Wynik wyszukiwania - "zmiany klimatu " - Wiadomości

Zmiany klimatu wpływały na krzyżowanie się archaicznych ludzi

Gatunki archaicznych ludzi, takie jak neandertalczycy i denisowianie, krzyżowały się ze sobą w rytmie zmian klimatycznych – informują naukowcy na łamach tygodnika „Science”.
23.08.2023

Niski poziom wody i susza będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki

Upały i brak deszczu doprowadziły do spadku poziomu wody w Renie w niektórych miejscach nawet poniżej jednego metra. Tak niski poziom wody może mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki, ponieważ rzeka jest jednym z najważniejszych szlaków transportowych w Niemczech - informuje telewizja ARD.
08.08.2022

Czy w Polsce w XXII wieku będą plaże? Badacz morza o tym, jak globalne ocieplenie zmieni polskie Wybrzeże

W związku z podnoszeniem się poziomu wód sztormy częściej przelewać się będą przez nabrzeża w Polsce. Z czasem coraz więcej trzeba będzie inwestować w odnawianie plaż, betonowanie wydm czy instalację bram na rzekach - opisuje oceanograf prof. Jacek Piskozub.
08.07.2022

Gróbarczyk o zapobieganiu skutkom suszy i retencji

O działaniach Wód Polskich w ramach zwiększania retencji oraz o nowych możliwościach, jakie daje Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie zapobiegania skutkom suszy i kształtowania zasobów wodnych mówił w środę, 30 marca wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
30.03.2022

W minionym roku światowa emisja CO2 była najwyższa w historii

Wzrost zużycia węgla podniósł w ubiegłym roku emisję CO2 o 2 mld ton w porównaniu do roku poprzedniego. To największy jak dotąd roczny wzrost wyrażany w absolutnych wartościach.
11.03.2022

Czy polski biegun zimna znikie z ociplenim klimatu?

Do końca wieku średnia temperatura w regionie podlaskim wzrośnie o ok. 3 st. C – prognozuje hydrobiolog prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zdaniem, niedługo mówienie o „polskim biegunie zimna” nie będzie już miało uzasadnienia.
08.03.2022

Klimat: W Brazylii nawałnice i powodzie po katastrofalnej suszy

Po katastrofalnej suszy w ubiegłym roku, najgorszej od ponad 90 lat, Brazylię nawiedziły gwałtowne burze i ulewy, które spowodowały powodzie. Zginęło w nich blisko 100 osób, a ponad 150 tysięcy ewakuowano.
07.02.2022

W Portugalii z powodu suszy rząd ogranicza pracę pięciu hydroelektrowni

Co najmniej do końca lutego rząd Portugalii zobowiązał operatorów czterech hydroelektrowni do wstrzymania pracy tych obiektów z powodu nasilającej się w kraju suszy. Piąta z elektrowni ma zaprzestać dostaw wody dla rolników.
02.02.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Analitycy: Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu ograniczyć wzrost globalnej temperatury

Pakiet Fit for 55 może w niewystarczającym stopniu przyczynić się do ograniczenia wzrostu globalnej temperatury do 1,5 st. C - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
31.12.2021

Właściciel Budweisera i Corony zobowiązuje się do osiągnięcia zero netto do 2040 r.

Międzynarodowy koncern piwowarski AB InBev zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku, a wcześniej do 2025 roku cele zrównoważonego rozwoju, zatwierdzone przez SBTi.
24.12.2021

Schneider Electric i firmy farmaceutyczne uruchamiają pionierski program dla dostawców. Celem wsparcie działań na rzecz klimatu

Schneider Electric, który w 2021 roku został uznany najbardziej zrównoważoną korporacją na świecie przez Corporate Knights, wraz z Carnstone, niezależną firmą doradczą specjalizującą się w obszarze odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju, ogłosiły projekt o nazwie Energize.
23.12.2021

