.03.2022

Tauron: potencjał sieci w zakresie przyłączania dużych źródeł OZE kurczy się

Potencjał w zakresie przyłączania dużych odnawialnych źródeł energii (OZE) do sieci dystrybucyjnej kurczy się, w niektórych miejscach sieć nie jest już w stanie przyjąć kolejnych dużych źródeł wytwórczych – wskazuje koncern energetyczny Tauron w środowym komunikacie.
03.03.2022

Tauron chce wykorzystać wodór do produkcji energii

Tauron, wspólnie z Instytutem Naukowo-Badawczym Sebastineum Silesiacum w Kamieniu Śląskim planuje budowę instalacji wodorowej, która będzie produkowała energię elektryczną i ciepło na potrzeby kompleksu pałacowego z Sanktuarium św. Jacka.
27.01.2022

Co dziesiąta latarnia Taurona na południu Polski jest ledowa

Co dziesiąty spośród około miliona punktów oświetlenia ulicznego obsługiwanych przez Grupę Tauron w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim ma oprawę typu LED - poinformował w czwartek Tauron, który tylko w ub. roku wymienił 19,5 tys. ulicznych lamp sodowych na ledowe.
14.01.2022

Tauron ws. blokady wysyłki węgla z kopalń: nasze elektrownie pracują bez przeszkód

Elektrownie Grupy Tauron pracują bez przeszkód, a minimalna wielkość zapasów węgla dla poszczególnych jednostek jest zachowana - poinformowali we wtorek przedstawiciele Taurona, odnosząc się do rozpoczętej przez związkowców blokady wysyłki węgla z kopalń Polskiej Grupy Górniczej.
05.01.2022

Tauron: podwyżki niższe dzięki Rządowej Tarczy

Podwyżki cen energii elektrycznej są nieuniknione z powodu wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla – wskazuje koncern Tauron w piątkowym komunikacie. Akcentuje, że aby zmniejszyć efekt podwyżek cen, przygotowano rozwiązania Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.
25.12.2021

Grupa Tauron wykorzystuje metan z ZG Brzeszcze do produkcji prądu i ciepła

Grupa energetyczna Tauron uruchomiła w sobotę w Jawiszowicach (Małopolskie) instalację kogeneracyjną zasilaną gazem pozyskiwanym z procesu odmetanowania wyrobisk w tamtejszym Zakładzie Górniczym Brzeszcze. Każdy z dwóch zamontowanych silników gazowych generuje moc 2,7 Mwe.
23.10.2021

Tauron i Microsoft będą współpracować w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej

Tauron i Microsoft podpisały w środę porozumienie, którego celem jest współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej – przekazała polska spółka.
30.09.2021

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć kopalnie Taurona

Do końca tego roku Skarb Państwa chce nabyć od grupy energetycznej Tauron wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie skupiającej trzy należące do Grupy kopalnie węgla kamiennego. W środę Tauron podpisał w tej sprawie list intencyjny z Ministerstwem Aktywów Państwowych.
16.09.2021

Tauron: spółka nie bagatelizuje sytuacji związanej z naprawą bloku 910 MW w Jaworznie

Grupa Tauron zapewniła, że nie bagatelizowała ani nie bagatelizuje sytuacji związanej z naprawą nowego bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Wcześniej prezes Rafako - jednego z wykonawców bloku - zarzucał Tauronowi brak decyzji co do ewentualnej pomocy dla Rafako.
09.09.2021

Tauron i PGNiG mają list intencyjny dot. ECSW

Tauron i PGNiG podpisały list intencyjny dotyczący możliwej transakcji sprzedaży udziałów w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW) przez Grupę Tauron na rzecz Grupy PGNiG. We wrześniu ubiegłego roku firmy uruchomiły w Stalowej Woli blok gazowy o mocy 450 MW. Obecnie koncerny posiadają po 50 proc. akcji ECSW.
02.08.2021

Dzień na GPW: energetyka mocno w dół

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW małe i średnie spółki zanotowały wzrosty rzędu 0,3-0,6 proc. WIG20 jako jedyny z głównych indeksów nie zdołał utrzymać się nad kreską. Mimo kontynuującego wzrosty przy wysokich obrotach KGHM-u, przeważyły spadki sektora energetycznego.
27.07.2021

PGE, Enea i Tauron wnioskują do UOKiK o zgodę na wspólne podmioty

Trzy kontrolowane przez państwo spółki energetyczne: PGE, Enea i Tauron - złożyły do UOKiK wniosek koncentracyjny dotyczący utworzenia wspólnych przedsiębiorstw. W styczniu spółki wyraziły chęć budowania wspólnie farm wiatrowych na morzu.
14.07.2021

