Na zamknięciu poniedziałkowej sesji na GPW małe i średnie spółki zanotowały wzrosty rzędu 0,3-0,6 proc. WIG20 jako jedyny z głównych indeksów nie zdołał utrzymać się nad kreską. Mimo kontynuującego wzrosty przy wysokich obrotach KGHM-u, przeważyły spadki sektora energetycznego.
"Dzisiejsza sesja ma niejednoznaczną wymowę. Z jednej strony na plus jest zachowanie banków i mocny KGHM. Widać, że punktowo popyt jest aktywny. Cieszy także WIG20 blisko zera, po słabym początku sesji na GPW i mocnym tąpnięciu w Azji. Niepokoi jednak niższa aktywność inwestorów. Na rynku widać pewne zawahanie i niepewność. Ta niepewność wynika z braku determinacji popytu, ale ona nie powoduje mocnego wzrostu podaży, co obrazuje spadek obrotów i zachowanie indeksów" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski.
"Być może inwestorzy czekają na argumenty, trudno jednak powiedzieć czy miałyby być lokalne czy zagraniczne. Indeks strachu spadł do poziomów z lutego i marca 2020 r., czyli sprzed pandemii. Możliwe, że rozstrzygnięcie w obszarze obaw o wariant Delta wsparłoby inwestorów. Ważne będą także wyniki za II kw., czy komentarze co do tendencji rynkowych w kolejnych okresach" - dodał.
Na poniedziałkowym zamknięciu sesji WIG20 spadł o 0,08 proc. do 2.240,65 pkt., WIG wzrósł o 0,05 proc. do poziomu 67.223 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,34 proc. do 4.903 pkt., a sWIG80 zyskał 0,56 proc. do poziomu 20.561 pkt.
W momencie zamknięcia notowań na GPW na europejskich parkietach przeważały lekkie zwyżki. W tym otoczeniu niemiecki DAX tracił jednak 0,4 proc., a amerykański S&P 500 pozostawał nieznacznie pod kreską, a technologiczny Nasdaq tracił niecałe 0,1 proc.
Obroty na GPW wyniosły 630 mln zł, z czego 505 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
W ujęciu sektorowym traciło 8 z 15 indeksów, w tym najmocniej energetyka - o 3 proc., po tym jak w piątek poszła w górę o blisko 4 proc.
Wzrostom przewodziły spółki górnicze i budowlane - zwyżkowały po ok. 1,8 proc.
W gronie największych firm spadkom przewodziły energetyczne Tauron i PGE, które traciły odpowiednio: 1,6 i 4,8 proc. Oddały tym samym część 4 i 6-proc. piątkowych wzrostów, które miały miejsce po doniesieniach o podpisaniu ze Skarbem Państwa porozumienia ws. wydzielenia aktywów węglowych.
Najmocniej w WIG20 rósł KGHM - o 2 proc., który do końca dnia pozostawał liderem obrotów (87 mln zł). Dla miedziowej spółki była to czwarta wzrostowa sesja z rzędu.
Wyraźnie rósł także PKN Orlen - o 1,4 proc. Kurs spółki drugą sesję z rzędu kontynuował odbicie po spadkach trwających od połowy czerwca.
Po trzech sesjach wzrostów najmocniej w mWIG40 zniżkowała Enea - w dół o 2,7 proc.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 06:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 25.06.2026 06:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 25.06.2026 06:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 25.06.2026 06:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 06:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 06:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 06:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 06:05 |