Tarnobrzeg i okolice będą lepiej chronione przed powodziami. Koszt: 20 mln zł

Zakończyła się rozbudowa wału przeciwpowodziowego rzeki Trześniówki. Zadanie o wartości ponad 20 mln zł obejmowało rozbudowę i zabezpieczenie przed filtracją prawostronnego wału na długości 7,6 km. Dzięki realizacji projektu blisko 4,5 tys. mieszkańców gminy Gorzyce i Tarnobrzega zyskało skuteczniejszą ochronę przeciwpowodziową.
15.12.2021

EBI: 43 proc. firm z UE w tym roku dokonało inwestycji związanych z klimatem

Inwestycji związanych z klimatem w br. dokonało 43 proc. firm z Unii Europejskiej, a 43 proc. podniosło poziom cyfryzacji - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Główną barierą inwestycyjną jest dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej.
02.12.2021

Piwowarzy walczą ze zmianami klimatu, karmiąc glony sfermentowanym chmielem

Australijscy piwowarzy z Nowej Południowej Walii (NSW), by zredukować natężenie zmian klimatu, karmią glony sfermentowanym chmielem - podała w czwartek Agencja Reutera. Algi zatrzymują wytwarzany podczas fermentacji chmielu dwutlenek węgla i zamieniają go w tlen - tłumaczyła agencja.
19.11.2021

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.
16.11.2021

Obecne ocieplenie klimatu - wyjątkowe w ciągu 24 tys. lat

Rekonstrukcja historii klimatu obejmującej dużą skalę czasową, bo aż 24 tys. lat - wskazuje na to, że ocieplenie obserwowane od 150 lat jest bezprecedensowe. Przeprowadzone symulacje potwierdzają znaczenie emisji gazów cieplarnianych.
15.11.2021

Średnia roczna temperatura na świecie znacząco wzrosła; UE reaguje na zmianę klimatu (analiza)

Średnia roczna temperatura na świecie znacząco wzrosła od czasu rewolucji przemysłowej, a ostatnia dekada była najcieplejszą odkąd zaczęto prowadzić pomiary temperatury. UE chcąc przeciwdziałać zmianie klimatu zobowiązała się do osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku.
09.11.2021

Zespół ds. kryzysu klimatycznego PAN: wzywamy do działań zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2

Wzywamy do podjęcia konsekwentnych działań na wszystkich poziomach decyzyjnych, zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach oraz do realizacji scenariusza, w którym emisje CO2 spadają do zera netto około 2050 r. – piszą naukowcy z zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.
09.11.2021

W czasie COP26 roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna

Podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 roztopiła się najdłużej utrzymująca się pokrywa śnieżna w Wielkiej Brytanii - podała w środę stacja BBC. To ósmy taki przypadek w ostatnich 300 latach, ale piąty w ciągu ostatnich 18 lat, co - jak wskazują eksperci - jest widocznym dowodem na zmiany klimatu.
04.11.2021

Biden pochwalił postępy podczas COP26, ale zganił Chiny, Rosję i OPEC

Prezydent USA Joe Biden ocenił we wtorek, że światowym liderom udało się wiele osiągnąć podczas konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow, a Ameryka przewodziła w tej kwestii. Jednocześnie potępił Chiny i Rosję za bezczynność, zaś państwa OPEC obwinił za wysokie ceny energii.
04.11.2021

Zaledwie 0,5 proc. z 27 bilionów dolarów globalnych aktywów jest dostosowanych do Porozumienia Paryskiego.