Tauron zmodernizuje kotłownię w czechowickiej elektrociepłowni

Kosztem 51,8 mln zł w czechowickiej elektrociepłowni Tauron Ciepło powstanie nowoczesna kotłownia szczytowo-rezerwowa wyposażona w wysokosprawne kotły wodne gazowo-olejowe. Budowa ruszy w lutym 2022 r., a ciepło popłynie w 2023 r. – podał w poniedziałek Tauron.
13.07.2021

Wygasła umowa o współpracy Tauronu i OW Offshore, Tauron chce realizować projekty z PGE i Eneą

Tauron przekazał do hiszpańskiej spółki OW Offshore oświadczenie o wygaśnięciu umowy o współpracy dotyczącej rozwijania projektów budowy morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej na Morzu Bałtyckim - poinformował Tauron w komunikacie.
30.06.2021

Strączyński: rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal wśród priorytetów Taurona

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej nadal jest priorytetem dla Taurona – zapewnił prezes spółki Paweł Strączyński, podkreślając, że realizowany przez Grupę "zielony zwrot" będzie oparty m.in. na farmach wiatrowych na morzu i na lądzie. W zakresie offshore Tauron rozważa współpracę z PGE i Eneą.
30.06.2021

Tauron: zmiany w ustawie o OZE powinny zlikwidować przewymiarowanie instalacji

Proponowane przez resort klimatu zmiany w ustawie o OZE powinny zlikwidować niekorzystne dla systemu energetycznego przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznych, a tym samym zmniejszyć koszty inwestycyjne u prosumentów i po stronie systemu - oceniają przedstawiciele Grupy Tauron.
16.06.2021

Rozwiązania Taurona mają ograniczyć zużycie energii w parkach miejskich

Tauron Nowe Technologie zainstalował w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie (woj. opolskie) innowacyjne oświetlenie. Jak poinformowało w piątek biuro prasowe spółki, dzięki zastosowanym rozwiązaniom możliwe jest zaoszczędzenie do 90 proc. energii.
28.05.2021

Tauron Dystrybucja przyłączył podstację trakcyjną Bochnia na potrzeby m.in. Pendolino

Tauron Dystrybucja, spółka z grupy energetycznej Tauron przyłączyła do sieci podstację trakcyjną Bochnia (Małopolskie). Dzięki inwestycji za 58 mln zł w regionie kursować mogą szybkie pociągi Pendolino, zwiększone zostało też bezpieczeństwo energetyczne obszaru.
25.05.2021

Tauron podwoił ilość sprzedawanej energii ze źródeł odnawialnych

W ub. roku grupa energetyczna Tauron podwoiła ilość prądu sprzedawanego w ramach produktu opartego w 100 proc. na odnawialnych źródłach energii. W tej formule Grupa dostarczyła przedsiębiorstwom jedną terawatogodzinę energii – podał we wtorek Tauron.
18.05.2021

Tauron: nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych

Nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych ze szkodą dla pracowników - zapewnił w środę zarząd Grupy Tauron podczas spotkania ze związkowcami, skupionymi w działającej w firmie Radzie Społecznej. Związki nie rezygnują jednak z rozpoczętych protestów.
28.04.2021

Będą nowe stacje ładowania aut elektrycznych od Grupy Tauron

Grupa Tauron, posiadająca obecnie w południowej Polsce 87 ogólnodostępnych stacji ładowania aut elektrycznych, do końca tego roku zamierza zwiększyć ich liczbę do ponad 130. Firma uruchomiła program lojalnościowy dla klientów korzystających ze stacji należących do sieci Taurona.
14.04.2021

Tauron zamierza certyfikować instalatorów fotowoltaiki

Tauron, który tylko w ub. roku przyłączył do sieci energetycznej 97,7 tys. mikroelektrowni słonecznych o mocy 658 megawatów, zamierza wydawać firmom instalującym fotowoltaikę specjalne certyfikaty, potwierdzające ich wiarygodność i kompetencje.
09.04.2021

Tauron chce, by podstawowym paliwem dla części ciepłowniczej Grupy był gaz

Grupa Tauron, analizująca obecnie przyszłość swoich aktywów ciepłowniczych, zakłada, że podstawowym paliwem w segmencie wytwarzania ciepła będzie gaz. Spółka rozważa opłacalność ewentualnego przejęcia polskich aktywów Grupy CEZ, raczej nie jest jednak zainteresowana Elektrownią Skawina.
01.04.2021