Liczba ta spada do 0,2 proc., gdy pod uwagę brane są emisje z zakresu trzeciego lub łańcuchy dostaw.
02.11.2021

Biden: Wysokie ceny energii są dodatkowym impulsem do działań ws. zmiany klimatu

Wysokie i niestabilne ceny energii, które obecnie widzimy nie powinny być powodem do odejścia od czystej energetyki, ale wezwaniem do dodatkowych działań w tym kierunku - stwierdził w poniedziałek podczas konferencji COP26 w Glasgow prezydent USA Joe Biden. Oznajmił też, że Ameryka zamierza świecić przykładem.
02.11.2021

Premier Johnson na COP26: w walce zmianami klimatu świat jest minutę przed północą

W kwestii zapobiegania zmianom klimatycznym "świat jest minutę przed północą", a przywódcy państw muszą "przejść od aspiracji do działań" - powiedział w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26.
02.11.2021

Ipsos: 69 proc. Holendrów obawia się skutków zmian klimatu

Prawie siedmiu na dziesięciu Holendrów (69 proc.) martwi się globalnym ociepleniem i zmianami klimatu a prawie sześciu na dziesięciu (59 proc.) jest zaniepokojonych skutkami zmian klimatycznych dla Holandii - wynika z badania Ipsos przed szczytem COP26 w Glasgow.
02.11.2021

W Glasgow rozpoczęła się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26

W Glasgow w niedzielę oficjalnie rozpoczęła się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP26. Podczas 13 dni obrad ponad 25 tys. delegatów będzie się zastanawiać, w jaki sposób zatrzymać zmiany klimatyczne na Ziemi.
01.11.2021

Alarmujące dane: stężenie gazów cieplarnianych rośnie pomimo działań proklimatycznych

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała niepokojące dane dotyczące koncentracji emisji gazów w 2020 roku. Pomimo zamrożenia gospodarczego wywołanego COVID-19, emisje gazów wzrosły do rekordowego poziomu w 2020 roku.
31.10.2021

Chiny formalnie zaktualizowały w ONZ cele klimatyczne

Chiny zgłosiły do ONZ zaktualizowane krajowe cele klimatyczne (NDC), formalnie potwierdzając przed szczytem COP26 w Glasgow wcześniejsze zapowiedzi przywódcy kraju Xi Jinpinga w sprawie redukcji emisji – podały w czwartek agencje na podstawie rejestru ONZ.
29.10.2021

PARP: branżę gospodarki wodno-ściekowej czekają zmiany wynikające ze zmian klimatu

Branżę gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji w ciągu trzech lat czekają głębokie zmiany wynikające ze zmian klimatu - napisano we wtorek w informacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wzrośnie popyt na zawody takie jak: np. monter sieci wodno-kanalizacyjnych, operator ujęć i stacji uzdatniania wody - oceniono.
27.10.2021

Australia zobowiązała się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku

Premier Australii Scott Morrison w imieniu swojego kraju zadeklarował osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Ponadto, premier zapowiedział, że Australia do roku 2030 ograniczy emisje o 35 proc. poniżej stanu z 2005 roku.
27.10.2021

BOŚ: celem banku jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r.

Bank Ochrony Środowiska ogłosił strategię prezentującą podejście banku do kwestii zrównoważonego rozwoju; jednym z celów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r. - podał we wtorek BOŚ. Bank chce m.in. ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych.
27.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Climate Transparency: szybko rośnie emisja CO2 w zamożnych państwach

Raport Climate Transparency 2021 wskazuje, że rośnie emisja dwutlenku węgla w najzamożniejszych krajach świata należących do G20, które odpowiadają za 75 proc. wypuszczonego do atmosfery CO2 – informuje w czwartek BBC.
15.10.2021

Zielone wydobycie. ICMM ma na celu zerowe emisje netto do 2050 roku

Zobowiązanie podjęte przez członków International Council on Mining and Metals (Międzynarodowej Rady Górnictwa i Metali), obejmuje osiągnięcie zerowej emisji netto z zakresu 1 i 2 do 2050 roku lub wcześniej.
15.10.2021

Zmiany klimatyczne: Ziemia staje się ciemniejsza!

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że chmury odbijają mniej światła słonecznego w konsekwencji ocieplania się oceanów. W ten sposób kierują więcej energii do systemu klimatycznego planety.
14.10.2021

Europosłowie: wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r.

Wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r., potrzeba co najmniej 100 mld USD rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się, a okres potrzebny do przyspieszenia tempa działań na rzecz klimatu należy skrócić do pięciu lat – to niektóre z postulatów Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego.
13.10.2021

Borys: programiści pomogą samorządom mierzyć się z wyzwaniami klimatycznymi

Utalentowani programiści pomogą samorządom mierzyć się ze wskazanymi przez nie wyzwaniami klimatycznymi – zapowiedział w poniedziałek w Poznaniu prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Poinformował, że ruszył nabór do Klimatonu dla Miast.
12.10.2021

Słodko! Właściciel M&M i Mars, zobowiązuje się do zerowej emisji netto do 2050 roku

Nowe zobowiązanie koncernu obejmuje przejście w 100 proc. na energię odnawialną i „silne powiązanie” wynagrodzeń kadry kierowniczej z działaniami na rzecz klimatu.
11.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

Śląski Ruch Klimatyczny złożył projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic

Projekt uchwały o alarmie klimatycznym dla Katowic wraz z listą ok. 500 podpisów osób popierających tę inicjatywę złożyli w czwartek w urzędzie miasta przedstawiciele Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Zakłada on m.in. osiągnięcie przez Katowice zerowych emisji CO2 do 2050 roku.
01.10.2021

USA i UE zobowiązują się do 30 proc. redukcji emisji metanu do 2030 roku

Poparcie dla inicjatywy Global Metan Pledge wyraziły również Wielka Brytania, Argentyna, Ghana, Indonezja, Irak, Włochy i Meksyk. Kraje zobowiązały się do zmniejszenia emisji metanu o co najmniej 30 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 2020 roku.
28.09.2021

P-TECC: USA odpowiedzą na wyzwania kryzysu klimatycznego

Stany Zjednoczone odpowiedzą na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym; USA traktują je jako szansę na największe w historii inwestycje - deklarowali przedstawiciele amerykańskiej administracji podczas forum biznesowego konferencji P-TECC w Warszawie.
23.09.2021

Ćwik: usuwanie skutków klęsk żywiołowych było jednym z tematów obrad Rady ds. Samorządu Terytorialnego

Współpraca samorządów terytorialnych z rządem przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz projekt ustawy o OSP były głównymi tematami środowego posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju - poinformował PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
16.09.2021

Duże roślinożerne zwierzęta mogą zmniejszyć ryzyko pożarów

Dzięki żerowaniu dużych roślinożerców może zmniejszać się ilość łatwopalnej roślinności na danym obszarze, co redukuje ryzyko pożaru - informuje “Journal of Applied Ecology”.
15.09.2021

Drastycznie spada liczba subtropikalnych owadów wodnych

Analiza danych zebranych w ciągu 20 lat sugeruje, że drastycznie spadła liczba subtropikalnych owadów wodnych, nawet na terenach uznawanych za dobrze zachowane i oddalone od negatywnych skutków rolnictwa, hodowli bydła i urbanizacji.
08.09.2021

13,5 proc. emisji z transportu w UE pochodzi z żeglugi

Żegluga morska i śródlądowa w UE odpowiadała za 13,5 proc. emisji gazów cieplarnianych z transportu w Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska oraz Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa na Morzu.
02.09.2021

Prezes PGNiG: nie ma sygnałów o zakłóceniu dostaw LNG z Zatoki Meksykańskiej

Nie mamy sygnałów od partnerów amerykańskich, aby obecna sytuacja w jakikolwiek miała zakłócić dostawy LNG na polski rynek - powiedział w poniedziałek PAP prezes PGNiG Paweł Majewski.
30.08.2021

Aktywiści klimatyczni rozpoczęli dwutygodniowy protest w Londynie

Aktywiści z organizacji ekologicznej Extinction Rebellion (XR) rozpoczęli w poniedziałek dwutygodniową akcję protestacyjną w Londynie, podczas której domagają się od brytyjskiego rządu wstrzymania nowych inwestycji w paliwa kopalne.
24.08.2021