TAURON Polska Energia S.A. ma nowego Prezesa Zarządu

Rada Nadzorcza TAURON Polska Energia S.A. powołała 1 kwietnia 2021 r. Pawła Strączyńskiego na stanowisko prezesa zarządu. Nowy prezes zapowiada zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania i odblokowanie potencjału rozwojowego Spółki.
01.04.2021

MKiŚ: mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty ws. Turowa

Mamy szereg argumentów odrzucających czeskie zarzuty wobec działalności kopalni węgla brunatnego Turów - podkreślił wiceszef MKiŚ Piotr Dziadzio. Dodał, że Czesi oczekują od Polski zainwestowania nawet 60 mln euro po ich stronie.
30.03.2021

W 2020 r. Tauron zainwestował prawie 2 mld zł w infrastrukturę sieciową

Prawie 2 mld zł zainwestował w ubiegłym roku Tauron w infrastrukturę sieciową. Nakłady te przekładają się bezpośrednio na stabilność dostaw energii dla klientów - zaznaczyła spółka.
29.03.2021

100 szkół wzięło udział w projekcie kształcenia kadr dla energetyki

Stypendia dla najlepszych uczniów klas patronackich i możliwość udziału w szkoleniach i ćwiczeniach specjalistycznych – to niektóre elementy projektu POWER, zrealizowanego przez Tauron we współpracy z resortem edukacji. Wzięło w nim udział sto szkół z całego kraju.
19.03.2021

Około 3,5 tys. dużych firm czeka w tym roku audyt energetyczny

Około 3,5 tys. dużych przedsiębiorstw musi w tym roku obowiązkowo wykonać audyt energetyczny - przypomina grupa Tauron. Jej przedstawiciele przekonują, że wnioski z takiego audytu powinny przyczynić się do podniesienia efektywności energetycznej i przynieść firmom oszczędności.
17.03.2021

Kopalnie Taurona zwiększyły wydobycie, zmniejszyły stratę i zatrudnienie

Kopalnie należące do grupy energetycznej Tauron zwiększyły w ub. roku wydobycie węgla rok do roku o ponad 20 proc., zmniejszając zatrudnienie o ponad 350 osób i redukując stratę o przeszło dwie trzecie – wynika z szacunkowych danych Grupy.
16.03.2021

Tauron zwiększył produkcję energii z wiatru o 40%

O 40 proc. wzrosła w ubiegłym roku produkcja energii z wiatru w grupie energetycznej Tauron. To efekt dokonanego wcześniej zakupu farm wiatrowych, ale także wysokiej wietrzności, która podniosła produktywność farm, głównie w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim i wielkopolskim.
16.03.2021

Tauron: połowa zainteresowanych fotowoltaiką skorzystała z kredytu

Połowa gospodarstw domowych, które zdecydowały się w ubiegłym roku na uruchomienie instalacji fotowoltaicznych we współpracy z Grupą Tauron, sfinansowała to przedsięwzięcie z darmowego lub niskooprocentowanego kredytu - podała w poniedziałek spółka.
15.03.2021

Wiceprezes Taurona: instalacje prosumenckie generują milionowe nakłady na dostosowanie sieci

Grupa Tauron, która w samym ub. roku przyłączyła do sieci blisko 98 tys. mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, tylko na związane z nimi układy pomiarowe wydała ponad 37 mln zł, zaś dostosowanie sieci energetycznej to wydatki rzędu kilkuset milionów zł – oceniają przedstawiciele spółki.
18.02.2021

Tauron: rusza budowa farmy wiatrowej w powiecie piotrkowskim

W Łódzkiem, na terenie gmin Moszczenica i Wolbórz, rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW - poinformowała w czwartek spółka Tauron. Inwestycja, która pozwoli na wyprodukowanie prądu dla 35 tys. gospodarstw domowych, ma być zakończona latem 2022 r.
18.02.2021

Tauron zbudował farmę fotowoltaiczną na terenie dawnej elektrowni w Jaworznie

Na należącym do grupy energetycznej Tauron terenie dawnej Elektrowni Jaworzno I powstała farma fotowoltaiczna o mocy 5 megawatów - podała w środę Grupa, Docelowo, w ramach programu Tauron PV, ma ona uruchomić na swoich terenach podobne instalacje o łącznej mocy 150 MW.
23.12.2020

Tauron Zielona Energia. Energia jutra dla Polski

Nadchodzi era zrównoważonej energetyki, a jednym z istotnych graczy tego sektora na polskim rynku jest Tauron Zielona Energia. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem zarządu, panem Wojciechem Więcławkiem, na temat ambitnych planów firmy w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii.
01.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.