UE zasadzi 3 mld drzew do 2030 roku

Nowa strategia leśna UE na rok 2030 jest częścią pakietu "Fit for 55" przedstawionego tydzień temu przez Komisję Europejską. Jest to jedna z wiodących inicjatyw Europejskiego Zielonego Ładu i opiera się na unijnej strategii na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030.
18.08.2021

Zmiany klimatu napędzają kolejne pożary. Macron o Lazurowym Wybrzeżu: o pożarze przesądzą najbliższe godziny

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek wieczorem, że o skutkach walki z pożarem na Lazurowym Wybrzeżu, na południu kraju, przesądzą najbliższe godziny. Ogień nie jest jeszcze powstrzymany, sytuacja nie jest ustabilizowana - dodał.
18.08.2021

Komputerowa symulacja przewiduje zachowanie pożaru lasu

Saudyjscy naukowcy opracowali nowy, komputerowy model płonących lasów, który lepiej niż poprzednie odwzorowuje drzewa, zachowanie ognia, pary wodnej, czy deszczu. Dzięki symulacji pożary mają stać się bardziej przewidywalne, a to pomoże z nimi walczyć.
14.08.2021

Już w 32 proc. portugalskich kompleksów leśnych zamontowano kamery, które chronią przed pożarami

Rząd Portugalii zamontował do sierpnia br. systemy monitoringu na terenie ponad 32 proc. kompleksów leśnych kraju - podał w poniedziałek dziennik “Jornal de Noticias”, powołując się na statystyki gabinetu Antonio Costy.
10.08.2021

UE podjęła decyzję o wsparciu krajów walczących w pożarami

Komisja Europejska ogłosiła w środę decyzję o wsparciu czterech państw, walczących z niszczycielskimi pożarami. Do Włoch, Grecji, Albanii i Macedonii Północnej z innych krajów wysłane zostaną samoloty gaśnicze, helikoptery i dodatkowe oddziały straży pożarnej.
05.08.2021

Naukowcy: zmiany klimatu w Wielkiej Brytanii już są widoczne

W Wielkiej Brytanii już mają miejsce wpływające na życie ludzi zmiany klimatu, czego dowodzą coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe - napisano w opublikowanym w czwartek przez urząd meteorologiczny Met Office dorocznym raporcie o stanie klimatu.
30.07.2021

W Kalifornii giną setki tysięcy łososi – rybacy biją na alarm

Z powodu suszy, niskiego poziomu wody i jej ocieplenia w Kalifornii giną młode łososie. Tylko w rzece Klamath giną ich tysiące. Zagraża to całej branży rybołówstwa - pisze w poniedziałek Associated Press.
27.07.2021

Minister Michał Kurtyka na nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Środowiska (ENVI)

Pakiet Fit for 55, przygotowania do konferencji klimatycznej COP26, różnorodność biologiczna i dzikie zapylacze to główne tematy poruszone podczas posiedzenia Rady UE ds. Środowiska (ENVI) w Lublanie. 20 lipca 2021 r. w obradach wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i podsekretarz stanu w MKiŚ Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.07.2021

Prognozy: koralowcom budującym rafy zagrażają zmiany klimatyczne

Ocieplenie klimatu zagraża trzem ważnym gatunkom koralowców budujących rafy. Z prognoz wynika, że zmienią one zasięg zajmowanych terenów. Może to mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla przyrody, ale także dla milionów ludzi.
21.07.2021

Naukowcy: w śródlądowych wodach zaczyna brakować tlenu

Rozwój rolnictwa i zmiany klimatu powodują, że w wodach śródlądowych ubywa tlenu, a to szkodzi m.in. ekosystemom i jakości wody pitnej. To wynik międzynarodowego badania z udziałem specjalistki z Gdańska.
20.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.